Kryeministri i Polonisë: Moldavia mund të bëhet pjesë e Bashkimit Europian me procedurë të përshpejtuar

Kryeministri i Polonisë: Moldavia mund të bëhet pjesë e Bashkimit Europian me procedurë të përshpejtuar

Morawiecki dhe Recean

Pranimi i shpejtë i Moldavisë në Bashkimin Evropian mund të jetë i mundur, tha të enjten kryeministri i Polonisë, ndërsa Kishinau kërkon të bashkohet me bllokun mes frikës se mund të tërhiqet në konfliktin në Ukrainën fqinje.

Moldavia u bë një kandidate për anëtarësim në BE në vitin 2022 së bashku me Ukrainën në një nxitje të ambicieve pro-perëndimore të qeverisë së saj, e cila ka akuzuar vazhdimisht Rusinë se po përpiqet të destabilizojë vendin.

Ish-republika sovjetike prej 2.5 milionë banorësh kufizohet me Ukrainën dhe ka paqeruajtës rusë të stacionuar në rajonin separatist pro-Moskë të Transdniestrisë.

"Unë besoj se një rrugë e përshpejtuar është e mundur," tha Mateusz Morawiecki gjatë një vizite në Kishinau. "Ose do të jetë një rrugë shumë e shpejtë, ose negociatat do të zhyten në bisedime të gjata. Unë shpresoj që Bashkimi Evropian do të hapet më gjerësisht ndaj Ukrainës dhe Moldavisë."

Kryeministri moldav Dorin Recean falënderoi Morawieckin për mbështetjen e Polonisë.

“Reformat që po bëjmë na afrojnë më shumë me Bashkimin Evropian”, tha ai. “Me gjithë sfidat dhe krizat, ne kemi kuptuar se mund të ecim në rrugën e integrimit me BE-në më shpejt”.

Recean u bë kryeministër në shkurt pasi paraardhësja e tij Natalia Gavrilita dha dorëheqjen pas 18 muajve të trazuar në pushtet të shënuar nga trazirat ekonomike dhe efektet e përhapura të pushtimit rus të Ukrainës.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Toni: 07/04/2023 15:05

    Moldavia nuk ka asnje shans te hyje ne BE para 2050. Kryeministri polak po i jep shpresa te kota.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Safet Gjici çoi Kukësin në zgjedhje! Sot heshtje, nesër votohet

Safet Gjici çoi Kukësin në zgjedhje! Sot heshtje, nesër votohet