Kryeministri irlandez takohet me Kurtin: Të hiqen masat ndaj Kosovës! Po Asocacionit, por kujdes mos të jetë mikroshtet

Nga Prishtina, kryeministri i Irlandës Leo Varadkar i kërkoi perëndimit heqjen e masave ndaj Kosovës dhe gjithashtu tha se pret krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Masat kufizuese ndaj Kosovës të hiqen. Të themelohet asociacioni. Nuk duam mikroshtet brenda Kosovës.”- tha kryeministri irlandez.

‘Së pari të garantohet siguria në Kufi. Radoiciç të dorëzohet në Kosovë!’- tha Kurti.

Duke folur për dialogun kryeministri irlandez tha se shpreson që të rregullohen një herë e përgjithmonë mosmarrëveshjet mes Kosovës e Serbisë. Por, homologu i tij Albin Kurti renditi disa nga pikat e marrëveshjes që Serbia ka shkelur.

“Së paku 8 nga nenet e marrëveshjes bazike janë shkelur nga ana e Serbisë, prandaj edhe po insistojnë për nënshkrim të marrëveshjes.’- tha kryeministri irlandez.

Gjatë konferencës, kryeministri i Irlandës tha se e mbështet anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, dhe rikujtoi se vendi i tij është ndër të parët që e kanë njohur pavarësinë.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Lekë Tasi sot 95 vjeç, AIDSSH propozon titull nderi për rezistencën dhe dinjitetin njerëzor

Lekë Tasi sot 95 vjeç, AIDSSH propozon titull nderi për rezistencën dhe dinjitetin njerëzor