Kryeministri në largim i Holandës, Mark Rutte do të jetë Shefi i NATO-s, kush është skifteri holandez i masave shtrënguese

Kryeministri në largim i Holandës, Mark Rutte do të jetë Shefi i NATO-s, kush është skifteri holandez i masave shtrënguese

Mark Rutte

Mark Rutte jo, ai nuk është idealist. “Në shtator 2017 Simon Otjes, shkencëtar politik në Universitetin Leiden duke folur në konferencë, HJ Schoo tha: “Njerëz me vizion? Ata duhet të shkojnë te okulisti.' Unë do të thosha se mund ta konsiderojmë si moton e tij”, sipas La Repubblica.

Por kush është në të vërtetë ky lider holandez që pas pak ditësh do të bëhet zyrtarisht Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s në vend të Jens Stoltenberg, pasi sot erdhi drita jeshile nga presidenti rumun Klaus Iohannis?

Një cinik i gatshëm për çdo gjë, që siç duket nuk e demonstroi marrëveshja e arritur të martën me kryeministrin prorus hungarez Viktor Orbán, të cilit në këmbim të mbështetjes së tij për nominimin, ai i siguroi një përjashtim.

Ose një politikan i aftë që siguroi stabilitetin e Holandës në 13 vitet e tij radhazi si kryeministër, nga 2010 deri në korrikun e kaluar, dhe që në një samit të NATO-s në 2018 ishte në gjendje të qetësonte edhe zemërimin e Donald Trump (me të cilin ai ndoshta mund të rikthehet në negociata).

I lindur në Hagë 57 vjet më parë, Mark Rutte është djali i një tregtari që punonte në Inditë Lindore Hollandeze dhe një sekretare.

Ai u diplomua për histori në Leiden dhe ishte lider i liberalëve të rinj të Partisë Popullore për Liri dhe Demokraci (VVD). Ndërsa filloi një karrierë të shkurtër si menaxher i burimeve njerëzore në Unilever dhe Calvé, ai filloi të ngjitej në partinë e tij, të cilën më pas e drejtoi nga viti 2006 në 2023, duke u bërë kryeministri më jetëgjatë në vendin e tij dhe që deri vitin e kaluar ishte në Evropë, menjëherë pas Orbanit.

1.94 metra i gjatë, protestant, i pamartuar, me shtatë vëllezër, njëri prej të cilëve vdiq nga SIDA, Rutte njihet për jetën e tij modeste: jeton në të njëjtën shtëpi në Hagë që e bleu me miqtë dhe lëviz me biçikletë dhe madje si kryeministër ai vazhdoi të jepte mësime sociale në një shkollë të mesme një herë në javë.

Në skenën ndërkombëtare ai u shqua si një liberal-konservator i tipit anglo-sakson dhe një mbështetës i masave shtrënguese, "Z. Jo” lideri i vendeve të kursyera që nuk i dha Italisë dhe Greqisë asnjë zbritje (por pasi premtoi “kurrë asnjë qindarkë në Athinë” ai miratoi paketën e shpëtimit dhe u quajt “Pinocchio” nga sovranisti Geert Ëilders) dhe së fundi për mbështetjen e tij të fortë për Ukrainën (ai ishte ndër udhëheqësit e parë që i premtoi Kievit F-16) dhe për një linjë gjithnjë e më të ashpër ndaj emigracionit (ai shkoi me Meloni dhe von der Leyen në Tunis për paktin e diskutueshëm me Kais Saied) .

Nëse dikur kishte pasur marrëdhënie të mira me Putinin, rrëzimi i aeroplanit MH17 nga ukrainasit pro-rusë, në të cilin udhëtonin gati 200 holandezë, ndryshoi gjithçka: për ditë me radhë ai bombardoi Putinin me telefonata për të mbledhur kufomat dhe të vetmen kohë kur ai qau si kryeministër, tha ai, ishte kur mësoi se ato trupa po ktheheshin në shtëpi. Po sikur Trump të kthehet? Rutte jo vetëm që e qetësoi në një samit të NATO-s, por në Shtëpinë e Bardhë pati një familjaritet të tillë, saqë guxoi ta ndërpresë para gazetarëve teksa hipotezonte dështimin e negociatave për marrëveshjet tregtare mes SHBA-së dhe BE-së.

Një negociator i aftë

Sekretari i ri i NATO-s për holandezët ai është ende "enigma Rutte". Ky është emri i biografisë së fundit të botuar dhe shkruar nga Wilma Borgman, gazetarja e Nos: “Kam njëzet vjet që e vëzhgoj, e kam intervistuar një numër të pallogaritshëm herë, kam folur me të dhe për të. pafundësisht, e megjithatë kam frikë se nuk mund të them se e njoh – na thotë Borgman – Ai duket gjithmonë i gëzuar, optimist dhe spontan, por pas gjithë këtyre viteve e di që shumë pak është spontane me të. Ai përgatit gjithçka, ka një kujtesë të hekurt dhe një talent të pagabueshëm për të kuptuar se çfarë ka nevojë personi me të cilin po negocion”. Një anekdotë po zbulon: “Lodewijk Asscher, zëvendëskryeministër në kabinetin e tij të dytë, na tha se gjatë një negociate Rutte zbuloi se bashkëbiseduesi i tij ishte nga Feyenoord dhe kështu ai tha: 'Unë e di që ju jeni një tifoz, ne duam të thërrasim paktin tonë. 'paktin e Feyenoord'? Detaje jo të papërfillshme: Rutte mbështet Ajax-in."

Edhe një herë: është cinizëm apo aftësi? “Gjetja e një marrëveshjeje dhe qëndrimi në pushtet për të ka më shumë rëndësi sesa përmbajtja e marrëveshjes. Rutte nuk ka ide të forta. Maxime Verhagen, zëvendëskryeministri i tij në kabinetin e tij të parë, thotë se në paktet e koalicionit e vetmja gjë që kryeministri e konsideronte vërtet të rëndësishme ishte kufizimi i shpejtësisë prej 130 kilometrash në orë në autostradë”. Marrëveshja me Orbanin. Janë dy lëvizjet e fundit për të cilat ai është më i kritikuar

 

S.G/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Juventusi zyrtarizon rivalin e Mario Mitaj, kontratë deri në 2029

Juventusi zyrtarizon rivalin e Mario Mitaj, kontratë deri në 2029