Kryeministrja më jetë shkurtër e Britanisë së Madhe, Liz Truss flet pas ‘dështimit’: Nuk m’u dha kurrë një shans për të zbatuar planin për uljen e taksave

Kryeministrja më jetë shkurtër e Britanisë së Madhe, Liz Truss flet pas ‘dështimit’: Nuk m’u dha kurrë një shans për të zbatuar planin për uljen e taksave

Liz Truss

BRITANI E MADHE- Ish-kryeministrja më jetë shkurtër e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss ka thënë se asaj kurrë nuk iu dha një një "shans real" nga partia e saj për të zbatuar planin radikal të uljes së taksave. Në një ese prej 4,000 fjalësh në Sunday Telegraph, Truss u qëndroi sërish planeve të saj për të nxitur rritjen ekonomike, duke argumentuar se ato u rrëzuan nga "stabiliteti ekonomik i majtë". Këto janë komentet e para publike që Truss bën për programin e saj që pasi dha dorëheqjen.

Truss u detyrua të jepte dorëheqjen pasi paketa prej 45 miliardë funtesh e reduktimeve të taksave të pafinancuara nga ajo dhe kancelarja e saj Kwasi Kwarteng i ‘panikoi’ tregjet dhe e çoi paundin në një nivel të ulët rekord .

Koha e saj e shkurtër në pushtet, 49 ditë, e bëri atë kryeministren me mandatin më të shkurtër në historinë e Mbretërisë së Bashkuar. Truss tha se ndërsa përvoja e saj vjeshtën e kaluar ishte "mavijosur", ajo besonte se në afat të mesëm politikat e saj do të kishin ndikuar në rritjen ekonomike dhe për kështu do të ulej borxhi.

Ish-kryeministrja tha se nuk ishte paralajmëruar për rreziqet që ishte duke hasur Britania me inflacionin dhe tregjet e obligacioneve nga investimet e orientuara nga detyrimet (LDI), për shkak të mini-buxhetit, i cili e detyroi Bankën e Anglisë të ndërhynte dhe kostoja e huamarrjes së qeverisë u rrit.

Qeveria nuk i tha Bankës së Anglisë për planet e saj për uljen e taksave përpara mini-buxhetit, tha një nga zëvendësguvernatorët e saj në atë kohë. Por, ish-kryeministrja argumentoi se qeveria u bë një “kokë turku”.

"Fatkeqësisht, qeveria u bë një kok turku i dobishëm për problemet që kishin lindur gjatë disa muajve."

Konservatorët po përfshihen në debat të hapur nëse pasardhësi i saj Rishi Sunak duhet të lëvizë për të ulur taksat më shpejt.

Truss tha gjithashtu se nuk e kishte vlerësuar forcën e rezistencës me të cilën do të përballej ndaj planeve të saj, duke përfshirë planet për të shfuqizuar normën më të lartë të tatimit mbi të ardhurat.

"Unë supozova me hyrjen në Downing Street se mandati im do të respektohej dhe pranohej. Sa gabim e kisha. Ndërsa prisja rezistencën ndaj programit tim nga sistemi, e nënvlerësova shtrirjen e saj," shkruan ajo.

Z. Kwarteng hoqi dorë nga propozimet e taksës mbi të ardhurat 10 ditë pasi ato u shpallën, duke i thënë BBC-së se ishte "një shpërqendrim masiv në atë që ishte një paketë e fortë". Më pak se dy javë më vonë, zonja Truss shkarkoi z. Kwarteng, diçka që ajo tha se ishte "thellësisht e shqetësuar".

"Kwasi Kwarteng kishte bashkuar një paketë të guximshme që ishte vërtet transformuese, ai është një mendimtar origjinal dhe një avokat i madh për idetë konservatore. Por në këtë pikë, ishte e qartë se axhenda e politikave nuk mund të mbijetonte dhe prioriteti im duhej të ishte shmangia e një shkrirje serioze për Britaninë e Madhe”, ka shkruar ajo.

Truss shkruan se do të kishte vepruar ndryshe gjatë postit të saj si kryeministër, por ajo ende mbështet planet e saj për rritjen ekonomike.

“Ndërsa më vjen keq që nuk arrita të zbatoja programin tim të plotë, unë jam ende optimiste për të ardhmen, me Mbretërinë e Bashkuar tani në gjendje të drejtojë rrugën e saj si një komb i lirë”.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Agim Anastasi: 05/02/2023 11:34

    Ti qe perfaqeson te djathten bashke me ate idiotin do ulesh taksat ????!!!!!!!! Ju qe cuat vendin drejt Brexit. Grupi juaj qe u frymezuat nga Trump. Ju qe urreni kaq shume sistemin Gjerman dhe gjermanet efektiv. Tani shifni pasojat. Krize,krize. O burra te gjejme fajtoret. Patjeter shqiptaret.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi