Ktheu shtëpinë në galeri arti me 4000 ikona të vjedhura, dëshmia e Artan Koçiut: Jam koleksionist, veprat i kam blerë në tregun e zi

Ktheu shtëpinë në galeri arti me 4000 ikona të vjedhura, dëshmia e Artan Koçiut: Jam koleksionist, veprat i kam blerë në tregun e zi

Artan Koçiu dhe veprat e artit

Artan Koçi, i cili u kap një ditë më parë me 4000 vepra arti në banesën e tij e ka hedhur poshtë se ato janë të vjedhura. Gjatë dëshmisë së tij para hetuesve, 61-vjeçari shprehet se këto vepra i ka blerë në tregun e zi.

"Nuk jam hajdut. Jam koleksionist. Veprat e artit i kam blerë në treg te zi. Jam restaurues me licencë", tha Koçiu.

Ai u arrestua një ditë më parë në banesën e tij në Tiranë, ndërsa prokuroia kërkon masë "arrest me burg". 4000 vepra artit u zbuluan në një banesë në Tiranë në rrugën 'Shyqyri Brari', që ishin të karakterit fetar dhe kapnin vlerën 8 milionë euro.

Veprat dyshohet se janë vjedhur në kishat në Shqipëri, Greqi dhe Maqedoni, ndërsa vetë Ministria e Kulturës një ditë më parë tha se 20 ikona janë vjedhur në Maqedoninë e Veriut dhe do i kthehen.

61-vjeçari Artan Koçiu ka qenë i arrestuar edhe më parë edhe në 2013 gjatë operacionit 'Ikona' së bashku me Gjergji Thimio, të akuzuar për trafik ikonash.

Koçiu do të përballet për veprat penale "Vjedhja e veprave të artit e kulturës", dhe "Trafikimi i veprave të artit dhe kulturës".

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 19/03/2022 00:55

    Cilin kujton se ben per budalla ky?!Keni pare ndonje restaurator te vertete me nje koleksion te tille?Keni pare ndonje restaurator te vertete qe ble ne tregun e zi?Keni pare nje restaurator te vertete qe shikon dicka te dyshimte ne tregun e zi dhe nuk lajmeron organet perkatese?!Restauratoret e vertete e duan shume artin te bejne gjera te tilla. Keni pare nje koleksionist te pretenduar,qe e di se ku e si gjenden antikat ne treg,qofte dhe ne ate te zi,por nuk ka asnje dok.shi-tblerje, inshurence,apo nje prove nga org.perkatese qe antika apo qe vepra e artit nuk eshte e vjedhur diku tjeter dhe se koleksionisti eshte me te vertete pronar i rregullt e i ligjshem i tyre?!Ne maje te gjuhes e kane justifikimin <<koleksionisti>> Kociu me shoke kur kapen! Si <<restaurues>> me license,duhet t'a dish mire qe shumica e atyre gjerave qe ke <<koleksionuar>> jane <<HOT>> edhe per tregun e zi.Sipas INTERPOLIT,krimet qe kane te bejne me vjedhjen dhe trafikimin e antikave dhe veprave te artit,si dhe fallsifikimi i tyre eshte i 4-ti ne bote pas vrasjeve,drogave,dhe trafiqeve te tjera.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Tajlandë/ Ish-polici qëllon me armë zjarri në një kopsht, 31 të vrarë, mes tyre edhe fëmijë dhe më pas vret veten

Tajlandë/ Ish-polici qëllon me armë zjarri në një kopsht, 31 të vrarë, mes tyre edhe fëmijë dhe më pas vret veten