‘Kujdes lidhjet me non gratat’, Berisha për thirrjen e SHBA: Tha se nuk ndërhyn në punët e PD-së

Sali Berisha iu shmang komentit për thirrjen që një ditë më parë ambasada e SHBA e drejtonte qartë jo vetëm Gazment Bardhit: të distancohet nga bashkëpunimi me non-gratat.

“Gjysma e mesazhit thotë që SHBA nuk ndërhyjnë në punët e brendshme të partive, është pikërisht kjo që unë përshëndes”- tha Berisha.

Edhe pse SHBA i bën thirrje të bëjë kujdes në lidhjet me non gratat, Berisha thotë se synimi final i bashkëpunimit me grupimin Bardhi, nuk është vetëm aksioni në parlament, por bashkimi i demokratëve.

‘Finalja duhet të jetë bashkimi i grupit të deputetëve të PD. Këtu përjashtohen vetëm dy vetë: Peng-Basha dhe Ali-Basha.’- tha Berisha.

Por qëndrimi i Bardhit për të bashkëpunuar me Berishën, duke mos e njohur kryetar të PD-së, kreun e Rithemelimit nuk do ta bëjë të tërhiqet nga ajo pjesë e demokratëve që drejton. Si zgjidhje për atë që e quan bashkim, shikon edhe fraksionin.

‘Nuk ka rëndësi qëndrimi ndaj kryetarit, pasi statuti parashikon edhe fraksionet. Se ka kode të tjerë për përcaktimin e kryetarit. Është vota dhe janë mekanizma të tjera.’- tha Berisha.

Në konferencën për gazetarët Sali Berisha akuzoi edhe një herë Ramën se po tenton të përcaktojë kryetarin e grupit parlamentar të PD dhe të mbaj peng komisionin për reformën zgjedhore përmes numrit 2 të PD-së së Bashës, Enkelejd Alibeajt.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Kushtoi vetëm 700 paund, The Guardian: Kjo është reklama më e mirë e Krishtlindjeve të këtij viti

VIDEO/ Kushtoi vetëm 700 paund, The Guardian: Kjo është reklama më e mirë e Krishtlindjeve të këtij viti