Kundër Trump për klimën,dorëhiqet
ambasadori i SHBA në Pekin

Kundër Trump për klimën,dorëhiqet<br />ambasadori i SHBA në Pekin
Një zyrtar i lartë amerikan në Pekin është tërhequr nga detyra  sepse nuk bie dakort me vendimet e presidentit Donald Trump sidomos pas vendimit  të këtij të fundit për tërheqjen nga marrëveshja për klimën të paktën kështu raportojnë mediat amerikane.

Lajmi është konfirmuar nga Departamenti i Shtetit në Washington, që ka deklaruar se bëhet fjalë për numrin dy të misionit diplomatik në kryeqytetin kinez, David Rank. 

Në një mbledhje Rank tha se nuk mund ta mbështesë një vendim të tillë dhe se do të njoftojë autoritetet amerikane dhe kineze për tërheqjen e tij nga detyra. 

Rank, që mori detyrën në janar 2016, ishte diplomati më i lartë amerikan në Kinë dhe shërbente si ambasador në detyrë. Pritet që detyrën e tij do ta marrë Terry Branstad i zgjedhur nga presidenti Trump.

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com
 

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kurti pas takimeve në Tiranë: I vura në dijeni për marrëveshjen e Ohrit! Kërkojmë mbështetjen e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare

Kurti pas takimeve në Tiranë: I vura në dijeni për marrëveshjen e Ohrit! Kërkojmë mbështetjen e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare