Kurti bisedë telefonike me kancelaren Merkel, fokusi te pandemia e COVID-19, integrimi në BE dhe dialogu me Serbinë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një bisedë telefonike me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel ku diskutuan rreth disa çështje të rëndësishme.

Kurti ka bërë me dije se kanë diskutuar lidhur me situatën e pandemisë së COVID-19, procesin e integrimit në BE dhe dialogun me Serbinë.

Përmes një postimi në rrjetin e tij social Twitter, ai ka shtuar se kancelarja ka ofruar mbështetjen e Gjermanisë në luftën kundër korrupsionit dhe programit të reformave.

Kurti është shprehur gjithashtu se kanë rënë dakord për një dialog të udhëhequr nga qeveria me Serbinë për të normalizuar më tej marrëdhëniet dhe për të hequr të gjitha pengesat jo-tarifore.

Biseda telefonike mes dy krerëve të shteteve ka ardhur pas letrës së urimit të Kancelares për detyrën e re të Kurtit si kryeministër i Kosovës.


Lajmi kryesor:

Merkel uron Kurtin për detyrën e re: Me rëndësi dialogu me Serbinë! Erdogan: Rishiko vendosjen e ambasadës në Jerusalem


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me Bashën, jeni pro apo kundër rikthimit të Sali Berishës në krye të PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Vuçiç flet pas mbledhjes urgjente: Kërkojmë tërheqjen e të gjitha trupave nga veriu dhe ndërhyrjen e Bashkimit Evropian