Kurti: Do punojmë ngushtë me SHBA për raportet me Serbinë! Plani franko-gjerman? Bazë dialogu edhe pse s’përfshihet njohja e ndërsjelltë

Kurti: Do punojmë ngushtë me SHBA për raportet me Serbinë! Plani franko-gjerman? Bazë dialogu edhe pse s’përfshihet njohja e ndërsjelltë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është shprehur se do të bashkëpunojnë ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të arrirë një normalizim të marrëdhënieve me Serbinë. Kreu i qeverisë së Kosovës shtoi se pavarësisht përpjekjes nga ana e Prishtinës duhet kuptuar gjendja e Beogradit aktualisht, gjithnjë e më shumë anormale thekson Kurti.

“... pra ndërkohë që ne dëshirojmë normalizim të marrëdhënieve me Serbinë, ky vit që posa lamë pas është vit i abnormalizimit të mëtutjeshëm me Serbinë”, tha ai të martën pas përfundimit të takimit që ka mbajtur me kryetarët e komunave.

Teksa u pyet për planin franko-gjerman, ai ripërsëriti qëndrimin e tij se Kosova e ka cilësuar si bazë të mirë dialogu, edhe pse është pranuar se plani nuk përfshin njohjen e ndërsjelltë.

Propozimi i Bashkimit Evropian, i njohur si plani franko-gjerman, është një propozim nga Macroni dhe Scholzi me mbështetjen e SHBA-ve. Në 9 pikat e zbuluara edhe nga burimet e Radio Evropa e Lirë, në propozim nuk përfshihet njohja e ndërsjellët e Prishtinës dhe Beogradit.

Sa i përket vizitës së paralajmëruar të këshilltarit të lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, Kurti tha se është mëse i mirëpritur. K Chollet do ta vizitojë Kosovën më 11 janar, ndërsa Serbinë një ditë më pas.

Plani franko-gjerman pritet të jetë një kornizë të re të dialogut Kosovë-Serbi, për arritjen e një marrëveshje finale. Kjo marrëveshje do të mundësojë futjen e Kosovës në institucionet dhe organizatat ndërkombëtare me lejen e Serbisë dhe në këmbim të anëtarësimit të shpejtë të Beogradit në BE.  Në asnjë pikë të zbardhur nuk përmendet njohja e ndërsjellët e Kosovës dhe Serbisë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • dardan: 10/01/2023 18:39

    Tani po e kupton ky idjoti se duhet te punoi ngushte me SHBA....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?