Kurti: Draftin e Asosacionit ta publikojë Borrell! Unë jam i gatshëm të nënshkruaj ndërsa Vuçiç jo

Kurti: Draftin e Asosacionit ta publikojë Borrell! Unë jam i gatshëm të nënshkruaj ndërsa Vuçiç jo

Albin Kurti

Klasa politike e Kosovës vijon të dominohet nga debati për draft statutin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Gjatë një komunikimi me gazetarët në Prishtinë, duke iu përgjigjur opozitës, kreu i qeverisë së Kosovës, Albin Kurti thotë se draftin nuk duhet ta publikojë ai, por Bashkimi Europian dhe ndërmjetësi, Joseph Borrell.

Kurti përsërit se më 26 tetor, në takimin në Bruksel me liderët evropianë, ka shprehur gatishmërinë për të nënshkruar. Ndërsa Aleksandar Vuçiç, ka shtuar Kurti, nuk pranon të firmosë.

Kryeministri Albin Kurti është vënë në qendër të kritikave nga opozita për mungesë transparence, të cilët e quajnë dokumentin të rrezikshëm dhe që parasheh autonomi për serbët e veriut.

Kosovës dhe Serbisë iu propozua drafti nga BE e SHBA më 21 tetor.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Zbardhet dëshmia e gruas së Pëllumb Metës: Çdo gjë që thoshte ai bëhej, ndryshe të dhunonte

Zbardhet dëshmia e gruas së Pëllumb Metës: Çdo gjë që thoshte ai bëhej, ndryshe të dhunonte