Kurti i përgjigjet deklaratës së ashpër të ndihmës Sekretarit Amerikan të Shtetit: Kosova nuk po rrezikon partneritetin me SHBA-të

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar ditën e sotme pas deklaratës së bërë nga ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, James O’Brien se Kosova po rrezikonte partneritetin me SHBA-të pas vendimit për heqjen e dinarit serb nga qarkullimi.

Kurti teksa foli për gazetarët në Prizren tha se partneriteti me SHBA-të është më i rëndësishmi duke nënkuptuar se marrëdhëniet me Amerikën nuk janë të rrezikuara nga vendimi për heqjen e dinarit serb.

“Republika e Kosovës nuk ka partner, aleat edhe mik të rëndësishëm sikurse Shtetet e Bashkuara, kështu e konsideroj dhe bashkëpunoj unë si kryeministër i Kosovës”, tha Kurti.

Ndërsa O’Brien deklaroi ditën e djeshme për Zërin e Amerikës se SHBA-të mund të mos e trajtojnë Kosovën si partnere nëse Prishtina zyrtare vijon të marrë vendime pa u konsultuar me të.

“Unë nuk bëj kërcënime të vagëta publikisht. Unë do të thosha, nëse ne nuk trajtohemi si partnerë, edhe ne nuk do ta trajtojmë qeverinë e Kosovës si partnere”, tha O’Brien të martën.

I pyetur nga gazetarët për deklaratën e O’Brien, Kurti e përsëriti disa herë: “Nuk po rrezikohet, nuk po rrezikohet”.

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) e futi në fuqi më 1 shkurt rregulloren e re e cila përcakton që euroja të jetë valuta e vetme që mund të përdoret për pagesa me para të gatshme në gjithë vendin, duke i shpërfillur thirrjet e vazhdueshme të bashkësisë ndërkombëtare për shtyrjen e zbatimit të saj dhe kundërshtimin e serbëve të Kosovës.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit