Kurti për CNN: Serbisë nuk ia kemi frikën! Beogradi mban anën e Rusisë në konfliktin në Ukrainë

Kurti për CNN: Serbisë nuk ia kemi frikën! Beogradi mban anën e Rusisë në konfliktin në Ukrainë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Në një intervistë për televizionin amerikan CNN, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se Serbia ndryshe nga sa pretendon nuk po mban qëndrim neutral lidhur me agresionin rus në Ukrainë, por mbështet Moskën.

 “Serbia do para të BE, banka ruse, investime kineze dhe tolerancë amerikane, por nuk është neutrale. Serbia është në kahun e Rusisë dhe ndaj ne duhet të jemi vigjilentë. S’kemi frikë, kemi shtuar buxhetin për mbrojtjen. Ballkani Perëndimor mund të jetë një vend ku mund të zhvillohen terrene të reja beteje ruse nga përfaqësuesit e tyre,“-tha Kurti për CNN.

Ai shtoi se presidenti rus Vladimir Putin, duhet të përballet me gjykatën për krime lufte në Ukrainë.

Kurti deklaori se Ukraina ka nevojë për më shumë ndihmë nga liderët botërorë ndërsa theksoi se e ardhmja e Kosovës është në NATO dhe se qeveria e tij ka rritur jo vetëm buxhetin për mbrojtjen por edhe kapacitetet e ushtrisë.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

Në dashuri keni nevojë për më shumë butësi... horoskopi për sot

Në dashuri keni nevojë për më shumë butësi... horoskopi për sot