Kushdo që fluturon për në SHBA, kusht testi negativ i COVID-19

Kushdo që fluturon për në SHBA së shpejti do të duhet të tregojë provën e një testi negativ për COVID-19, njoftuan zyrtarët e shëndetësisë.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, e kishte marrë një vendim të ngjashëm për pasagjerët që vinin nga Mbretëria e Bashkuar. Urdhri i ri hyn në fuqi brenda dy javësh. COVID është tashmë i përhapur në SHBA, me më shumë se 22 milion raste të raportuara deri më tani, duke dhe më shumë se 375,000 viktima. Masat e reja janë krijuar për të parandaluar udhëtarët që të sjellin forma më të reja të virusit për të cilat shkencëtarët thonë se mund të përhapen më lehtë. Urdhri zbatohet për shtetasit  amerikan dhe udhëtarët e huaj.

Udhëtimi ndërkombëtar në SHBA  është ndikuar ndjeshëm nga kufizimet pandemike të vendosura në marsin e kaluar që ndaluan shumicën e të huajve nga Evropa dhe zona të tjera. Udhëtimet nga të huajt në SHBA dhe nga amerikanët në destinacionet ndërkombëtare në dhjetor ishin 76%  më të ulëta krahasuar me një vit më parë. Kufizimet e reja kërkojnë që pasagjerët ajrorë të kenë një test negativ  për COVID-19 brenda tre ditëve nga fluturimi i tyre në SHBA dhe të sigurojnë provë me shkrim të linjës ajrore të provës. Udhëtarët gjithashtu mund të

 "Testimi nuk eliminon të gjithë rrezikun," tha Drejtori i CDC Robert R. Redfield në një deklaratë. "Por kur kombinohet me një periudhë të qëndrimit në shtëpi dhe masa paraprake të përditshme si mbajtja e maskave dhe distancimi shoqëror, kjo mund t'i bëjë udhëtimet më të sigurta, më të shëndetshme dhe më të përgjegjshme duke ulur përhapjen e sëmundjes në aeroplanë, në aeroporte dhe në destinacione."

Por rendi i ri mund të ndalojë ose zvogëlojë përhapjen e versioneve të tjera të reja të virusit, si ai i identifikuar së fundmi në Afrikën e Jugut.

Linjat ajrore kanë lobuar për testimin e avionëve për të zëvendësuar kufizimet e gjera të udhëtimit midis SHBA dhe pjesës tjetër të botës.

S.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Virusi i rrezikshëm/Shqipëria embargo shpendëve nga 15 vende! Ministrja Ekonomi: Ndalimi në koordinim me BE-në