Kushtet e marrëveshjes së armëpushimit, reagimi i Trump

Kushtet e marrëveshjes së armëpushimit, reagimi i Trump

Zv presidenti amerikan Mike Pence tha se Turqia ka pranuar marrëveshjen e armëpushimit në Siri. Kushtet: Kurdët sirianë/forcat demokratike siriane (SDF) duhet të çmontojnë fortifikimet e tyre mbrojtëse dhe të tërheqin trupat nga kufiri.

Pence tha se SHBA do vazhdojnë të angazhohen në Siri, por jo ushtarakisht. Trump e quan armëpushimin një "rezultat të pabesueshëm"

Presidenti Trump, duke folur nga  baza e stacionit ajror detar Forth Worth, e quajti armëpushimin një "rezultat të pabesueshëm" që shpëton jetë njerëzish.

"Kur armët fillojnë të qëllojnë, kanë tendencë të bëjnë shumë gjëra. Në emër të Shteteve të Bashkuara, dua të falënderoj Turqinë. Dua të falenderoj kurdët, ata ishin jashtëzakonisht të lumtur me këtë zgjidhje që shpëton jetë".

Kushtet e armëpushimit

Kurdët sirianë të SDF të shkatërrojnë fortifikimet e tyre mbrojtëse dhe të tërheqin trupat nga kufiri. Shtetet e Bashkuara gjithashtu do kryejnë patrullime të përbashkëta dhe shkëmbime informacioni të inteligjencës me ushtrinë turke si pjesë e marrëveshjes.


Lajmi kryesor:

Vazhdon ofensiva turke në Siri, pavarësisht armëpushimit, të vdekur dhe plagosur. Amnesty International: Turqia ka kryer krime lufte. Trump: Si dy fëmijë në një fushë lojrash


  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Punonjësi i dyqanit kapet në video duke vjedhur biletën fituese 1 milion dollarë të klientit në SHBA

Punonjësi i dyqanit kapet në video duke vjedhur biletën fituese 1 milion dollarë të klientit në SHBA