KVV:Në 25 qershor do jenë 541
qendra votimi, 1600 vëzhgues

KVV:Në 25 qershor do jenë 541<br />qendra votimi, 1600 vëzhgues
Ndërsa na ndajnë pak ditë nga zhvillimi i zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë në një dalje për mediat u ndal tek ndarja e punës me qëllim vëzhgimin e procesit zgjedhor.
 
Gjatë ditës së zgjedhjeve Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë do të angazhojë rreth 1600 vëzhgues të pavarur të cilët do të vëzhgojnë procesin e votimit në 541 qendra votimi të përzgjedhura në mënyrë rastësore në të gjithë vendin duke angazhuar dy vëzhgues në çdo qendër votimi.
 
Ky grup do të vëzhgojnë situatën e përgjithshme përreth qendrave të votimit nëpërmjet 180 vëzhguesve të lëvizshëm si dhe aktivitetin e Komisioneve Zonale të administrimit Zgjedhor.
 
Sa i përket procesit të numërimit të votave, KVV bëri me dije se do të jenë 2 vëzhgues për çdo turn që do të merren me procesin e numërimit, ndërkohë që më 26 qershor do të bëhen publike gjetjet paraprake.
  
Të gjitha  të dhënat do të dërgohen drejt qendrës operative të KVV do të përpunohen dhe publikohen në kohë reale në faqen e internetit të KVV.
 
Gjatë ditës së zgjedhjeve dhe përgjatë procesit të numërimit qendra operative dhe qendra për mediat e KVV do të vendoset në Hotel Tiana. Mediat dhe publiku mund të informohen nga faqja e internetit dhe profilet në mediat sociale të KVV si dhe përmes konferenecave për mediat gjatë ditës së zgjedhjeve.
  
Ndërsa të hënën më 26 qershor do të publikohen me anë të një Konference për mediat gjetjet paraprake mbi procesin e votimit. Një raport i veçantë do të publikohet mbi procesin e ankimit dhe  apelimit në të gjitha nivelet  pas shpalljes së rezultatit final të zgjedhjeve.

Redaksia Online
Al.N/Shqiptarja.com

 

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)