‘Ky është vetëm fillimi’, Kievi njofton se sulmoi bazën ajrore ushtarake në Krime, 1 i vdekur, disa të plagosur

‘Ky është vetëm fillimi’, Kievi njofton se sulmoi bazën ajrore ushtarake në Krime, 1 i vdekur, disa të plagosur

Një zyrtar i lartë ushtarak ukrainas tha se ishin forcat e armatosura të Kievit që goditën bazën ajrore ushtarake ruse në Krime, raporton “New York Times”.

"Ishte një bazë ajrore nga e cila avionët niseshin rregullisht për sulme ndaj forcave tona në teatrin jugor," tha në Twitter, Zëdhënësi presidencial Mykhailo Podolyak.

“E ardhmja e Krimesë do të jetë të jetë një perlë e Detit të Zi, një park kombëtar me një natyrë unike dhe një destinacion turistik botëror. Nuk është një bazë ushtarake për terroristët. Ky është vetëm fillimi", shkroi ai.

Zyrtarët lokalë raportuan se një person ka humbur jetën ndërsa pesë të tjerë, në mesin e tyre një fëmijë janë plagosur. Ndërsa, Ministria ruse e Mbrojtjes tha në një deklaratë se shpërthimi i municioneve të aviacionit shkaktoi shpërthimin, por nuk dhanë më shumë detaje.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/SHBA autorizon ndihmën më të madhe për sigurinë në Ukrainë deri tani! Ukraina: Goditëm bazën ushtarake ajrore ruse në Krime


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Përse Berishën nuk e ndihmojnë dot këta që po tërheq nga gara

Mero Baze: Përse Berishën nuk e ndihmojnë dot këta që po tërheq nga gara