Lamtumirë Superliga e Evropës, Juventusi i ribashkohet ECA-s

Lamtumirë Superliga e Evropës, Juventusi i ribashkohet ECA-s

Mbledhja e ECA

Juventusi ka kërkuar zyrtarisht t'i bashkohet ECA-s, shoqatës që bashkon klubet evropiane. Këtë e ka bërë të ditur presidenti i ECA-s, Nasser Al-Khelaifi, me rastin e mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv për takimin e fundit të sezonit disa orë para finales së Ligës së Kampionëve të planifikuar në Wembley mes Borussia Dortmundit dhe Real Madridit në Londër.

“Filloj me një lajm shumë domethënës, pasi kam pasur së fundmi disa takime me drejtuesit dhe pronarët, kam kënaqësinë të raportoj se Juventusi ka kërkuar të ribashkohet në ECA, i cili do të zyrtarizohet së shpejti. Dera e ECA-s është gjithmonë e hapur për klubet që besojnë në interesat kolektive, reformat progresive dhe duke punuar në mënyrë konstruktive me të gjitha palët e interesuara", deklaroi Al-Khelaifi.

Në takim morën pjesë edhe presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin dhe Sekretari i Përgjithshëm i FIFA-s, Mattias Grafstrom. Kjo lëvizje vjen në një kohë kur ideja e Superligës Evropiane është zbehur, me Juven, Barçën dhe Real Madridin që bënë "luftë" me UEFA-n për një format të ri garash.

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë