Lavrov: Plani i paqes i Kinës është më realisti

Lavrov: Plani i paqes i Kinës është më realisti

Foto: Sergei Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov,  e ka cilësuar planin e Kinës për paqen në Ukrainë si "më realistin".

 "Presidenti nënvizoi qëndrimin tonë pozitiv ndaj nismës kineze. Nisma 'kineze' është më realiste, sepse thekson nevojën për të adresuar shkaqet kryesore dhe për t'i eliminuar ato. Çdo gjë tjetër është spekulim", tha kreu i diplomacisë së Moskës në një intervistë.

 Ne kurrë nuk u kemi thënë partnerëve tanë kinezë: "Le të rregullojmë diçka pa iniciativën tuaj".


Lajmi kryesor:

Vladimir Putin mbërrin në Pekin, takohet me Xi Jinping: Kina dhe Rusia do të ruajnë drejtësinë në botë


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

SHBA sanksionon rrjetin që rriti pasurinë e Millorad Dodikut

SHBA sanksionon rrjetin që rriti pasurinë e Millorad Dodikut