Lavrov takon presidentin e Iranit, SHBA e shqetësuar nga forcimi i partneritetit të tyre

Lavrov takon presidentin e Iranit, SHBA e shqetësuar nga forcimi i partneritetit të tyre

Rusia dhe Irani po forcojnë marrëdhëniet dypalëshe në një atmosferë “besimi”, tha Ministria e Jashtme e Rusisë herët të martën pasi shefi i saj, Sergei Lavrov, u prit nga presidenti iranian, Ebrahim Raisi, gjatë një vizite në Teheran.

“Në një atmosferë tradicionalisht besimi, aspektet aktuale të agjendës dypalëshe u diskutuan në mënyrë thelbësore me një theks në ndërtimin e mëtejshëm të të gjithë kompleksit të partneritetit të shumëanshëm ruso-iranian", tha ministria e jashtme në një deklaratë në Telegram.

Lavrov, i cili shkoi në Teheran menjëherë pas një udhëtimi aziatik në Kinë dhe Korenë e Veriut, diskutoi projektet e energjisë dhe logjistikës me Ministrin e Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian. Siç ka qenë norma ruse, pak detaje të bisedimeve, të cilat u zhvilluan në mes të tensioneve në rritje në Lindjen e Mesme, janë zbuluar.

Lavrov gjithashtu mori pjesë në bisedimet rajonale të organizuara nga Irani, me synimin për të sjellë paqen në rajonin e Kaukazit Jugor, pasi forcat Azerbajxhanase muajin e kaluar rimorën rajonin separatist të Nagorno-Karabakut dhe detyruan mijëra armenë etnikë të largoheshin.

Që nga fillimi i pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022, Moska ka kërkuar të forcojë lidhjet me vendet që tradicionalisht konsiderohen të lidhura me Perëndimin, duke akuzuar “Perëndimin kolektiv” se po përpiqet të shpërbëjë Rusinë, raporton Reuters.

Ukraina i ka kërkuar Teheranit të ndalojë furnizimin me dronë vdekjeprurës në Rusi, për të cilët Kievi thotë se kanë luajtur një rol të madh në sulmet e Moskës ndaj qyteteve dhe infrastrukturës ukrainase. Irani fillimisht mohoi t’i furnizonte Rusisë dronët kamikaze Shahed, por më vonë tha se kishte siguruar një numër të vogël përpara se Moska të niste luftën.

Nërkohë Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara nga “partneriteti në rritje” midis Iranit dhe Rusisë, i cili paraqet rreziqe jo vetëm për Ukrainën, por edhe për fqinjët e Iranit.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Kishin përshtatur lokalin për lojëra fati, arrestohet menaxheri, në kërkim pronari

VIDEO/ Kishin përshtatur lokalin për lojëra fati, arrestohet menaxheri, në kërkim pronari