“Peshkaqeni i ajrit” teknologjia
me e fundit amerikane

“Peshkaqeni i ajrit” teknologjia<br />me e fundit amerikane<br>
Forcat e Armatosura Amerikane kanë nxjerrë për të testuar teknologjinë e tyre të radhës i cili është një avion A-10 Thunderbolt II.

I quajtur ndryshe si “Peshkaqeni i ajrit” ky aeroplan mund të fluturojë në lartësi të ulët dhe mund të bëjë manovra shumë të shpejta.

Ky lloj avioni njihet gjithashtu edhe për mitrolozin e vendosur në hundën e avionit, i cili mund të arrijë të qëllojë deri në 3900 plumba në minutë.

Kongresi amerikan përcaktoi një fond prej 100 milionë dollarë për të përmirësuar edhe më tej teknologjinë e tij, cka do të thotë që modeli A-10 Thunderbolt pritet të jetë një makinë vrasëse në të ardhmen.

Përveç mitralozit ky avion mund të gjuajë edhe rraketa të cilat i ka të vendosura tek krahët e tij.

Redaksia Online
A.D/shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Dita botërore e mjekut e gjen Shqipërinë me më pak mjekë! Stroni: Duhen trajtuar me dinjitet e paga të mira

Dita botërore e mjekut e gjen Shqipërinë me më pak mjekë! Stroni: Duhen trajtuar me dinjitet e paga të mira