Liban, gjenden të ngrirë të paktën
14 refugjatë sirian në kufi

Liban, gjenden të ngrirë të paktën<br />14 refugjatë sirian në kufi<br>
Të paktën 14 refugjatë sirian u gjetën të ngrirë në një zonë malore me dëborë pranë kufirit në Liban.

Një trup i pajetë u gjet të shtunën ndërsa të tjerët u gjetën të premten në një rrugë ku kalonin kontrabande në zonën e al-Masnaa. Mes viktimave të gjetur të ngrirë në dëborë ishin dhe dy fëmijë.

Tre refugjatë të tjerë janë dërguar në spital në gjendje të rëndë, njoftojnë mediat lokale.

UNICEF e quajti tragjike vdekjen e fëmijëve dhe emigrantëve.

"Njerëzit sirianë vazhdojnë të rrezikojnë jetën e tyre dhe jetën e fëmijëve të tyre në një kërkim të dëshpëruar për siguri dhe strehim” tha Geert Cappelaere, Drejtori rajonal i UNICEF për Lindjen e Mesme.

Cappelaere tha se “vdekja e dy fëmijëve ishte një kujtesë për punën që duhet bërë. Duhet të rrisim ndihmat për fëmijët e refugjatëve. Nuk kemi asnjë justifikim, nuk mund të vazhdojmë të humbasim më fëmijë”.

Siri

Redaksia Online
A.Gj/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve