Lideri i opozitës ruse mbërrin në Moskë, Alexei Navalny arrestohet në aeroport

1610919405_alexeinavalny.jpg

Sapo ka shkelur në tokën ruse, lideri i opozitës Alexey Navalny është arrestuar nga policia.

Mediat e huaja kanë publikuar foto nga momenti i zbritjes së tij nga avioni në Moskë teksa është shoqëruar nga efektivë të policisë.

Ai u nis sot nga Berlini, ku ka qëndruar prej disa muajsh për trajtim mjekësor, pas helmimit me një agjent toksik, për të cilin ai ka fajësuar Kremlinin.

I njohur si kritik i fortë i regjimit të Presidentit Putin, Navalny tha më 13 janar se do të kthehej në Rusi, megjithëse kishte marrë njoftim nga Shërbimet Federale ruse të Korrektimit se autoritetet po përpiqeshin ta arrestonin.

Kthimi i tij krijon terren për një tjetër ballafaqim dramatik mes Kremlinit dhe Navalny-t.

1610919438_alexeinavalny1.jpg


Lajmi kryesor:

'Kthehem me fluturim fitoreje'! Gjashtë muaj pas helmimit, Alexei Navalny kthehet sot në Rusi


E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?×

Lajmi i fundit

John

Kur është koha e duhur për të pirë ujë me limon