'Lironi Palestinën', qëlloi jashtë një sinagoge, arrestohet 28-vjeçari në SHBA

'Lironi Palestinën', qëlloi jashtë një sinagoge, arrestohet 28-vjeçari në SHBA

Foto nga vendngjarja në SHBA

Një 28-vjeçar u arrestua të enjten (7 Dhjetor) në Albany, kryeqyteti i shtetit të Nju Jorkut në SHBA, pasi hapi zjarr jashtë një sinagoge por askush nuk u lëndua, njoftoi guvernatorja Kathy Hokul.

Të shtënat me armë ndodhën rreth orës 14:00. Policia nuk e identifikoi 28 vjeçarin por tha se ai është një banor vendas.

Ai qëlloi dy herë ndërsa bëri deklarata kërcënuese. Më pas u përpoq të ikte, por u kap nga një kalimtar dhe nga policia. Ngjarja ndodhi mes frikës në rritje të antisemitizmit në mbarë botën nga lufta e Izraelit në Gaza, e cila përballet me kritika të forta për rritjen e numrit të të vdekurve palestinezë, raportojnë mediat e huaja.

“Lironi Palestinën” u shpreh i riu teksa u arrestua nga policia. “Siguria e hebrenjve të Nju Jorkut është e panegociueshme. Çdo veprim antisemitik është i papranueshëm”, theksoi guvernatorja në sfondin e rritjes së antisemitizmit dhe sulmeve kundër hebrenjve në SHBA.

Një sinagogë, e referuar ndonjëherë me termin jidish shul dhe e referuar nga komunitetet e reformës si një tempull, është një shtëpi adhurimi hebreje. 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane