Euro 2020/ Sulmuesi i Italisë, pas fitores emocionuese, Chiesa përshëndet edhe tifozët shqiptarë (VIDEO)

Romë-Italia ka festuar dje titullin kampion të Europës. Në një autobus të hapur, Azzurrët kanë përshëndetur mijëra fansat që kishin dalë në rrugët e Romës për të mbështetur dhe uruar ekipin e tyre.

Mes tyre ishte edhe Federico Chiesa, sulmuesi anësor i Juventus. Në lidhjen live në rrjetet sociale, Chiesa është përshëndetur nga tifozët nga Shqipëria. Menjëherë Chiesa ka përshëndetur fansat kuqezi. “Një përshëndetje për gjithë tifozët nga Shqipëria, përqafime”, thotë Chiesa. Federico Chiesa në Euro 2020 u shpall Njeriu i Ndeshjes nga UEFA në ndeshjen finale të Italisë në grup, një fitore 1–0 ndaj Uellsit në Romë në 20 Qershor. 

 

Më 26 qershor, ai shënoi golin e hapjes në një fitore shtesë 2–1 kundër Austrisë në raundin e 16 të turneut në stadiumin Wembley. Në gjysmëfinale kundër Spanjës në 6 korrik, ai shënoi golin e hapjes në një barazim 1–1; pas kohës shtesë, Italia kaloi në finalen e turneut pas një fitore 4–2 në gjuajtjen e penalltive. Për performancën e tij, Chiesa u emërua Njeriu i Ndeshjes nga UEFA për herë të dytë. Më 11 korrik, Chiesa pësoi një dëmtim në gjysmën e dytë të kohës së rregullt në finalen e UEFA Euro 2020 kundër Anglisë në Stadiumin Wembley, dhe më pas u zëvendësua nga Federico Bernardeschi; Italia arriti  të fitojë Kampionatin Evropian pas një fitore 3–2 në një gjuajtje penalltish ndërkohë koha e rregullt përfundoi 1 me 1.

r.k.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për 2 besnikët e Putinit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për 2 besnikët e Putinit