Los Anxhelosi pritet të lejojë vaksinimin e fëmijëve mbi 12 vjeç

Los Anxhelos është gati të bëhet rajoni i parë i shkollës kryesore në vend që do të urdhërojë vaksinat e koronavirusit për studentët 12 vjeç e lart që ndjekin mësimin fizikisht.

Bordi Arsimor i zgjedhur i rrethit do të mblidhet të enjten pasdite për të votuar mbi masën, e cila pritet të kalojë me mbështetje të gjerë. Rrethi shkollor i Unifikuar i Los Anxhelosit është i dyti më i madh në vend, duke shërbyer mbi 600,000 studentë dhe nxënës, mandati në fjalë mund të krijojë një precedent të rëndësishëm kombëtar.

Studentët do të duhet të marrin dozën e parë të vaksinës deri më 21 nëntor dhe dozën e tyre të dytë deri më 19 dhjetor, në mënyrë që të fillojnë semestrin e ardhshëm të vaksinuar plotësisht. Ata që mbushin 12 vjeç pas atyre datave do të kenë 30 ditë pas ditëlindjes për të marrë goditjen e tyre të parë.

Studentët që marrin pjesë në aktivitetet jashtëshkollore do të kenë nevojë të marrin të dyja fotografitë deri në fund të tetorit. Rezoluta përmend ‘përjashtimet e kualifikuara dhe të miratuara’ në mandat, por nuk ofron detaje.

 

er.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Varianti omikron, Franca shtrëngon masat anti-COVID! Çfarë i duhet udhëtarëve për të kaluar kufirin dhe a do t’i nënshtrohen karantinës të pavaksinuarit?!