Telefonatë Biden-Zelensky: 800 mln dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën! SHBA akuza Putinit për gjenocid, reagon Kremlini: E papranueshme

KIEV- Është dita e 47-të e luftës në Ukrainë dhe masakra e Vladimir Putin është quajtur për herë të parë nga presidenti amerikan Joe Biden, gjenocid. Menjëherë ka ardhur edhe reagimi i Kremlinit, të cilët thonë se është e papranueshme që Biden të akuzojë Vladimir Putin për gjenocid.

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka reaguar pasi Volodymyr Zelensky refuzoi vizitën e presidentit gjerman Steinmeier. Scholz e ka quajtur irrituese, pasi Steinmeier përfaqëson Republikën Federale të Gjermanisë. Zelensky ëhstë treguar i hapur për një takim me Scholz, por kancelari ka bërë me dije se nuk do të shkojë në Kiev për momentin.

Ndërkohë Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë dërgimin e qindra miliona dollarëve në ndihmë të re ushtarake për Ukrainën. Shuma përfundimtare pritet të jetë afër 700 milionë dollarë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka bërë një ofertë Rusisë ku i propozoi shkëmbimin e politikanit të lartë pro-rus Viktor Medvedchuk me të burgosurit e luftës që mbahen nga forcat e Moskës.

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) do të publikojë të mërkurën gjetjet e hetimit të saj për abuzimet e të drejtave të njeriut dhe mizoritë e kryera në luftën e vazhdueshme ruse në Ukrainë, sipas zëdhënësit të Misionit të SHBA-së në OSBE. Është e paqartë se cilat do të jenë gjetjet e raportit në këtë pikë.

Nga ana tjetër kundërshtari i njohur i Putinit, Vladimir Kara-Murza, është dënuar me 15 ditë burg në Rusi për “mosbindje ndaj urdhrave të policisë”.

Në përditësim...

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:09
Pentagoni: Ushtarët amerikanë në Evropë gati për të trajnuar ukrainasit

Pentagoni po shqyrton opsione të ndryshme për trajnimin e forcave ukrainase për të përdorur Switchblades, të ashtuquajturit 'dronë kamikaze' që Shtetet e Bashkuara kanë dërguar dhe po vazhdojnë të dërgojnë në Kiev. Kjo u raportua nga një zyrtar amerikan i mbrojtjes për CNN.

Ndër mundësitë e ndryshme janë ushtarët amerikanë që u vendosën në krahun lindor të NATO-s pas sulmit të Rusisë në Ukrainë. Pak ditë më parë, ministri amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin zbuloi se disa ushtarë ukrainas janë trajnuar për të përdorur armë të ndryshme amerikane në Shtetet e Bashkuara, ku ndodheshin para fillimit të luftës.

Trupat amerikane të dislokuara në vendet e NATO-s, theksoi zyrtari, "janë në gjendje të ofrojnë trajnime adekuate për çdo armatim të dërguar në Ukrainë".

Ora 21:02
OKB: Asnjë mundësi për armëpushim në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, thotë se për momentin nuk ka asnjë mundësi për një armëpushim në Ukrainë siç ishte kërkuar nga Kombet e Bashkuara. Duke folur për gazetarët, ai tha se pas vizitës së kreut të çështjeve humanitare në Moskë dhe Kiev ata janë në pritje të një përgjigje nga Rusia për disa propozime, si armëpushimet lokale për evakuimin e civilëve nga zonat e luftimit dhe krijimin e një mekanizmi me Rusinë që Ukraina dhe OKB për menaxhojnë evakuimin.

Ora 20:54
Kryebashkiaku i Melitopolit viziton të shtunën Romën

Kryebashkiaku i Melitopolit, Ivan Fedorov do të vizitojë Romën. Lajmi u bë me dije nga kryetari i bashkisë së Fiernces Dario Nardella.

"Do të jetë në Itali. Ai më shkroi. Do të jetë e shtunë në Romë dhe do të qëndrojë dy ditë për të bërë një seri takimesh”.

Ora 20:42
Biden e quajti gjenocid, Macron refuzoi, reagon Kievi: Të zhgënjyer

Zëdhënësi ukrainas i Ministrisë së Jashtme, Oleg Nikolenko ka reaguar për qëndrimin e presidentin francez Emmanuel Macron i cili nuk pranoi ta quajë gjenocid masakrën e rusëve në Ukrainë. Ai thotë se janë të zhgënjyer nga qëndrimi i Macron.

“Ngurrimi i presidentit francez për të njohur gjenocidin e ukrainasve pas të gjitha deklaratave eksplicite të udhëheqjes ruse dhe veprimeve kriminale të trupave ruse është zhgënjyese”, tha Oleg Nikolenko.

Ora 20:40
Biden: 800 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën

Presidenti Joe Biden njoftoi se SHBA do të japë 800 milionë dollarësh ndihmë ushtarake për Ukrainën, duke e çuar ndihmën totale që nga pushtimi i forcave ruse në mbi 2.4 miliardë dollarë. Paketa do të përfshijë sisteme artilerie, predha artilerie dhe automjete të blinduara. Lajmi është konfirmuar nga konfirmoi pas telefonatës me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ora 19:57
Zelensky takon Presidentët e Polonisë, Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë

Presidenti ukrainas ka pritur presidentin polak Andrzej Duda, si edhe presidentët e vendeve baltike, atë të Lituanisë Gitanas Nauseda, Letonisë Egils Levits dhe Estonisë Alar Karis.

“Ukraina ndjen mbështetjen e fortë dhe të besueshme të secilit prej jush", shkruan Zelensky në Twitter.

Ora 19:46
Biden zhvillon bisedë telefonike me Zelenskyn

Presidenti amerikan Joe Biden ka zhvilluar një bisedë telefonike homologun ukrainas Volodymyr Zelensky për ndihmën ushtarake që do i vihet në dispozicion Ukrainës. Lajmi u bë me dije nga Shtëpia e Bardhë.

“Vazhdon dialogut konstant me Presidentin e SHBA. Vlerësuam krimet ruse të luftës. U diskutua paketa shtesë e ndihmës mbrojtëse dhe e mundshme makrofinanciare. Dakordësi për të rritur sanksionet”, shkruan Zelensky.

Ora 19:43
Moska kërcënon: Do të godasim qendrat komanduese në Kiev

Rusia do të godasë qendrat komanduese në Ukrainë, përfshirë ato në Kiev, nëse ushtria ukrainase vazhdon përpjekjet e saj për të sulmuar strukturat në Rusi.

Paralajmërimi erdhi nga Ministria e Mbrojtjes e Moskës, sipas Interfax.

Ora 19:20
Ministri ukrainas i Mbrojtjes: 10 mijë ushtarë rusë në afërsi të Mariupolit

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov thotë se ka më shumë se 10.000 ushtarë rusë pranë Mariupolit që po përpiqen të pushtojnë qytetin. Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se ushtria vazhdon të mbrojë Mariupolin.

Ora 18:41
Moska: Kievi zvarrit negociatat, nuk duan marrëveshje

Kievi nuk synon të arrijë një marrëveshje, por të zvarritet qëllimisht bisedimet. Kjo është akuza e zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova, sipas raportimeve të Tass.

“Fatkeqësisht delegacioni ukrainas, nuk ka qëllim të arrijë një marrëveshja, por vetëm të zvarrisë çështjen. Kështu ka bërë prej 7 vitesh.”, tha ajo.

Ora 18:29
Di Maio: Italia nuk vë veton ndaj sanksioneve të energjisë ruse


"Italia nuk do" të vërë veton "për asnjë sanksion të ri mbi energjinë nga Rusia, por dëshiron një tavan të BE-së për çmimet e gazit". Kështu ka deklaruar Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio në një intervistë për CNN duke siguruar se qeveria do të vazhdojë përpjekjet e saj për të reduktuar varësinë nga nafta dhe gazi i Moskës.

Ora 16:34
Kievi: Moska do që Ukraina të mos ekzistojë, veproni menjëherë

“Qëllimi i Rusisë është që Ukraina të mos ekzistojë më. Nëse bota nuk ndërhyn, Rusia nuk do të ndalet. Përgjigja duhet të jetë e menjëhershme”.

Kështu deklaroi zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Olga Stefanishyna, në një video-lidhje me Senatin.

Ora 16:18
Pamjet satelitore/ Moska grumbullon trupat ushtarake në lindje

Moska po bëhet gati për të sulmuar Mariupol. Në disa foto të publikuara, tregohen trupat ushtarake që Rusia i ka mbledhur në Krime. Gjithçka është kapur nga imazhet satelitore.

Ora 16:10
Ulërimat e dhimbjes së një nënë në Ukrainë, momenti kur gruaja zbulon trupin e pajetë të djalit të saj në pus (VIDEO)

 

Çdo ditë po dalin dëshmi të reja të mizorive në komunitetet ukrainase që kanë qenë nën pushtimin e trupave ruse.

Në fshatin Buzova, afër Kievit, një nënë shihet duke vajtuar pasi gjeti trupin e djalit të saj në fund të një pusi.

Ora 15:42
Biden akuzoi Putin për gjenocid, reagon Kremlini: E papranueshme

Kremlini e cilësoi se të "papranueshëm" faktin që presidenti amerikan Joe Biden  akuzon Vladimir Putin për gjenocid.

Kujtojmë që kjo nuk është hera e parë që Kremlini reagon për deklaratat e Biden. Jo shumë kohë më parë presidenti amerikan e quajti Putin një "kasap lufte", gjë që solli shumë reagime.

Ora 15:34
Scholz: Jo-ja e Zelensky për vizitën e Steinmeier është irrituese

Jo-ja e Zelensky për vizitën e Presidentit Steinmeier është irrituese. Këto janë fjalët e kancelarit gjerman Olaf Scholz, një ditë pas refuzimit të presidentit ukrainas për të pritur një vizitë nga kreu i shtetit gjerman.

“Presidenti Steinmeier u rizgjodh së fundmi në Bundestag me një shumicë të madhe dhe përfaqëson Republikën Federale të Gjermanisë”, tha më herët sot zëdhënësi i qeverisë.

Presidenti ukrainas Zelensky kishte refuzuar një vizitë nga presidenti gjerman Steinmeier, por ishte hapur për një takim me Scholz, por kancelarja tha se ai nuk do të shkojë në Kiev për momentin.

Ora 15:27
Kemlini: Është e papranueshme që Biden të akuzojë Putinin për gjenocid

1649805017_putinzelenskybiden.jpg

Pas deklarimeve të Presidentit amerikan që akuzoi Rusinë për gjenocid ka ardhur edhe reagimi I Moskës.

“Është "e papranueshme" që presidenti amerikan Joe Biden të akuzojë Vladimir Putin për gjenocid”, tha Kremlini.

Ora 14:44
Zelensky: 500 mijë qytetarë të Ukrainës janë dërguar në Rusi me dhunë

1649809966_zelensky1.jpg

Mbi 500,000 ukrainas janë dërguar me forcë në Rusi nga autoritetet e Moskës, tha Presidenti Volodymyr Zelensky sot gjatë fjalimit të tij në Parlamentin e Estonisë. Sipas Zelensky, rusët përpiqen t'i çojnë ukrainasit e dëbuar në rajone të largëta të vendit, t'u konfiskojnë dokumentet dhe sendet personale, si telefonat celularë dhe të ndajnë fëmijët nga prindërit e tyre për të lejuar, familjet ruse që ti adoptojnë në mënyrë të paligjshme.

Ora 10:50
Kievi: Asnjë ushtar nuk është dorëzuar në Mariupol

1649836178_AFP32886UXU314022507026622rHU334050839047vJI656x319CorriereWebNazionale.jpg

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës nuk konfirmon lajmin e dhënë nga Moska për dorëzimin e mbi një mijë ushtarëve në Mariupol. "Ne nuk kemi informacion" për këtë, tha zëdhënësi.

Ora 10:07
Moska: Uashingtoni duhet të ndalojë së dezinformuari për armët kimike

‘Uashingtoni duhet të "ndalojë së bëri dezinformata" për armët kimike’ thotë ambasada ruse në SHBA. Reagimi vjen si përgjigje ndaj deklaratave të djeshme të zëdhënësit të Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned Price, se SHBA-ja ka frikë se Moska mund të përpiqet të përdorë armë kimike në Ukrainë. ‘Uashingtoni dhe Kievi bëjnë "dezinformacion" kur thonë se Rusia mund të përdorë armë kimike në Ukrainë, pasi Moska shkatërroi rezervat e saj të fundit kimike në 2017’, thekson ambasada: "Ned Price u dallua edhe një herë për fjalimet e tij të padobishme, të pa vërtetuara nga asnjë brim i vetëm provë”.

Ora 09:58
Sulmi rus në Ukrainë, Macron i përgjigjet Biden: Gjenocid? Do të isha i kujdesshëm me fjalët

1647010506_macron.JPG

Presidenti francez Emmanuel Macron shmangu përdorimin e fjalës gjenocid, të përdorur në vend të tij nga presidenti amerikan Joe Biden, në lidhje me sulmin rus në Ukrainë. ‘Ajo që po ndodh është brutalitet i paprecedentë, por në të njëjtën kohë unë shikoj faktet dhe dua të përpiqem sa më shumë që të jetë e mundur që të vazhdoj të jem në gjendje të ndaloj këtë luftë dhe të rindërtoj paqen, kështu që nuk jam i sigurt për përshkallëzimin e fjalëve.’, tha Macron për France 2.

Ora 09:49
‘Mariupol po bie’, rusët thonë se 1000 ushtarë të tjerë ukrainas janë dorëzuar! Kievi: Betejë trup më trup në qytet

Të tjera informacione nga beteja e Mariupolit. Sipas rusëve, më shumë se një mijë marinsë ukrainas janë dorëzuar në Mariupol, qyteti port i cili, me rezistencën e tij, e ka penguar deri tani Moskën të përfundojë një korridor tokësor vendimtar midis Donbasit dhe Krimesë. Por ushtria e Kievit, e cituar nga BBC, raporton se luftimet vazhdojnë ende në fabrikën e çelikut Azovstal, ku janë barrikaduar forcat ukrainase të mbijetuara.

Në orët e kaluara, Brigada e 36-të e Marinës kishte postuar video dhe mesazhe duke njoftuar se momenti i vdekjes apo kapjes është afër: “Mungojnë ushqime dhe municione, kemi bërë gjithçka të mundshme dhe të pamundur por jemi të rrethuar”. .

Rënia e Mariupolit do të shënonte pushtimin nga trupat e Moskës të qytetit të parë të madh ukrainas që nga fillimi i pushtimit. Sipas kryetarit të bashkisë së Mariupol - i cili dje foli për mbi 20,000 civilë në qytetin e tij - ka mbi 100,000 njerëz ende në pritje të evakuimit.

Ora 09:28
Kievi: 191 fëmijë të vdekur që nga fillimi i luftës

1649786470_ukraine.jpg

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, të paktën 191 fëmijë kanë vdekur. Numrat u dhanë nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës në një shënim duke shpjeguar se "deri më 13 prill, më shumë se 540 fëmijë janë plagosur, 191 fëmijë kanë vdekur dhe më shumë se 349 kanë pësuar lëndime me ashpërsi të ndryshme". Për momentin, zona me numrin më të madh të viktimave mes të miturve është rajoni i Donetskut, me 113 të vdekur.

Ora 09:27
Biden: 750 milionë dollarë shtesë ndihmë ushtarake për Ukrainën

1649804871_joebiden.jpg

Joe Biden po autorizon 750 milionë dollarë shtesë në ndihmë ushtarake për Ukrainën. Sipas Politicos bëhet fjalë edhe për sigurimin e forcave të Kievit me dronë dhe pajisje mbrojtëse kundër sulmeve të mundshme kimike. Pentagoni po takohet me prodhuesit kryesorë të armëve amerikane për të vlerësuar kohën e prodhimit dhe dorëzimit. Formulimi i presidentit për akuzën për gjenocid e lejon Biden të veprojë pa kaluar në Kongres.

Ora 09:02
Zëvendëskryeministrja e Ukrainës: Sot nuk do të ketë korridore humanitare, situata shumë e rrezikshme

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk thotë se nuk do të jetë e mundur të hapen korridoret humanitare për të lejuar civilët të arratisen sot, pasi situata mbetet shumë e rrezikshme.

Në Telegram, ajo akuzon forcat okupuese të Rusisë për shkeljen e armëpushimit, duke thënë se Moska nuk mund të kontrollojë ushtarët e saj në terren.

Ora 08:13
Presidentët e Polonisë, Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë nisen drejt Kievit

1649815033_luftaukraine.jpg

Presidentët e katër vendeve, të Polonisë, Estonisë, Lituanisë do të shkojnë sot në Kiev.

Ora 06:56
Ushtria e Ukrainës: Rusia planifikon të godasë fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol

Në përditësimin e saj të fundit, ushtria ukrainase ka thënë se forcat ruse vazhdojnë të bombardojnë qytetin port kyç jugor të Mariupolit dhe po planifikojnë të nisin një ofensivë pranë fabrikës së çelikut Azovstal ku thuhet se janë vendosur trupat ukrainase.

Këtu janë disa nga pikat e tjera të theksuara nga ushtria ukrainase:

-Forcat ruse vazhdojnë të kryejnë sulme në infrastrukturën civile në rajonet Kharkiv dhe Zaporizhzhia në verilindje të Ukrainës. Ka edhe zbulim aktiv ajror nga rusët.

-Forcat ruse kanë shpallur të ashtuquajturin "nivelin e verdhë të kërcënimit terrorist" në rajonet në kufi me Ukrainën dhe në Krime.

-Përditësimi spekulon se ky nivel kërcënimi ka të ngjarë të organizojë lëvizjen e pajisjeve ushtarake, armëve dhe personelit në Ukrainë.

-Forcat ruse kanë dërguar 400 personel të përbërë nga ushtarakë me përvojë luftarake në Ukrainë si përforcime.

-Ushtria ukrainase ka rrëzuar një avion rus Su-25.

-Po ashtu ka shkatërruar dy automjete dhe tre sisteme artilerie ruse në Donetsk dhe Luhansk.

Ora 06:31
Zelensky: Rusia ka pësuar humbje 'të pariparueshme' nga lufta

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se forcat ruse janë përballur me "humbje të pariparueshme" që nga fillimi i pushtimit të tyre 48 ditë më parë.

"A ju kujtohet sesi Rusia mburrej se do të pushtonte Kievin për 48 orë? Në 48 orë, që zgjatën për 48 ditë, ushtria ruse arriti një nivel humbjesh të pariparueshme më të larta se Bashkimi Sovjetik gjatë dhjetë viteve të luftës në Afganistan." tha Zelensky në një adresë video.

Plani fillestar i Rusisë për të sulmuar kryeqytetin ukrainas Kiev, kur lufta filloi për herë të parë më 24 shkurt, u bllokua pasi trupat e saj pësuan humbje të mëdha. Analistët thonë se Moska e nënvlerësoi forcën e rezistencës dhe aftësitë e forcave më të vogla të armatosura të Ukrainës.

Rusia gjithashtu ka luftuar me bazat. Kolonave të blinduara u ka mbetur pa karburant, ushqim dhe municione. Automjetet janë prishur dhe janë lënë të braktisura, më pas janë tërhequr nga traktorët ukrainas.

Forcat ruse tani janë tërhequr plotësisht nga kryeqyteti Kiev dhe po ndërtojnë forcat e tyre ushtarake në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk .
 

Ora 06:16
Lufta/ Imazhet satelitore tregojnë grumbullimin e trupave ruse

Raportet dhe imazhet satelitore sugjerojnë se Rusia po ndërton trupa dhe pajisje në të paktën tre vende në kufirin e Ukrainës: rajonet Belgorod dhe Voronezh, dhe rreth qytetit të Matveev Kurgan në jug.

Brenda Ukrainës, Rusia po përforcon operacionet e saj rreth Izyum dhe po përgatitet të shtyjë në jug për të marrë Slovyansk, sipas Institutit për Studimin e Luftës.

Nga atje, trupat ruse mund të jenë në gjendje të avancojnë në lindje ose në juglindje për të rrethuar një kontingjent të forcave tokësore të Ukrainës.

Nëse Mariupol bie, forcat ruse mund të fillojnë të shtyjnë në veri për të përfunduar rrethimin e një grupi më të madh të trupave ukrainase.

Disa nga njësitë më me përvojë dhe më të pajisura të Ukrainës mendohet të jenë në lindje.

Ata janë grumbulluar në pozicione kyçe dhe analistët thonë se trupat ruse mund të luftojnë për t'i detyruar ata të largohen.

Ora 05:40
FOTO/ Mariupoli në rrënoja teksa ofensiva ruse intensifikohet

Ushtria ukrainase është bllokuar në Mariupol ndërsa forcat ruse përparojnë në qytetin port kyç jugor, Mykhaylo Podolya, siç ka postuar në Twitter një zyrtar nga zyra e Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky.

"Ushtarët tanë mbeten të bllokuar në qytet dhe kanë probleme me furnizimet," tha Podolya, duke shtuar se ata po monitorojnë situatën në kohë reale.

Mariupol është nën bombardime intensive nga forcat ruse që nga fillimi i marsit.

Qyteti shtrihet midis rajoneve pro-ruse të Donetskut dhe Luhanskut në lindje dhe Krimesë së aneksuar në jug. Marrja e qytetit ka qenë qëllimi kryesor i ofensivës ruse.

Zelensky ka thënë se dhjetëra mijëra njerëz mund të jenë vrarë në Mariupol.

BBC nuk e ka verifikuar shifrën, por raportet nga rajoni dhe refugjatët që ikën nga qyteti flasin për trupa të shtrirë në rrugë dhe shumica e ndërtesave të dëmtuara ose të shkatërruara.

Ora 05:25
Guvernatori i rajonit të Luhanskut: Rreth 400 civilë janë varrosur në Severodonetsk që nga fillimi i luftës

Guvernatori i rajonit të Luhanskut tha se rreth 400 civilë janë varrosur në Severodonetsk që nga fillimi i luftës. 

Serhiy Haidai tha më 12 prill se në qytetin e Severodonetsk, "gropta janë gërmuar me një traktor dhe varret janë sistemuar në regjistër". 

Haidai përmendi gjithashtu se ata që kanë vdekur në qytetin fqinj Lysychansk "janë varrosur në varre masive", shkruan The Kyiv Independent.

Ora 05:04
A u përdor një bombë thërrmuese në sulmin në stacionin hekurudhor Kramatorsk të Ukrainës?

BBC ka gjetur prova se një bombë thërrmuese, e ndaluar nga shumë vende sipas ligjit ndërkombëtar, është përdorur në një sulm në stacionin hekurudhor Kramatorsk në Ukrainë.

Bombat thërrmuese dërgojnë një ngarkesë bombash që përhapen dhe shpërthejnë në një zonë të gjerë.

Më shumë se 50 njerëz vdiqën në sulmin në stacionin, i cili ishte i mbushur me njerëz.

Cilat janë provat?

Gazetarët e BBC-së që vizituan stacionin pas sulmit gjetën modele që përputheshin me përdorimin e një koke lufte me municione thërrmuese.

Shpërthimet e shumta që rezultojnë zakonisht, shpërndajnë fragmente rreth vendit të goditjes kryesore të raketës, duke lënë gjurmë të dukshme.

Mbetjet e një rakete Tochka-U të epokës sovjetike u gjetën pas sulmit. Është një raketë balistike me një kokë lufte me rreze të shkurtër veprimi që mund të pajiset me një kokë lufte grumbulluese që mban 50 bomba.

Ekspertët thonë se shenjat e goditjes janë në përputhje me municionet thërrmuese.

"Shenja e goditjes është mjaft në përputhje me një nën-municion si 9N24, një municion thërrmues i epokës sovjetike që mund të bartet nga raketa Tochka," tha Sidharth Kaushal, një ekspert raketash në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara.

Ora 04:37
Ukraina: Më shumë se 720 njerëz të vdekur në Bucha dhe periferitë e tjera të Kievit

Më shumë se 720 njerëz janë vrarë në Bucha dhe periferitë e tjera të Kievit që ishin të pushtuara nga trupat ruse dhe më shumë se 200 konsiderohen të zhdukur, thotë Ministria e Brendshme e Ukrainës.

Në Bucha, kryebashkiaku Anatoliy Fedoruk tha se 403 trupa ishin gjetur dhe numri mund të rritet ndërsa minahedhësit krehin zonën.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës ka thënë se po shqyrton gjithashtu ngjarjet në rrethin Brovary, i cili shtrihet në verilindje. Trupat e gjashtë civilëve u gjetën me plagë me armë zjarri në një bodrum në fshatin Shevchenkove dhe forcat ruse besohet të jenë përgjegjëse.

Rusia ka mohuar më parë akuza të tilla.

Ora 04:20
Kryeministri: Punëdhënësit do të paguhen 6,500 hryvnia ukrainase për çdo person të zhvendosur brenda vendit të punësuar

Qeveria ukrainase ka vendosur të ndajë 200 milionë hryvnia për punëdhënësit që punësojnë punëtorë nga personat e zhvendosur brenda vendit. Këtë e bëri të ditur gjatë një konference të mbrëmjes të martën, kryeministri Denis Shmigal.

“Një milion njerëz tashmë janë regjistruar zyrtarisht. Ne e zgjatëm mundësinë për të aplikuar për programin e pagesave mujore deri më 30 prill. Më vete, sot u mor një vendim për të ndarë 200 milionë UAH për punëdhënësit që punësojnë punëtorë nga personat e zhvendosur brenda vendit. Ne po flasim për të paguar 6.5 mijë UAH (202.34 euro) për çdo punonjës të ri," tha Shmyhal.

Aktualisht, më shumë se 5000 punëdhënës kanë aplikuar për sqarime në lidhje me marrjen e kompensimit për punësimin e personave të zhvendosur.

Ora 03:56
Pushtimi nga Rusia, të paktën 20 gazetarë të vrarë në luftë deri më tani

Të paktën 20 gazetarë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, ka raportuar Unioni Kombëtar i Gazetarëve të Ukrainës në kanalin e tij Telegram, shkruan BBC.

Ai publikoi një listë me emrat e tyre dhe tha se këto ishin vetëm vdekje të konfirmuara nga zyra e prokurorit të përgjithshëm.

Disa prej tyre ishin të huaj, shtoi sindikata.

Ora 03:20
Kryeministri: Ukraina fillon mbjelljen e farave bujqësore në të gjitha rajonet, përveç Luhanskut

Kryeministri i Ukrainës Denis Shmygal tha se mbjellja ka filluar në të gjitha rajonet e Ukrainës, përveç Luhanskut.

"Në të gjitha rajonet, përveç Luhanskut, ne kemi filluar një fushatë mbjelljeje. Ne po ndihmojmë fermerët. Ne u kemi dhënë atyre financime preferenciale për 3.5 miliardë Hryvnia ukrainase.

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë është marrë vendim që regjistrimi i makinerive bujqësore të thjeshtësohet sa më shumë. Këtë po e bëjmë që mbjellja dhe puna në terren të mos ndalet askund," tha ai.

Presidenti i Ukrainës Vladimir Zelensky deklaroi se "në të gjithë tokën tonë" duhet të bëjmë  një fushatë mbjellëse të plotë "për aq sa është e mundur".

Shtabi i Përgjithshëm deklaroi se pushtuesit rusë po shkatërronin makineritë bujqësore dhe po kërcënonin fillimin e fushatës së mbjelljes në disa rajone të Ukrainës.

Ora 03:11
Njihuni me zhvillimet kryesore të luftës: Nga Ukraina në Rusi, e tek zhvillimet e tjera diplomatike

Në Ukrainë

Shërbimi i sigurisë i Ukrainës thotë se ka arrestuar politikanin më të lartë pro-rus të vendit, Viktor Medvedchuk. Lideri i partisë opozitare ishte nën arrest shtëpiak i dyshuar për tradhti, por u arratis menjëherë pas pushtimit rus.

Presidenti Zelensky i ofroi Rusisë që ta shkëmbente atë me ukrainasit e kapur. Më herët të martën, ai tha se varreza të reja masive po zbulohen në zonat e dikurshme të okupuara "pothuajse çdo ditë".

Rusia dhe Ukraina po krijojnë forca në rajonin lindor të Donbasit. Imazhet satelitore tregojnë trupat dhe pajisjet ruse në të paktën tre vende në kufirin e Ukrainës.

Ndërkohë në Donbas ka shenja se Ukraina po sjell më shumë pajisje ushtarake, edhe pse në një shkallë më të vogël.

SHBA thotë se nuk mund të konfirmojë informacionin e paverifikuar se Rusia ka përdorur armë kimike në rrethimin e saj të Mariupolit.

Në Rusi

Presidenti Putin ka bërë një paraqitje të rrallë publike në krah të liderit të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko. Ai tha se bisedimet e paqes kishin arritur në një qorrsokak pasi Ukraina bëri "pretendime të rreme" për krimet e luftës.

Putin i përshkroi qëllimet ushtarake të Rusisë në Ukrainë si fisnike. Ai tha se Rusia do të vazhdojë "operacionin e saj special" për të mbrojtur rusishtfolësit në Ukrainën lindore.

Lukashenko tha se akuzat për mizori në Ukrainën veriore ishin "një operacion psikologjik i kryer nga anglezët".

Të dy krerët u zotuan të "thellojnë integrimin" midis vendeve të tyre.

Diplomacia

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson kanë biseduar me telefon, duke diskutuar se si të rritet presioni ekonomik ndaj Rusisë dhe t'i jepet fund varësisë perëndimore në naftën dhe gazin e saj.

Thirrja erdhi disa orë përpara se Biden të akuzonte se Putin ishte një "diktator" që kryente një gjenocid në Ukrainë. Fjalimi i tij shënoi herën e parë që Biden ose një anëtar i ekipit të tij iu referuan veprimeve ruse si "gjenocid", më parë vetëm duke shkuar aq larg sa i përshkruante ato si krime lufte.

Një delegacion shumë-konfesional i liderëve fetarë po viziton qytetin perëndimor të Ukrainës, Chernivtsy, me një mision për të ofruar ngushëllim për viktimat e luftës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë në një fjalim në parlamentin lituanez se Bashkimi Evropian është ende shumë hezitues në vendosjen e sanksioneve ndaj Moskës.

Ai gjithashtu u bëri thirrje të gjitha qeverive të bojkotojnë naftën ruse, duke thënë se dështimi për ta bërë këtë do të lejonte Rusinë të vazhdojë të kërkojë një zgjidhje ushtarake për konfliktin me Ukrainën.

Ora 02:31
Zelensky: Është e paqartë nëse janë përdorur në Mariupol armë kimike

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se nuk mund të thotë me siguri nëse armët kimike janë përdorur në qytetin e rrethuar të Mariupolit.

“Ne i marrim me shumë vëmendje raportimet e djeshme për përdorimin e municioneve me lëndë helmuese në Mariupol kundër mbrojtësve të qytetit. Nuk është ende e mundur të nxirren përfundime 100% se çfarë lloj lënde ishte," tha. “

Është e qartë se është e pamundur të kryhet një hetim i plotë dhe analiza e plotë në qytetin e bllokuar”, shtoi ai.

Zelensky paralajmëroi liderët e tjerë që t'i kushtojnë vëmendje mundësisë së përdorimit të armëve kimike.

“Megjithatë, duke pasur parasysh kërcënimet e përsëritura të propaganduesve rusë për të përdorur armë kimike kundër mbrojtësve të Mariupolit dhe përdorimin e përsëritur të tij nga ushtria ruse, si municionet me fosfor në Ukrainë, bota duhet të përgjigjet tani,” paralajmëroi presidenti.

"Reagoni në mënyrë parandaluese. Sepse pas përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë, çdo përgjigje nuk do të ndryshojë asgjë, dhe do të duket vetëm si një poshtërim për botën demokratike," përfundoi Zelensky.

Ora 02:03
Lufta/ Mjeku uellsian shkon në Ukrainë për të rregulluar ambulancën

Një mjek ka udhëtuar në Ukrainë me pajisje mjekësore dhe pjesë këmbimi për të rregulluar një ish-ambulancë të NHS të goditur nga granatimet.

Dr Aled Jones kishte drejtuar ambulancën e goditur nga një bombë nga Merthyr Tydfil në Londër, përpara se të dërgohej në Ukrainë. Por ai tani ka drejtuar një ambulancë shtesë deri në një qytet afër Lviv, në Ukrainën perëndimore.

"Fatmirësisht, dëmi i pësuar pas atij bombardimi është jashtëzakonisht i vogël, ka nevojë vetëm për disa rrota dhe një dritare të re, dhe unë i kam sjellë ato me vete dhe kështu ambulanca do të rregullohet," tha Dr Jones për programin Newyddion S4C të BBC-së .

"Kam marrë gjithashtu disa pajisje dhe furnizime mjekësore që nevojiten në vijën e parë. Kjo ambulancë tani shpresojmë të mbërrijë në Mykolaiv të mërkurën. Njerëzit kanë qenë shumë mikpritës, duke ofruar ushqim dhe vodka, por unë nuk dua të ha ushqimin dhe pijen e tyre, ne thjesht duam të ndihmojmë," shtoi ai.

Ora 01:08
Biden i quajti 'gjenocid' veprimet ruse, reagon Zelensky: Fjalë të vërteta

Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky ka lavdëruar homologun e tij amerikan në Twitter pasi Joe Biden i quajti veprimet e Rusisë në luftë "gjenocid".

"Fjalë të vërteta," tha ai, duke shtuar: "Të quash gjërat me emrat e tyre është thelbësore për t'i bërë ballë të keqes."

Ora 01:06
Presidenti Biden e konfirmon përsëri: Po, e quajta gjenocid, provat po shtohen

Biden i ka qëndruar përshkrimit të gjenocidit të ofruar më herët në një fjalim në një fabrikë etanoli në Iowa.

 “Po, e quajta gjenocid sepse është bërë gjithnjë e më e qartë se Putini thjesht po përpiqet të fshijë idenë për të qenë në gjendje ukrainasit dhe provat po shtohen”, u tha Biden gazetarëve përpara se të hipte në Air Force One në Iowa.

 Ai shtoi: "Ne do t'i lëmë avokatët të vendosin ndërkombëtarisht nëse kualifikohet apo jo, por sigurisht që kështu më duket mua."

Ora 00:38
Lufta/ SHBA gati 700 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë dërgimin e qindra miliona dollarëve në ndihmë të re ushtarake për Ukrainën. Burimet e administratës e raportojnë këtë për CNN. Shuma përfundimtare pritet të jetë afër 700 milionë dollarë. Paketa e re e ndihmës do të sillte totalin në 3 miliardë dollarë për Ukrainën që nga fillimi i administratës së Bidenit, duke përfshirë 2.5 miliardë dollarë të dhëna për Kievin pas pushtimit të Rusisë.

Ora 00:34
Holanda: 20 jahte të sekuestruara pas sanksioneve kundër Rusisë

“Pas sanksioneve kundër Rusisë dhe Bjellorusisë, 20 jahte janë sekuestruar dhe vënë nën mbikëqyrje më të madhe”. Kjo është bërë e ditur nga autoritetet doganore holandeze, të cituar nga “Guardian”. Jahtet "nuk lejohen të dorëzohen, transferohen ose eksportohen".
 

Ora 00:08
Njihet si kritik i madh i Putinit, burgoset figura e njohur e opozitës ruse

Kundërshtari i njohur i Putinit, Vladimir Kara-Murza, është dënuar me 15 ditë burg në Rusi për “mosbindje ndaj urdhrave të policisë”.

Avokati i tij, Vadim Prokhorov, publikoi një raport të policisë për arrestimin e klientit të tij, ku thuhej se ai ishte sjellë në mënyrë të çuditshme dhe i rezistoi arrestimit.

Nuk u shpjegua në gjykatë pse policia po priste Kara-Murza, tha avokati.

Një ish-bashkëpunëtor i liderit të vrarë të opozitës Boris Nemtsov, Kara-Murza është një kritik i zëshëm i luftës dhe bashkëthemelues i një grupi që ka bërë thirrje që liderët politikë dhe ushtarakë të Rusisë të shpallen kriminelë lufte.

Ai pretendon se është helmuar dy herë nga autoritetet, në vitin 2015 dhe 2017.

Ora 00:02
Zelensky propozon shkëmbimin e pengjeve: Medvedchuk për ukrainasit e rrëmbyer nga rusët

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka bërë një ofertë Rusisë ku i propozoi shkëmbimin e politikanit të lartë pro-rus Viktor Medvedchuk me të burgosurit e luftës që mbahen nga forcat e Moskës.

Zelensky tha se ishte "e rëndësishme që forcat e sigurisë dhe forcat ushtarake të shqyrtonin një mundësi të tillë".

Shërbimet sekrete të Ukrainës thanë më herët se kishin arrestuar Medvedchuk, i cili është aleati më i afërt dhe më me ndikim i Vladimir Putin në Ukrainë.

Politikani ukrainas pro-rus u fotografua me pranga në një postim të ndarë nga vetë Zelensky. 

Ora 23:48
Pushtimi nga Rusia, OSBE do të publikojë nesër gjetjet e hetimit për shkeljet e të drejtave të njeriut

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) do të publikojë të mërkurën gjetjet e hetimit të saj për abuzimet e të drejtave të njeriut dhe mizoritë e kryera në luftën e vazhdueshme ruse në Ukrainë, sipas zëdhënësit të Misionit të SHBA-së në OSBE.

Është e paqartë se cilat do të jenë gjetjet e raportit në këtë pikë.

Raporti është produkt i një misioni faktmbledhës një javor të udhëhequr nga tre ekspertë të zgjedhur nga Ukraina nga një listë ekspertësh të OSBE-së. Ky hetim u shkaktua pasi 45 vende thirrën një mekanizëm të rrallë të OSBE-së, Mekanizmin e Moskës, që përdoret për të hetuar shqetësimet e të drejtave të njeriut

Raporti u nda me anëtarët e OSBE-së të martën dhe me Ukrainën javën e kaluar, tha zëdhënësi. 

Michael Carpenter, ambasadori i SHBA në OSBE, do të informojë shtypin pas një takimi të posaçëm të Këshillit të Përhershëm të mërkurën.

Sipas OSBE-së, qëllimi i misionit të ekspertëve ishte të "përcaktojë faktet dhe rrethanat që lidhen me shkeljet e mundshme të angazhimeve të OSBE-së, dhe shkeljet dhe abuzimet e ligjit ndërkombëtar për të drejtat e njeriut dhe të drejtës ndërkombëtare humanitare" dhe "të vërtetojë faktet dhe rrethanat e rasteve të mundshme për krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit, duke përfshirë sulmet e qëllimshme dhe pa dallim kundër civilëve dhe infrastrukturës civile; dhe për të mbledhur, konsoliduar dhe analizuar këtë informacion me qëllim paraqitjen e tij në mekanizmat përkatës të llogaridhënies, si dhe në gjykatat ose tribunalet kombëtare, rajonale ose ndërkombëtare që kanë, ose mund të kenë në të ardhmen, në juridiksion.”
OSBE-ja nuk ka autoritetin të ndëshkojë ligjërisht Rusinë nëse gjen prova të krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit, por faktet e tyre mund t'u jepen organeve të tjera që e kanë atë autoritet.

Mekanizmi i Moskës, i cili u përdor për të nisur misionin e gjetjes së fakteve, është një hap serioz dhe sipas OSBE-së, ai është aktivizuar vetëm nëntë herë të tjera që nga themelimi i tij në vitin 1991. Më së fundi është përdorur në vitin 2020 për të hetuar njerëz shkeljet e të drejtave në Bjellorusi.

Rusia, Ukraina dhe Bjellorusia janë të gjitha anëtarë të OSBE-së.

Ora 23:31
Pushtimi i Ukrainës, Joe Biden akuzon Putinin për gjenocid

Presidenti amerikan Joe Biden është rikthyer për të akuzuar liderin rus Vladimir Putin duke folur për “gjenocid”. 

"Buxheti i familjes, aftësia për të mbushur rezervuarin, asnjë nga këto nuk duhet të varet nga një diktator që shpall luftë dhe kryen gjenocid gjysmë bote larg", tha Biden gjatë vizitës së tij në Iowa për çështjen e inflacionit, shkruan Corriere.

Ora 23:28
Lufta/ Ukraina fton kancelarin Scholz të vizitojë vendin

Ambasadori i Ukrainës në Gjermani Andriy Melnyk tha se udhëheqja e Ukrainës do të ishte e lumtur të takohej me kancelarin gjerman Olaf Scholz, veçanërisht për bisedimet për ndihmën për armët e rënda. 

Më parë, Kievi refuzoi një vizitë të presidentit gjerman Frank-Walter Steinmeier për lidhjet e tij të ngushta me Rusinë.

Ora 23:10
Lufta/ Zelensky dhe gruaja të ndarë për më shumë se një muaj: Flasim vetëm me telefon!

Zonja e Parë e Ukrainës Olena Zelenska, thotë se ajo dhe presidenti Volodymyr Zelensky kanë jetuar veçmas për më shumë se një muaj për të mbrojtur atë dhe fëmijët e saj.

Ajo i tha CNN përmes emailit: "Volodymyr dhe ekipi i tij aktualisht jetojnë në zyrën e presidentit. Për shkak të rrezikut, unë dhe fëmijët e mi u ndaluam të qëndronim atje. Kështu, për më shumë se një muaj ne komunikojmë vetëm me telefon."

Zelenska tha se burri i saj ka "treguar të njëjtat tipare" që ai shfaq si një "baba i mrekullueshëm" në udhëheqjen e tij të kohës së luftës.

"Ai nuk ka ndryshuar. Thjesht më shumë njerëz e panë atë me sytë e mi," tha ajo.

Zonja e parë tha se lufta nuk duhet të bëhet "e zakonshme" dhe të vdekurit e Ukrainës nuk duhet të bëhen statistika.

"Mos u mësoni me pikëllimin tonë!" ajo tha.

Ora 23:04
Këshilli i qytetit: Mijëra shtëpi janë të shkatërruara në Mariupol

Shtëpitë e 84,000 banorëve janë shkatërruar gjatë rrethimit të Rusisë në Mariupol, tha këshilli i qytetit. Kjo përfshin 40% të ndërtesave të larta të qytetit.

"Duhen 2.3 miliardë dollarë për të ndërtuar kaq shumë banesa dhe për të krijuar të paktën kushte themelore të jetesës atje," tha këshilli.

Forcat ruse kanë shënjestruar shtëpitë e banimit në qytet, së bashku me spitalet, shkollat ​​dhe një teatër ku strehoheshin civilët. 

Më parë, kryetari i bashkisë së Mariupolit tha se rreth 21,000 civilë ishin vrarë në qytet. 

G.B./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 16/04/2022 02:58

  Z.Macron na e quaka te pa kujdesshem perdorimin nga Biden e shprehjes /gjenocid/?! Po viktimat ne Bucha cfare lloj viktimash jane,viktima aksidentesh rrugore?! Me kete logjike te ketyre frikacakeve te perjetshem te Evropes,i bie qe dhe aleatet nderhyne kot gjate L.II.B per te cliruar Francen nga nazistet,sepse sipas logjikes se ketij frikacaku,torturat dhe ekzekutimet qe u bene ndaj popullates franceze nuk ishin genocid,ishin thjesht nje /shpupulitje puplash/ nga ana e gjermaneve.Heren tjeter kur t'ju ngece karkasa juaj e ngordhur ne balte,nxirreni vete,mos kerkoni ndihmen e amerikaneve dhe anglezeve,se nuk e kane veten te tepert t'ju shpetojne juve.

  Përgjigju
 • Turi: 13/04/2022 15:35

  O vllai k…t kur shikon vetem tv e vendeve ocidentale cfare pretendon qe te thone te verteten ? Nuk pashe asnje shtet te sanksiononte ameriken kur po shkaterronte Irakun dhe shtetet e tjera me preteksin se kishte arme te shkaterrimit ne mase qe pastaj doli se nuk kishte dhe cfare masash mori bota kundra amerikes ? Mos tju vishen syte nga perendimoret se vetem sklleveri moderne sjellin dhe shkaterrim te vendeve te cogla dhe te varfra per interesat e tyre keshtu qe zoti trap shko lexo pak histori

  Përgjigju
  • Bim: 13/04/2022 16:25

   Turi shko shpejt tek një psikiatër se akoma nuk je vonë dhe ndoshta ka një zgjidhje për ty. E pamë në kohën e xhaxhait kur nuk ishim skllevër as me Amerikën, Rusia doli nga binarët e marksizm-leninizmit e madje Kina ishte shumë borgjeze për ne, sa e bukur ishte bota në atë kohë. Hajt xhai shko shpejt në ambulancë

 • Turi: 13/04/2022 08:19

  America te pergjigjet per laboratoret kimike qe u gjenden ne Ukraine pastaj te filloj te thote gjerat si jane dhe jo te mashtroj boten dhe te bej propagande kundra Rusise se po vret njerez te pafajshem per interesat e saj , gjerat nuk do te jene si ishin amerika te gjatin po mer nga dita ne dite dollari do katandiset leter higjenike nga momenti qe nuk perdoret

  Përgjigju
  • durres: 13/04/2022 16:10

   ahahhaha.....e ke pa me sa kembehet dollari keto dite???kur flet me byth del bllof

  • Turtrapit: 13/04/2022 15:09

   O mavri qe lexon lajme propogandistike te Rusise. Kafshet ruse kane vrare dhjetera mijera civile e po e shkaterrojne ukrainen pse do te jete vend sovran i pavarur nga Rusia e ti vazhdon thua Amerika. Ik mbyllu ne boten tende me genjeshtra inekzistente e mos shkruaj brockulla ketu.

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kuvend/ Opozita ‘kryqëzon’ Dumanin, Majko i del në mbrojtje kreut të SPAK: S’është vartësi juaj

Kuvend/ Opozita ‘kryqëzon’ Dumanin, Majko i del në mbrojtje kreut të SPAK: S’është vartësi juaj