‘Lufta’ me COVID-19, ‘boom’ vaksinimesh në Itali

Foto ilustruese

ITALI- Ndërsa varianti delta po përhapet me shpejtësi dhe bota po përjeton një tjetër valë të COVID-19, në Itali është rritur numri i të vaksinuarve.

Çdo ditë qytetarët i drejtohen qendrave të vaksinimit për të kryer dozën e parë ose të dytën, kjo edhe për shkak të detyrimit për të paraqitur “pasaportën e vaksinimit” në ambientet e tyre të punës.

“Më duhet të punoj! Nëse do të kisha mundësi të mos e bëja, atëherë nuk do e bëja.”, tha Rosanna Barbuto, një punonjëse supermarketi.

Qëllimi i qeverisë italiane, të cilin edhe arriti përmes “pasaportës së vaksinimit” ishte të rriste numrin e personave të vaksinuar në 90% deri në fund të tetorit dhe të shmang një tjetër “lock down” në vend.

Megjithëse ky detyrim ka pasur edhe kundërshtime të forta, të shprehura përmes protestave, 65% te popullsisë së Italisë e mbështesin atë.

Itali është një nga vendet evropiane më të prekura sa i përket pandemisë dhe ndaj përpjekjet e qeverisë për të parandaluar një tjetër “goditje” nga COVID-19 janë maksimale. Me shfaqjen e variantit delta, sigurisht që “përforcimet” për sa i përket masave anti-COVID edhe procesit të vaksinimit janë përforcuar.  

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

ARRSH njofton drejtuesit e mjeteve: Për të shkuar në drejtim të aeroportit të Rinasit duhet të ndjekin “Rrugën e Vorës”