Lufta ndaj Ukrainës, Australia vendos sanksione të tjera ndaj filialeve ruse

Lufta ndaj Ukrainës, Australia vendos sanksione të tjera ndaj filialeve ruse

Australia ka vendosur sanksione financiare ndaj 14 ndërmarrjeve shtetërore ruse, duke përfshirë entitete të lidhura me mbrojtjen si prodhuesi i kamionëve Kamaz dhe kompanitë e transportit SEVMASH dhe United Shipbuilding Corp. 

Sanksionet do të shtrihen edhe për kompaninë elektronike Ruselectronics, e cila është përgjegjëse për prodhimin e rreth 80% e të gjithë komponentëve elektronikë rusë. 

Deri më sot, Australia ka sanksionuar rreth 600 individë dhe subjekte, duke përfshirë shumicën e sektorit bankar rus dhe të gjitha organizatat përgjegjëse për borxhin sovran të vendit. 

Ajo gjithashtu ka ofruar pajisje mbrojtëse dhe furnizime humanitare për Ukrainën, ndërsa ka ndaluar eksportet e aluminit dhe xeheve të aluminit, duke përfshirë boksitin, në Rusi, shkruan La Repubblica.


Lajmi kryesor:

Moska e pranon: Anija ruse që u godit nga Kievi u fundos! Rusia akuzon ukrainasit për bombardimin e fshatrave ruse, ata e mohojnë! Biden: Gati të shkoj në Kiev


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?



×

Lajmi i fundit

Thirrje për pauzë në zhvillimin e inteligjencës artificiale

Thirrje për pauzë në zhvillimin e inteligjencës artificiale