Lufta në Gaza/ Qeveria izraelite konfirmon vdekjen e një pengu, të mbajtur nga Hamasi prej 7 tetorit

Lufta në Gaza/ Qeveria izraelite konfirmon vdekjen e një pengu, të mbajtur nga Hamasi prej 7 tetorit

Viktima, Dror Or

Qeveria izraelite ka konfirmuar vdekjen e një pengu izraelit që mbahej në Gaza, që prej sulmit të Hamasit më 7 tetor të vitit të shkuar.

Viktima është identifikuar si Dror Or, 49 vjeç dhe trupi i tij është në Gaza.

Gruaja e tij Yonat u vra gjatë sulmit të 7 tetorit, ndërsa dy nga tre fëmijët e tyre, Noam dhe Alma, 17 dhe 14 vjeç, u rrëmbyen dhe më pas u liruan në nëntor si pjesë e një marrëveshje armëpushimi dhe shkëmbimi pengjesh me të burgosurit mes Izraelit dhe Hamasit.

Qeveria ende nuk ka një shpjegim se si mësoi për vdekjen e Dror Or.

Ndërkohë vendet ndërmjetëse si Katari, Shtetet e Bashkuara dhe Egjipti presin përgjigjen e Hamasit ndaj propozimit të ri për një armëpushim dhe lirim të pengjeve.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:53
Sulm ajror në Rafah gjatë natës, sipas Al Jazeera 7 të vdekur, mes tyre 4 fëmijë

1714737266_rafah.JPG

Një sulm ajror gjatë natës në një shtëpi në veri të Rafahut ka shkaktuar 7 viktima, përfshirë 4 fëmijë. Kështu raporton media Al Jazeera.

Edhe në Rafahun lindor, transmetuesi i Katarit flet për një ‘rritje të sulmeve ajrore dhe bombardimeve artilerie’.

Sulmet ushtarake izraelite janë intensifikuar gjithashtu në pjesë të gazës veriore, si në lagjen Sheikh Ijlin si dhe në qendër të Rripit, ku dëshmitarët okularë thonë se ka ‘granata të vazhdueshme intensive artilerie’, pretendon Al Jazeera.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Pesë sfidat e Mark Rutte në drejtimin e NATO-s

Pesë sfidat e Mark Rutte në drejtimin e NATO-s