Lufta në Rripin e Gazës/ 29 palestinezë të vrarë nga një sulm ajror izraelit

Të paktën 29 palestinezë janë vrarë dhe dhjetëra janë plagosur si pasojë e një sulmi ajror izraelit në një kamp për familjet e zhvendosura jashtë një shkolle në Gazën jugore.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës, drejtuar nga Hamasi tha se sulmi kishte goditur pranë portës së shkollës al-Awda në qytetin Abasan al-Kabira, në lindje të qytetit Khan Younis.

Ndërkohë ushtria izraelite u shpreh se kishte përdorur "municione të sakta" për të shënjestruar një "terrorist nga krahu ushtarak i Hamasit", i cili kishte marrë pjesë në sulmin e 7 tetorit ndaj Izraelit, shkruan BBC.

Incidenti vjen një javë pasi këta të fundit urdhëruan civilët të evakuoheshin në Abasan al-Kabira dhe zona të tjera të Khan Younis lindore.

Ky është sulmi i katërt në ose afër shkollave që strehojnë personat e zhvendosur në katër ditët e fundit.

Të shtunën e 6 korrikut, 16 persona u vranë në një sulm në një shkollë të OKB-së në kampin e refugjatëve Nuseirat, në Gazën Qendrore, ku banonin rreth 2,000 njerëz të zhvendosur.

Hamasi - grup i shpallur terrorist nga SHBA-ja dhe fuqi të tjera - ka sulmuar Izraelin vjeshtën e kaluar, duke vrarë mbi 1.200 njerëz dhe duke marrë peng 251 të tjerë

Në përgjigje, Izraeli është duke kryer një fushatë masive sulmesh në Gazë - enklavë e kontrolluar nga Hamasi.

Sipas autoriteteve, mbi 38.000 njerëz janë vrarë prej se ka nisur lufta.

 

Xh.K/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Princesha Kate bën paraqitjen e rrallë publike në finalen e Wimbledon

Princesha Kate bën paraqitjen e rrallë publike në finalen e Wimbledon