Lufta/ Anija e parë me grurë nga Odessa arrin në Stamboll! Ish-kancelari gjerman: Shpresa për një armëpushim mes Rusisë dhe Ukrainës

Lufta/ Anija e parë me grurë nga Odessa arrin në Stamboll! Ish-kancelari gjerman: Shpresa për një armëpushim mes Rusisë dhe Ukrainës

Anija e ngarkuar me grurë ukrainas

Anija e ngarkuar me drithëra që u nis nga Odessa mëngjesin e 1 gushtit, mbërriti në Stamboll dhe është ankoruar në hyrje të Bosforit në Detin e Zi, lajmin e bëri të situr Ministria e Mbrojtjes e Ankarasë.

Kjo është anija e parë që eksporton grurë ukrainas që nga fillimi i konfliktit me Rusinë. Pas një inspektimi të përbashkët nga delegatët nga Turqia, Ukraina, Rusia dhe OKB-ja , destinacioni përfundimtar i anijes është Libani.

"Rusia dëshiron një 'zgjidhje të negociuar' për luftën në Ukrainë", kështu deklaroi ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder. Ai është një mik i presidentit rus Vladimir Putin, i cili tha po ashtu se marrëveshja e muajit të kaluar për dërgesat e grurit mund të jetë një hap më afër armëpushimit mes dy vendeve.

“Lajmi i mirë është se Kremlini dëshiron një zgjidhje të negociuar”, tha Schroeder për të përjavshmen "Stern" dhe transmetuesit RTL/ntv, duke thënë se ai ishte takuar me Putinin në Moskë javën e kaluar.

"Një sukses i parë është marrëveshja e grurit, ndoshta që mund të zgjerohet ngadalë në një armëpushim.", tha ish-kancelari.

Në të njëjtën kohë, kreu i Agjencisë Bërthamore të OKB-së ngriti alarmin se termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, në Zaporzhia është plotësisht jashtë kontrollit.

Luftimet në Ukrainë vijojnë që prej 24 shkurtit me sulmin që i bëri Rusia, ku disa qytete janë shkatërruar ndërsa janë shënuar me mijëra viktima, ushtarë e civilë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:54
Kiev: Rusët po përgatisin sulm në vendlindjen e Zelensky

1658591844_zelesnky.jpg

“Ushtarët rusë janë gati të sulmojnë në drejtim të Kryvyi Rih  vendlindja e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. Kjo ofensivë do të ishte pjesë e një përpjekjeje për të ruajtur pozicionin e tyre në Ukrainën jugore, duke përgatitur gjithashtu një kundërsulm për të avancuar në kufirin administrativ të rajonit Kherson ”. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i komandës operacionale "Jug" të forcave të armatosura të Kievit.

Ora 19:07
Ukraina nis tërheqjen e kontingjentit të saj ushtarak nga KFOR-i në Kosovë

Ukraina do të tërheqë ushtarët e saj nga misioni i udhëhequr nga NATO në Kosovë (KFOR), raportoi portali i lajmeve RBK në Ukraine të mërkurën, duke cituar burime nga komanda ushtarake e Ukrainës.

Ukraina aktualisht ka një kontingjent prej 40 ushtarësh paqeruajtës në Kosovë si pjesë e KFOR-it.

Në mars, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy nxori një dekret që urdhëronte të gjitha misionet të kthehen në shtëpi për të ndihmuar në luftën me Rusinë.

"Kthimi i kontigjentit kombëtar (ukrainas) nënkupton ndërprerjen e përkohshme të pjesëmarrjes së tij në misionin e KFOR-it," tha Komanda Ushtarake në Ukrainë.

Komanda deklaroi gjithashtu se tërheqja e trupave ukrainase nga Kosova është në përputhje me dekretin e 7 marsit të Zelensky-t.

Ora 18:04
Zelensky i bën thirrje Kinës që të bëhet pjesë e “botës së bashkuar" dhe t’i kundërvihet Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje Kinës që “të bashkohet me botën e bashkuar” dhe t’i kundërvihet Rusisë në raport me luftën në Ukrainë.

Këtë deklaratë Zelensky e bëri gjatë një bisede virtuale me studentët e Universitetit Shtetëror Australian, të mërkurën.

Presidenti ukrainas pranoi se neutraliteti i Pekinit është sidoqoftë më i mirë sesa nëse Kina do t'i bashkohej Rusisë.

Ai tha se "kombi, populli i Kinës do të bëjë zgjedhje të kujdesshme" dhe se “e rëndësishme që Kina të mos e ndihmojë Rusinë”.

Duke folur për marrëdhëniet Rusi-Ukrainë në të ardhmen, Zelensky tha se kjo varet vetëm nga Rusia.

“Çështja u përket vetëm atyre", theksoi ai.

Ora 12:03
'Të gjithë duhet të përballen me Putinin', ish-presidentit ukrainas Poroshenko tregon mënyrën se si mund të mposhtet Rusia

Ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko i ka bërë thirrje Perëndimit që të përballet me Vladimir Putinin duke "mbytur" eksportet të cilat janë jetike të Moskës. Gjatë një interviste për "NwsWeek" nga Kievi, Poroshenko bëri thirrje për një “koalicion anti-Putin” që mund të izolojë Rusinë.

“Të gjitha kombet e botës duhet të kuptojnë se janë anëtarë të koalicionit anti-Putin”, tha Poroshenko. Të gjithë zyrtarët dhe politikanët e lartë ukrainas mbeten të vendosur për fitoren ndaj Rusisë, edhe pse forcat e Moskës kanë marrë zona të jugut dhe lindjes, duke shkaktuar një krizë refugjatësh, duke shkatërruar infrastrukturën e Ukrainës dhe duke "mbytur" ekonominë kombëtare.", tha Poroshenko.

Ish-presidenti ukrainas Poroshenko tregoi “katër sygjerime  të rëndësishme” nëpërmjet të cilave Rusia mund të mposhtet nga Ukraina.

Bllokimi i Rusisë

Sipas Newsweek, bllokada ruse e porteve ukrainase të Detit të Zi është veçanërisht ndëshkuese. Këtë javë, gruri filloi të transportohej nga qyteti port i Odessa për herë të parë pas disa muajsh nën një marrëveshje të re të sponsorizuar nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia,por eksportet janë të ngadalta dhe siguria e tyre nuk është aspak e garantuar, siç dëshmohet nga sulmi rus në portin e Odessas vetëm disa orë pas nënshkrimit të marrëveshjes muajin e kaluar.

“Kombet e Bashkuara thanë se 50 deri në 100 milionë njerëz janë në rrezik të urisë së plotë për shkak të bllokadës ruse”, tha Poroshenko duke u bërë thirrje partnerëve ndërkombëtarë të Ukrainës që të fillojnë bllokadën e tyre të porteve ruse. “Duhet të jemi vendimtarë”.

“Nëse Rusia bllokon portet e Ukrainës, koalicioni global anti-Putin mund të ketë një zgjidhje ligjore për të bllokuar eksportet ruse”, tha ai. “Ky do të ishte një reagim shumë i shpejtë”.

Një veprim i tillë do të paraqiste një mori problemesh diplomatike, ligjore dhe logjistike.

 “Është e mundur, një kombinim i sanksioneve dhe embargove është padyshim rruga më e shkurtër drejt paqes, nëse do të shoqërohej me furnizim me armë dhe solidaritet ndërkombëtar”, tha ai.

Sipas shkrimit të Newsweek, GDP-ja e Ukrainës ka rënë më shumë se 30 për qind, inflacioni po shkon mbi 30 për qind, monedha kombëtare hryvnia ka rënë 25 për qind kundrejt dollarit amerikan dhe shkalla e papunësisë është rreth 35 për qind.

Poroshenko, i njohur si “Mbreti i çokollatës” për shkak të pronësisë së tij të firmës së ëmbëlsirave Roshen të Ukrainës, tha se Kievi duhet të forcojë ekonominë kombëtare duke krijuar një “parajsë investimesh” me më pak kufizime dhe ndëshkime për bizneset dhe investitorët ukrainas.

“Nëse nuk mbrojmë ekonominë tonë, nëse nuk mbrojmë klimën tonë të investimeve, nëse nuk mbrojmë punësimin tonë, procesi negativ do të thellohet”, paralajmëron ai, përcjell Telegrafi.

Armët ‘që ndryshojnë lojën’

Furnizimi i vazhdueshëm dhe i zgjeruar i armëve të avancuara, tha Poroshenko, është një element kyç për suksesin e planifikuar të Ukrainës.

Sistemeve të artilerisë me rreze të gjatë – duke përfshirë HIMARS-in e prodhuar në SHBA – tashmë në Ukrainë duhet t’u bashkohen me aeroplanë luftarakë F-16 dhe bateri të avancuara kundër ajrit, siç është sistemi Patriot i prodhuar në SHBA, tha Poroshenko.

“Imagjinoni që sa më shumë armë të kemi, aq më e shkurtër është distanca për paqen. Ne patjetër duhet ta përfundojmë luftën para fundit të vitit…Kjo është arsyeja pse ne nuk kemi një vit për t’u furnizuar F-16 dhe dy vjet për t’u furnizuar me Patriotët. Duhet të flasim për ditë”.

Oferta e NATO-s

Poroshenko, i cili negocioi drejtpërdrejt me Putinin për t’i dhënë fund luftimeve midis forcave ukrainase dhe ruse në rajonin lindor të Donbasit në vitin 2014, tha se Ukraina ka nevojë për mbështetje ndërkombëtare në çdo bisedim të ardhshëm.

“Unë e urrej idenë e negociatave dypalëshe me Putinin”, tha Poroshenko. “Ukraina duhet të jetë së bashku me partnerët e saj”.

Rusia ka kërkuar që NATO të përjashtojë Ukrainën nga anëtarësimi i ardhshëm, por aleanca publikisht ka mbetur e përkushtuar ndaj politikës së saj të dyerve të hapura.

Kushtetuta e Ukrainës ruan angazhimet për anëtarësimin në NATO dhe Bashkimin Evropian.

Më shumë se 70 për qind e ukrainasve tani mbështesin anëtarësimin në aleancën transatlantike, sipas anketuesve.

“Askush nuk mund të na ndalojë”, mendon Poroshenko.

“I vetmi dokument që mund të garantojë sigurinë tonë është neni i pestë i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut”, shtoi ai, duke iu referuar angazhimit të NATO-s për mbrojtjen kolektive.

“Ju lutemi, mos lejoni Rusinë të shantazhojë Perëndimin”, u bëri thirrje Poroshenko udhëheqësve të huaj. “Në përgjithësi, ju lutemi mos i besoni Putinit dhe mos kini frikë nga Putini. Këta janë dy faktorët kryesorë për të sjellë paqen dhe për të fituar luftën”.

‘Unitet’ i brendshëm

Që kur u mund nga Zelensky në vitin 2019, Poroshenko është akuzuar për tradhti në lidhje me shitjen e një sasie të madhe qymyri që financoi forcat separatiste të mbështetura nga Rusia në Donbas në 2014-15. Por Poroshenko pohon se akuzat janë të motivuara politikisht. Ai tha se vendosi një “armëpushim informal” me qeverinë e Zelensky në orët pasi Rusia sulmoi më 24 shkurt.

“Ne u takuam dhe thashë: Paqe që nga tani, nga ky moment. Ju nuk jeni më president, nuk jam më lider i opozitës. Jemi të gjithë ushtarë. Ky unitet e befasoi Putinin dhe befasoi botën”, shtoi ai. “Dy javët ku rreziku ishte vërtet i lartë dhe kur, për fat të keq, një pjesë e konsiderueshme e parlamentit dhe e qeverisë ishte jashtë Kievit, ne qëndruam këtu dhe kjo paqe ishte e fortë”, tha Poroshenko./NEWSWEEK

Ora 10:17
Kreu i Agjencisë Bërthamore të OKB-së: Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, në Zaporzhia është plotësisht jashtë kontrollit

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Atomike Rafael Grossi ka bërë një paralajmërim lidhur me situatën e rrezikshme në centralin Zaporizhia në Ukrainën juglindore. Ai tha se situata atje po bëhet serioze duke i kërkuar Rusisë dhe Ukrainës që të lejojnë ekspertët të vizitojnë kompleksin për të parandaluar një aksident të mundshëm bërthamor.

"Çdo parim i sigurisë bërthamore është shkelur. Ajo që është në rrezik është jashtëzakonisht serioze dhe jashtëzakonisht e rëndë dhe e rrezikshme.", u shpreh drejtori i centralit.

Ai rikujtoi bombardimet pranë uzinës gjatë fillimit të luftës dhe akuzat e vazhdueshme nga Rusia dhe Ukraina për sulme në Zaporizhzhia. Fabrika aktualisht kontrollohet nga Rusia, por ka mbajtur stafin e saj ukrainas, duke çuar në momente fërkimi dhe dhunë të supozuar. IAEA ka disa kontakte me stafin, por ai është "i gabuar" dhe "i arnuar", tha Grossi. Ai shtoi gjithashtu se zinxhiri i furnizimit të pajisjeve dhe pjesëve rezervë të uzinës është ndërprerë kështu që "nuk jemi të sigurt që uzina po merr gjithçka që i nevojitet".

"Kur e vendosni këtë së bashku, ju keni një katalog të gjërave që nuk duhet të ndodhin kurrë në asnjë objekt bërthamor," tha ai.

Ora 08:24
Ish-kancelari gjermane dhe miku i Putinit: Shpresa për një armëpushim mes Rusisë dhe Ukrainës"Rusia dëshiron një 'zgjidhje të negociuar' për luftën në Ukrainë", deklaroi ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder.

Schroeder është një mik i presidentit rus Vladimir Putin. Ai tha po ashtu se marrëveshja e muajit të kaluar për dërgesat e grurit mund të jetë një hap më afër armëpushimit mes dy vendeve.

“Lajmi i mirë është se Kremlini dëshiron një zgjidhje të negociuar”, tha Schroeder për të përjavshmen "Stern" dhe transmetuesit RTL/ntv, duke thënë se ai ishte takuar me Putinin në Moskë javën e kaluar.

"Një sukses i parë është marrëveshja e grurit, ndoshta që mund të zgjerohet ngadalë në një armëpushim.", tha ish-kancelari.

Në fillim të kësaj jave, anija e parë që transportonte grurë ukrainas në botë që nga pushtimi u largua nga porti i Odesa-s pas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB-ja. Ish-udhëheqësi gjerman ka kritikuar luftën në Ukrainë, por ka refuzuar të dënojë zotin Putin, të cilin ai ende e konsideron një mik të ngushtë të tijin. Ai është kritikuar ashpër në Gjermani për qëndrimin e tij dhe i është hequr e drejta për pasur një zyrë të financuar nga publiku.

S.C/D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Beni: 03/08/2022 15:29

    Ky kurva e ukraines po te kete kellqe te perballet me Rusin dhe mos te kerkoje si ato bucet na jepni ate dhe kete se do tja rruaj Putinit

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Dhunohen varret në Berat, vidhen vazot e bronzit! Roja: Shiten në pikat e skrapit, policia të veprojë

Dhunohen varret në Berat, vidhen vazot e bronzit! Roja: Shiten në pikat e skrapit, policia të veprojë