Lufta në Ukrainë/ Moska: Sulmi në Belgorod nga Kievi u krye me armë të furnizuara nga NATO

Lufta në Ukrainë/ Moska: Sulmi në Belgorod nga Kievi u krye me armë të furnizuara nga NATO

Sergei Shoigu dhe Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar një ndryshim shumë të rëndësishëm në qeveri.

Andrei Belousov do të zëvendësojë Sergei Shoigu si ministër i Mbrojtjes, ndërsa Sergei Lavrov do të mbetet në detyrë si ministër i Jashtëm.

Shoigu është emëruar nga presidenti Putin në një tjetër detyrë të rëndësishme Sipas mediave të huaja, ai është emëruar si sekretar i Këshillit të Sigurimit Rus, post që më parë mbahej nga Nikolai Patrushev, i cili pritet të ngarkohet me një tjetër detyrë nga lideri rus.

“Sulmi brutal terrorist i sotëm i regjimit të Kievit kundër lagjeve paqësore të Belgorod shkaktoi dhjetëra viktima. Ai u krye me përdorimin e armëve të furnizuara nga vendet e NATO-s”,- ka denoncuar misioni i Rusisë, në OSBE përmes një mesazhi në platformën “Telegram”.

“Ne i bëjmë thirrje udhëheqjes së OSBE-së, para së gjithash Presidencës aktuale të Maltës, që të denoncojë aktin kriminal sa më ashpër që të jetë e mundur, është e papranueshme të injorohen në mënyrë flagrante viktimat civile mes rusëve, qoftë në Belgorod, Donbass apo gjetkë”,-thuhet ndër të tjera në mesazh.

Lajmi në përditësim...

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:48
U shkarkua si ministër i Mbrojtjes, ja çfarë e emëroi Putin të besuarin e tij

1715543443_yuioty8ot78ot7o.JPG

Vladimir Putin dhe Serghei Shoigu

Serghei Shoigu, i cili u shkarkua ditën e sotme si ministër i Mbrojtjes i Rusisë, është emëruar nga presidenti Vladimir Putin në një tjetër detyrë të rëndësishme

Sipas mediave të huaja, ai është emëruar si sekretar i Këshillit të Sigurimit Rus, post që më parë mbahej nga Nikolai Patrushev, i cili pritet të ngarkohet me një tjetër detyrë nga lideri rus.

Ora 21:38
Putin ndryshime në qeveri, shkarkon ministrin e Mbrojtjes

1715542727_y8ot7tt8.JPG

Sergei Shoigu dhe Vladimir Putin 

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar një ndryshim shumë të rëndësishëm në qeveri.

Andrei Belousov do të zëvendësojë Sergei Shoigu si ministër i Mbrojtjes, ndërsa Sergei Lavrov do të mbetet në detyrë si ministër i Jashtëm.

Ora 16:51
Guvernatori i Belgorodit: Dy të vdekur dhe 19 të plagosur nga sulmi i Ukrainës

1715525588_qwd.JPG

Vyacheslav Gladkov

Dy persona të vdekur janë nxjerrë nga rrënojat, po punohet për zbardhjen e identitetit të tyre.

Kjo është ajo çfarë ka shkruar guvernatori i Belgorodit, Vyacheslav Gladkov, në një mesazh në platformën “Telegram”, pas shembjes së një ndërtese 10-katëshe, e cila sipas autoriteteve ruse është goditur nga një raketë ukrainase.

"Dimë që ka njerëz nën rrënoja. Ekipet e shpëtimit po bëjnë gjithçka që munden për të shpëtuar jetën e tyre”,- shtoi ai.

Sulmi plagosi të paktën 19 persona, duke përfshirë 2 fëmijë.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Veliaj: Ata që djegin goma para bashkisë, dikur digjnin goma në Astir! Bëmë jo vetëm Unazën, por fituam me 60% të votave

Veliaj: Ata që djegin goma para bashkisë, dikur digjnin goma në Astir! Bëmë jo vetëm Unazën, por fituam me 60% të votave