Lufta në Ukrainë/ Moska: Nëse Polonia pret armë bërthamore, do marrim masa! Alarmi i Zelensky: Rusët duan të pushtojnë Khasiv Yar deri më 9 maj

Ushtria ruse do të marrë masat e nevojshme për të garantuar sigurinë kombëtare nëse Polonia pret armë bërthamore: njoftoi Kremlini, siç raporton Tass. Polonia ka thënë se është e gatshme të mirëpresë armët bërthamore në territorin e saj nëse NATO vendos ta bëjë këtë. Kështu ka thënë presidenti polak, Andrzej Duda në një intervistë për gazetën lokale Fakt.

"Nëse aleatët tanë vendosin të vendosin armë bërthamore brenda kornizës së ndarjes bërthamore edhe në territorin tonë për të forcuar sigurinë e krahut lindor të NATO-s, ne jemi gati. Ne jemi një aleat i Aleancës së Atlantikut të Veriut dhe ne gjithashtu kemi detyrime në këtë kuptim. Do të thotë thjesht zbatimi i një politike të përbashkët”, tha Duda.

Ndërkohë, Rusia dëshiron të mobilizojë 300,000 luftëtarë që do të dërgohen për të luftuar në Ukrainë deri më 1 qershor dhe para kësaj, deri më 9 maj, dita në të cilën rusët festojnë fitoren mbi nazizmin në Luftën e Dytë Botërore, ata synojnë të pushtojnë qytetin e Khasiv Yar, në Donetsk, Donbass!

Kështu u shpreh në fjalimin e tij të mbrëmjes presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke komentuar dritën jeshile të Dhomës së SHBA për ndihmën e luftës për Kievin.

"Kam qenë kohët e fundit në rajon dhe kam biseduar me ushtarët. Luftëtarët nuk kanë pajisje për të luftuar dronët rusë dhe gjithashtu ka mungesë të artilerisë për predhat. Unë pres që do të jemi në gjendje për t'i bërë ballë ardhjes së armëve në kohë dhe ne do të jemi në gjendje të zmbrapsim armikun dhe më pas të shkatërrojmë planet e Rusisë për një kundërsulm të plotë në qershor", theksoi Zelensky, cituar nga Ukrinform.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:38
SHBA: Paketa për Ukrainën përfshin sisteme që shkatërrojnë dronët dhe një sërë armatimesh ruse

1713814825_rethrhjrehrehre.JPG

James O'Brian 

Ndihma ushtarake për Kievin do të përfshijë jo vetëm sistemin e mbrojtjes ajrore "Patriot", por edhe "sisteme që shkatërrojnë dronët, raketat e ngadalta dhe mjete të tjera me të cilat Rusia po përpiqet të sulmojë".

Kështu tha nënsekretari amerikan i shtetit për çështjet evropiane dhe euroaziatike, James O'Brien, gjatë një takimi me gazetarët ukrainas në Kiev.

Në këtë mënyrë ai shpjegoi përmbajtjen e projektligjit amerikan, duke shtuar se Ukraina do ta marrë ndihmën "shumë shpejt" pas miratimit nga Kongresi. dhe nënshkrimin e Bidenit.

"Është ndihma që Kievit i duhet në fushën e betejës për të arritur sukses,"- shtoi ai, raporton Ukrainska Pravda.

Ora 20:06
Biden bisedë telefonike me Zelenskyn: Do të dërgojmë menjëherë përforcime për mbrojtjen ajrore

1713809323_rthrehrehtreht.JPG

Joe Biden dhe Volodymyr Zelenskyy

Shtetet e Bashkuara "do të dërgojnë shpejt ndihmë të re ushtarake për të përmbushur nevojat urgjente të fushës së betejës dhe mbrojtjes ajrore të Ukrainës pasi Senati të miratojë paketën shtesë të sigurisë kombëtare”.

Kjo është ajo që presidenti Joe Biden i siguroi gjatë një bisede telefonike presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, ditën e sotme.

Shtëpia e Bardhë ka sqaruar se Bidem i "ripohoi angazhimin e qëndrueshëm të Shteteve të Bashkuara për të mbështetur Ukrainën" pas miratimit nga Dhoma e SHBA-së, pas muajsh ngërçi në miratimin e paketës me vlerë 61 miliardë dollarë.

  “Presidenti Biden theksoi gjithashtu se ndihma ekonomike e SHBA-së do të ndihmojë në ruajtjen e stabilitetit financiar, në rindërtimin e infrastrukturës thelbësore pas sulmeve ruse dhe do të mbështesë reformat ndërsa Ukraina ecën përpara në rrugën e integrimit euroatlantik”,- thuhet ndër të tjera në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë.

Ora 16:05
Putin pret presidentin e Azerbajxhanit Aliyev në Kremlin

Presidenti rus Vladimir Putin ka pritur ditën e sotme në Kremlin presidentin e Azebajxhanit Ilham Aliyev.

Problemet e sigurisë në rajonin e Kaukazit dhe zhvillimi i marrëdhënieve ekonomike midis Rusisë dhe Azerbajxhanit ishin një ndër temat që u trajtuan mes dy presidentëve.

"Për sa i përket sigurisë, ka shumë çështje, shumë të ndjeshme”, tha Putin, para fillimit të takimit.

 Ndërsa Aliyev theksoi se Rusia është një vend kyç për sigurinë rajonale në Kaukaz.

Ora 14:45
Ministri i jashtëm rus: Perëndimi në prag të një përplasjeje ushtarake mes fuqive bërthamore

Në një lidhje të drejtpërdrejtë me Konferencën për rishikimin e Traktatit për Mospërhapjen e Armëve bërthamore në Moskë, ministri i Jashtëm rus tha se vendet perëndimore janë në prag të një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis fuqive bërthamore.

 Më tej ai specifikoi se "sot Shtetet e Bashkuara dhe shtetet e tyre anëtare të NATO-s ende ëndërrojnë t'i shkaktojnë një "disfatë strategjike" Rusisë dhe janë të gatshme të kryejnë Politika të parandalimit ndaj vendit tonë "deri në Ukrainën e fundit".

Sipas kryediplomatit rus, është veçanërisht shqetësuese që tre fuqitë bërthamore perëndimore janë ndër sponsorët kryesorë të regjimit të Kievit dhe ndër promotorët kryesorë të lëvizjeve të ndryshme sulmuese.

“Kjo mund të krijojë rreziqe serioze strategjike dhe të rrisë nivelin e kërcënimit bërthamor”, vuri në dukje Lavrov.

Ora 11:45
Polonia: Gati të presim armë bërthamore për të forcuar sigurinë e krahut lindor të NATO-s, reagon Moska: Nëse ndodh, marrim masa

1713779394_pol.JPG

Foto: Andrzej Duda

Polonia është "gati" të mirëpresë armët bërthamore në territorin e saj deklaroi Presidenti Andrzej Duda.

"Rusia po militarizon gjithnjë e më shumë rajonin e Königsberg (Kaliningrad). Kohët e fundit, ajo ka zhvendosur armët e saj bërthamore në Bjellorusi”, tha Duda në një intervistë të botuar të hënën nga gazeta polake Fakt.

“Nëse aleatët tanë vendosin të dislokojnë armë bërthamore brenda kornizës së ndarjes bërthamore në territorin tonë për të forcuar sigurinë e krahut lindor të NATO-s, ne jemi gati ta bëjmë këtë”, tha Duda për gazetën popullore.

Deklarata ngjalli reagimin e Moskës. "Ushtria ruse do të marrë masat e nevojshme për të garantuar sigurinë kombëtare nëse Polonia pret armë bërthamore ka njoftuar Kremlini, raporton Tass.

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022, presidenti Vladimir Putin ka bërë kërcënime të fshehta bërthamore ndaj Perëndimit, madje duke fshehur armët atomike në Bjellorusi, e cila kufizohet me anëtarët e NATO-s, Poloninë, Lituaninë dhe Letoninë.

Duda pranoi se armët bërthamore kanë qenë temë e bisedimeve edhe midis Polonisë dhe SHBA-së "për disa kohë".

"Kam folur disa herë për këtë. Më duhet të pranoj se kur u pyeta shpreha gatishmërinë tonë”, tha ai.

“Ne jemi një aleat i Aleancës së Atlantikut të Veriut dhe kemi detyrime Do të thotë thjesht zbatimi i një politike të përbashkët”, është shprehur Duda.

Ora 11:20
Berlini përsërit apelin për mbështetjen e mbrojtjes ajrore të Kievit

Ministrja e Mbrojtjes gjermane Siemtje Möller ka bërë thirrje në Këshillin e Punëve të Jashtme në Bruksel për të mbështetur Ukrainën nga ana ajrore sa më shpejt të jetë e mundur.

"Situata aktuale e bën të qartë se Ukraina ka nevojë për mbrojtje më të madhe që të jetë në gjendje të zmbrapsë sulmet ajrore.

Gjermania po jep një shembull të mirë me vendimin për të ofruar një sistem të tretë Patriot. Ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius dhe Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock kanë aktivizuar nismën "Veprim i menjëhershëm për mbrojtjen ajrore" për t'i nxitur partnerët të kontribuojnë në mbështetjen e mbrojtjes ajrore të Ukrainës.

Çdo kontribut , çdo sistem, çdo komponent, madje edhe mbështetja financiare, është shumë e mirëpritur”, tha Möller.

Ora 10:17
Greqia dhe Spanja nën presion për t'i dhënë armë Ukrainës

Greqia dhe Spanja janë nën presion të madh nga aleatët e tyre të BE-së dhe NATO-s për të furnizuar më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore në Ukrainë.

Ndërsa nga ana tjetër Kievi po përgatitet të kërkojë më shumë ndihmë në takimin e ministrave të jashtëm dhe të mbrojtjes të BE-së  që do të mbahet ditën e sotme, raporton Financial Times.

Udhëheqësit e BE-së u kanë kërkuar kryeministrave spanjollë dhe grekë Pedro Sánchez dhe Kyriakos Mitsotakis që t'i dhurojnë disa nga sistemet e tyre Ukrainës. Aktualisht Spanja dhe Greqia kanë më shumë se një duzinë sistemesh Patriot raketor tokë-ajër të tilla si ato S-300.

Çfarë është sistemi raketor Patriot?

Patriot është një sistem raketor tokë-ajër, i ndërtuar nga kompania Raytheon Technologies Corp.

Ai konsiderohet një prej sistemeve ajrore më të avancuara në arsenalin e armëve amerikane.

Për herë të parë u përdor në fushëbetejë në Luftën e Gjirit, më 1991.

Sistemi ka shërbyer si mbrojtje për Arabinë Saudite, Kuvajtin dhe Izraelin, dhe më vonë është përdorur gjatë pushtimit amerikan në Irak, më 2003.

M.Q./N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Shpërthim me tritol në banesën e 50-vjeçarit në Fushë-Krujë (EMRI)

Shpërthim me tritol në banesën e 50-vjeçarit në Fushë-Krujë (EMRI)