Lufta në Ukrainë/ Biden: Samit historik, NATO është më e bashkuar! Rusët largohen nga ishulli i gjarpërinjve! Widodo i jep Putinit mesazhin e Zelenskit

Lufta në Ukrainë/ Biden: Samit historik, NATO është më e bashkuar! Rusët largohen nga ishulli i gjarpërinjve! Widodo i jep Putinit mesazhin e Zelenskit

Pasojat e bombardimit rus në Mykolaiv

Lufta në Ukrainë ka arritur në ditën e 127-të. Rusët vazhdojnë të bëjnë presion në Lysychansk, ndërkohë forcave ushtarake të Kievit u mungojnë armët, municionet dhe pajisjet e domosdoshme si syzet e shikimit të natës. Inteligjenca amerikane thotë se Moska mund të përdorë amë bërthamore.

NATO do të rrisë praninë e saj në Evropë, një tjetër batalion amerikan dhe një sistem mbrojtjeje kundërajrore po mbërrijnë në Itali, ndërkohë Jens Stoltenberg tha se Aleatët janë gati për një luftë të gjatë. Presidenti rus Vladimir Putin tha se Rusia do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse NATO vendos trupa dhe infrastrukturë në Finlandë dhe Suedi pasi ato të bashkohen me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi të enjten tërheqjen nga ishulli i Gjarprit, një territor i Ukrainës në Detin e Zi. Shefi i kabinetit të Presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiyy, Andriy Yermak, konfirmoi tërheqjen e forcave ruse nga ishulli.

Presidenti indonezian Joko Widodo thotë se i ka dërguar një mesazh udhëheqësit ris Vladimir Putin, një mesazh nga Volodymyr Zelensky. Widodo u takua dje me presidentin ukrainas në një vizitë në Kiev dhe sot ka qenë në Moskë për një takim me Putinin.

“Unë i përcolla mesazhin e Presidentit Zelensky, Presidentit Putin”, tha Widodo pas bisedimeve në Moskë. Ai nuk zbuloi se çfarë thoshte mesazhi, por shtoi se ka shprehur "gatishmërinë" e tij për të ndihmuar në fillimin e komunikimit midis dy liderëve.

“Rusia do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse NATO vendos trupa dhe infrastrukturë në Finlandë dhe Suedi”. Pas marrëveshjes për zgjerimin e aleancës Atlantike, Presidenti Vladimir Putin u kthye për të kërcënuar Evropën. Ndërkohë, SHBA-të 007 po japin alarmin: “Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, është e mundur që Rusia të përdorë armë bërthamore”, tha shefi i inteligjencës amerikane Avril Haines, duke folur në një konferencë të Departamentit të Tregtisë

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:31
Putin: Perëndimi përdor Ukrainën për të frenuar Rusinë

1656574366_vladimirputin.JPG

Perëndimi po përdor "në mënyrë cinike" Ukrainën për të frenuar Rusinë dhe për të sabotuar dëshirën e saj për t'u zhvilluar në përputhje me vlerat tradicionale. Kështu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin gjatë vizitës në selinë e shërbimit të huaj të inteligjencës. 

"I ashtuquajturi Perëndim kolektiv - tha presidenti - i mbështet veprimet e tij në besimin se modeli i tij i globalizmit liberal nuk ka alternativë. Dhe ky model nuk është asgjë më shumë se një version i rishikuar i neo-kolonializmit, një botë në stilin amerikan, një mënyrë për disa të zgjedhur, në të cilët të drejtat e të gjithë të tjerëve thjesht shkelen”. "Dëshmia e qartë e kësaj - shtoi Putin - është fati i shumë vendeve dhe kombeve në Lindjen e Mesme, në rajone të tjera të botës.

Ora 20:17
Udhëheqësi i Indonezisë konferencë për shtyp me Putin: Do doja që lufta të përfundojë së shpejti! Liderët botëror të ngjallin frymën e bashkëpunimit

Presidenti indonezian Joko Widodo, i cili ka takuar Volodymyr Zelensky një ditë më parë dhe Vladimir Putin sot, thotë se vendi i tij do të donte që lufta të përfundonte së shpejti.

Duke folur në një konferencë shtypi me Putinin në Moskë pas takimit të tyre, Widodo tha: “Megjithëse situata e jashtme është ende e vështirë, është e rëndësishme të shkohet drejt një zgjidhjeje dhe dialogu të hapur.

"U bëj thirrje të gjithë udhëheqësve botërorë të ringjallin frymën e bashkëpunimit," citon AFP.

Putin tha se bisedimet kishin qenë produktive, duke shtuar: "Jam i bindur se marrëveshjet e arritura sot do të forcojnë më tej partneritetin ruso-indonezian."

Por udhëheqësi rus shfrytëzoi rastin për të fajësuar Perëndimin për çdo krizë të mundshme globale ushqimore.

“Ne e kemi theksuar vazhdimisht se çekuilibri i tregjeve ushqimore është pasojë e drejtpërdrejtë e politikave ekonomike shumëvjeçare të papërgjegjshme të një sërë vendesh, emetimit të pakontrolluar dhe akumulimit të borxheve të pasigurta dhe situata është përkeqësuar që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

"Megjithatë, vendet perëndimore, duke mos dashur të pranojnë gabimet e kursit të tyre ekonomik, po destabilizojnë më tej prodhimin bujqësor global duke vendosur kufizime në furnizimin me plehra ruse dhe bjelloruse," tha ai, duke përsëritur pretendimin e tij se sanksionet po pengojnë largimin e eksporteve bujqësore.

Ora 20:16
Pas bisedimeve në Moskë, presidenti i Indonezisë: Putinit i kam dërguar mesazhin e Zelenskyt

Presidenti indonezian Joko Widodo thotë se i ka dërguar një mesazh udhëheqësit ris Vladimir Putin, një mesazh nga Volodymyr Zelensky.

Widodo u takua dje me presidentin ukrainas në një vizitë në Kiev dhe sot ka qenë në Moskë për një takim me Putinin.

“Unë i përcolla mesazhin e Presidentit Zelensky, Presidentit Putin”, tha Widodo pas bisedimeve në Moskë.

Ai nuk zbuloi se çfarë thoshte mesazhi, por shtoi se ka shprehur "gatishmërinë" e tij për të ndihmuar në fillimin e komunikimit midis dy liderëve.

Widodo tha se Indonezia do të vazhdojë të bashkëpunojë me Rusinë dhe nga ana tjetër Putin u tha gazetarëve se Rusia është e gatshme të përmbushë nevojën e Indonezisë për plehra kimike - furnizimi i të cilave është prekur nga lufta në Ukrainë dhe sanksionet perëndimore.

Widodo e ka ftuar Zelenskyn në samitin e G20 të nëntorit në Bali. AFP raporton se presidenti ukrainas i tha Widodos se pjesëmarrja e tij do të varej nga kush tjetër ishte atje - Rusia është anëtare e G20 dhe si e tillë pritet që Putini të marrë pjesë.

Ora 15:33
Biden: Rusia do paguajë një çmim shumë të rëndë për luftën në Ukrainë

1656396812_22061621442601bidenmajoreconomiesforumclimate.jpg

Ndërsa u zotua të "mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të duhet", presidenti i SHBA Joe Biden tha se lufta në Ukrainë tashmë ka dëmtuar Rusinë.

"Shikoni ndikimin që ka pasur lufta në Ukrainë në Rusi. Atyre u është dashur të heqin dorë nga borxhi i tyre kombëtar për herë të parë që nga fillimi, pothuajse më shumë se 100 vjet. Ata kanë humbur 15 vjet nga fitimet që kanë". Ata janë bërë në kushtet e ekonomisë së tyre. Ata janë në një situatë ku kanë probleme për shkak të imponimit tim për t'u marrë me atë që mund të eksportohet në Rusi, në aspektin e teknologjisë. Ata do të kenë vështirësi në ruajtjen e prodhimit të naftës sepse ata nuk kanë teknologjinë për ta bërë këtë... Dhe ata gjithashtu janë në një situatë të ngjashme për sa i përket sistemeve të tyre të armëve dhe disa prej sistemeve të tyre ushtarake, "tha ai në një konferencë shtypi në përfundim të samitit të NATO-s në Madrid. 

"Pra, ata po paguajnë një çmim shumë, shumë të rëndë për këtë," tha Biden. 

Biden u zotua se SHBA-ja dhe NATO-ja "do të qëndrojnë me Ukrainën".

"Ukraina i ka dhënë tashmë një goditje të rëndë Rusisë: Rusia në fakt tashmë e ka humbur pozitën e saj ndërkombëtare. Rusia është në një pozicion ku e gjithë bota po shikon dhe thotë, 'prit një minutë, gjithë kjo përpjekje për të provuar të marrë të gjithë vendin Ju u përpoqët të merrnit Kievin, ju humbët, u përpoqët të merrnit Donbasin dhe të gjithë atë, nuk e keni bërë ende këtë," tha Biden.

"Çështja e përgjithshme është se ne po i furnizojmë ata me kapacitetin dhe guximin dërrmues që ata kanë treguar se në fakt ata mund të vazhdojnë t'i rezistojnë agresionit rus. Dhe kështu që unë nuk e di se si do të përfundojë, por nuk do të përfundojë me një humbje ruse të Ukrainës në Ukrainë”, vazhdoi Biden.

Ora 15:00
Rusia tërhiqet nga ishulli i Gjarprit në Ukrainë

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi të enjten tërheqjen nga ishulli i Gjarprit, një territor i Ukrainës në Detin e Zi.

Rusia e kishte përdorur ishullin pranë qytetit-port të Odesës, si bazë operacionet e saj, pasi e pushtoi atë në fazat e hershme të agresionit. Forcat ukrainase i kanë goditur vazhdimisht forcat ruse në këtë ishull.

Rusia këmbëngul se tërheqja ishte një "gjest i vullnetit të mirë" për të mos penguar, siç tha, përpjekjet e OKB-së për të krijuar një korridor për eksportimin e drithërave ukrainase.

Shefi i kabinetit të Presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiyy, Andriy Yermak, konfirmoi tërheqjen e forcave ruse nga ishulli.

Në një postim në Twitter ai shkruante se Forcat e Armatosura të Ukrainës bënë një punë të shkëlqyer.

Po sot (e enjte), Britania njoftoi një ndihmë të re prej një miliard dollarësh për Kievin.

Zyra e kryeministrit Boris Johnson tha se paratë do të shkojnë për sigurimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore, mjeteve ajrore pa ekuipazh, si dhe pajisje jetike për trupat ukrainase. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u shpreh mirënjohës për ndihmën në fushën e sigurisë dhe e quajti Britaninë një “mik të vërtetë e partner strategjik”./VOA

Ora 14:50
Medvedev: Rusia nuk do të largohet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së

Nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev i është përgjigjur presidentit ukrainas Volodymyr Zelenksy, i cili tha se Moska nuk duhet të jetë më pjesë e Këshillit të Sigurimit.

Medvedev tha se një gjë e tillë është e pamundur.

"Dorëheqja e Rusisë si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së është e pamundur”, tha  Medvedev.

"Autoritetet e Kievit janë plotësisht të vetëdijshme se është e pamundur të eliminohet Rusia, e cila është pasardhëse ligjore e BRSS dhe një anëtar themelues i Kombeve të Bashkuara, nga konteksti i Kombeve të Bashkuara.", shtoi Medvedev.

Ora 09:50
Ukraina shkëput lidhjet diplomatike me Sirinë

Ukraina ka shkëputur lidhjet diplomatike me Sirinë, pasi Damasku ka njohur pavarësinë e rajoneve lindore ukrainase, Donjeck dhe Luhansk.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka bërë të ditur këtë vendim përmes një postimi në Telegram.

“Nuk do të ketë më marrëdhënie në mes të Ukrainës dhe Sirisë”, ka thënë Zelensky, duke thënë se presioni me sanksione kundër Sirisë, “do të jetë edhe më i madh”.

Donjecku dhe Luhansku, që njihen së bashku si Donbas , janë duke u përballur me luftime të ashpra, si pasojë e luftës që ka nisur Moska kundër Ukrainës, pak pasi ka njohur pavarësinë e këtyre dy rajoneve.REL

Ora 09:36
1.3 miliardë dollarë për Ukrainën, kësti i ri i ndihmës ekonomike nga SHBA-të

Departamenti Amerikan i Thesarit njoftoi transferimin e 1.3 miliardë dollarëve ndihmë ekonomike për Ukrainën. Shuma është pjesë e një mbështetjeje prej 7.5 miliardë dollarësh të premtuar në Kiev nga qeveria e Jeo Biden gjatë muajt maj.

"Me këtë ndihmë ekonomike, ne riafirmojmë angazhimin tonë të fortë ndaj popullit ukrainas, ndërkohë ata mbrojnë veten nga agresioni i Putinit dhe punojnë për të mbështetur ekonominë e tyre," tha Sekretarja e Thesarit Janet Yellen.

Granti prej 1.3 miliardë dollarësh do t'i transferohet qeverisë së Ukrainës nëpërmjet Bankës Botërore dhe është pjesë e një vëllimi 7.5 miliardë dollarësh të ndihmës ekonomike nga Shtetet e Bashkuara si pjesë e një kredie të madhe emergjente të nënshkruar nga Presidenti Joe Biden.

 

Ora 09:30
 Putin: Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO nuk e shqetëson Moskën

Pranimi i Suedisë dhe  Finlandës në NATO nuk e shqetëson Rusinë, e cila megjithatë rezervon të drejtën t'i përgjigjet një "dislokimi të mundshëm të infrastrukturës ushtarake dhe kontingjenteve të Aleancës Atlantike" në dy vendet nordike duke ndjekur parimin e reciprocitetit, kjo sipas presidentit rus Vladimir Putin .

“Suedia dhe Finlanda në NATO "nuk krijojnë të njëjtin problem që do të lindte në rastin e Ukrainës" në Aleancën Atlantike. Ne nuk kemi mosmarrëveshje territoriale me ta. Anëtarësimi i tyre në NATO nuk na shqetëson. Ata janë të lirë të bëjnë çfarë të duan” tha  Putin nga Ashgabat.

“Kemi pasur marrëdhënie pozitive me Finlandën dhe Suedinë dhe tani do të ketë disa tensione. Është e qartë, nuk ka asnjë mënyrë për ta shmangur atë”, shtoi presidenti rus.

 

Ora 09:10
Putin: Qëllimi ynë është të çlirojmë Donbasin

Sipas Presidentit rus Vladimir Putin, objektivat e ‘operacionit special ushtarak në Ukrainë’ janë çlirimi i Donbasit, mbrojtja e banorëve të rajonit dhe krijimi i kushteve që do të garantojnë sigurinë e Rusisë.

Presidenti rus, në fund të vizitës së tij në Ashgabat, ku shkoi në Samitin e Detit Kaspik, përsëriti se operacioni vazhdon "në mënyrë të qetë dhe ritmike, forcat ushtarake përparojnë dhe arrijnë në pikat e destinacionit që u janë caktuar si objektiv".

“Gjithçka shkon sipas planit. Nuk ka nevojë të caktohet një datë për përfundimin e operacionit. Unë kurrë nuk flas për këtë, pasi kështu është jeta reale, nuk është në rregull ta kufizosh atë në afate”, tha Putin, cituar nga Agjencia e Lajmeve “Tass” .

Ora 08:40
Bombardime të vazhdueshme nga ushtria ruse në Lysychansk

Ushtria ruse vazhdon të përqendrojë ofensivën e saj në qytetin e Lysychansk, qyteti i fundit që kontrollohet nga forcat ukrainase në lindje të shtetit, enklava e fundit që do të lejonte Moskën të kontrollonte rajonin e Luganskut. Lajmi u bë i ditur nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Sipas njoftimit, trupat ruse po kryejnë një ofensivë pranë Verkhniokamyanka dhe operacione sulmi në zonën e rafinerisë së naftës Lysychansk, ku beteja vazhdon.

“Rusët janë vazhdimisht në ofensivë. Nuk ka pushim. Absolutisht gjithçka po bombardohet”, tha Guvernatori ukrainas i Luganskut, Sergiy Gaidai.

Ora 08:11
SHBA: Putin ende synon kontrollin e pjesës më të madhe të Ukrainës

Presidenti rus Vladimir Putin, ende synon të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës, kanë thënë shërbimet amerikane të inteligjencës.

Megjithatë, trupat ushtarake të Moskës janë dobësuar aq shumë në luftë, saqë zyrtarët amerikanë besojnë se ato mund të bëjnë vetëm përparim të ngadalshëm.

Kjo nënkupton se lufta mund të zgjasë për kohë të gjatë, ka thënë shefja e Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës në SHBA, Avril Haines.

Në muajin mars, Moska ka rifokusuar trupat në Donbasin lindor, pasi ka dështuar që të fitojë kontrollin e kryeqytetit ukrainas Kievit dhe qyteteve tjera.

Putin ka ende të njëjtat synime që ka pasur në nisje të konfliktit, ka thënë Haines – që të kontrollojë pjesën më të madhe të Ukrainës.

Megjithatë, ajo beson se Rusia ka pak mundësi që të arrijë atë synim në një të ardhme të afërt.

“Ne vërejmë mospërputhje në mes të objektivave afërshkurtër të Putinit në këtë fushë dhe kapaciteteve të tij ushtarake, një lloj mospërputhjeje në mes të ambicieve të tij dhe asaj që mund të arrijë ushtria”, ka thënë ajo në një konferencë të Departamentit amerikan të Tregtisë.

Prej kur ka dështuar që të arrijë qëllimin fillestar për pushtim të Kievit, Rusia është fokusuar në kontrollimin e rajonit Donbas, në lindje të Ukrainës.

Në këtë zonë të madhe industriale, Putin pretendon, pa ofruar të dhëna, se Ukraina ka kryer gjenocid kundër rusishtfolësve. Forcat ruse kanë bërë përparim në këtë rajon, duke marrë kontrollin e qytetit të Severodonjeckut, mirëpo përparimi ka qenë i ngadalshëm dhe forcat ukrainase janë duke bërë rezistencë të ashpër./REL

S.C/A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Brut..: 01/07/2022 00:19

  U be zelensky si diktator boteror hiq kete e ver ate . Hajde demojraci hajde

  Përgjigju
 • Turi: 30/06/2022 09:09

  Po po i bini fyellit ju me propagande , Ruset po marin ate qe duan dhe pike kurse ju mashtroni kot ne media

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Federata e opozitës, Lapaj i prerë: Nuk bashkohemi me ta, kanë vjedhur Shqipërinë

Federata e opozitës, Lapaj i prerë: Nuk bashkohemi me ta, kanë vjedhur Shqipërinë