Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike

Presidenti Rusisë Vladimir Putin

Vladimir Putin ka marrë pjesë në një takim televiziv me nënat e ushtarëve rusë të dislokuar në Ukrainë. Ai u tha nënave që të mos besojnë gjithçka që shohin në televizion apo lexojnë në internet, duke pretenduar se kishte shumë “fake” që qarkullonin për konfliktin. Ndërkohë sipas Ukrainës, 50% e shtëpinë në Kiev janë pa energji elektrike.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një intervistë për Financial Times e quajti "humbje kohe" çdo diskutim për t'i dhënë fund luftës që nuk përfshin çlirimin e Krimesë. 

"Nëse dikush është i gatshëm të na ofrojë një mënyrë për të çliruar Krimenë jo me mjete ushtarake, unë sigurisht që do të jem në favor të saj," shpjegoi ai. 

Diskutimet për kufirin e çmimit të gazit vijojnë të ndajnë Europën ndërsa vijon lufta në Ukrainë. Moska ka kërcënuar se nëse nuk ka një të tillë, Putini do të ndëshkojë të gjitha vendet që bashkohen duke mbyllur rubinetat e naftës dhe gazit.

“Ekziston një rrezik real i katastrofës bërthamore dhe radioaktive pas bombardimeve të Ukrainës”, paralajmëroi presidenti i operatorit Energoatom. 

Sekretari i Jashtëm i Britanisë, James Cleverly, u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev për të siguruar mbështetjen e saj ndaj Ukrainës fillimin e dimrit. Ai ka miratuar një paketë ndihme prej 8 milionë paund.

Papa Françesku u ka shkruar një letër ukrainasve duke u thënë se ai është gjithmonë aty me ta me zemër dhe me lutje.

Qyteti u bombardua 17 herë para mesditës së djeshme dhe sulmet vazhduan deri në mbrëmje, duke vrarë të paktën katër persona dhe duke plagosur 10, sipas administratës ushtarake të Kherson. Guvernatori rajonal Yaroslav Yanushevych ka thënë se autoritetet po "evakuojnë pacientët e spitalit nga zona".

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u zotua të premten se aleanca veri-atlantike do t’i ndihmojë Ukrainës të mbrohet në luftën kundër Rusisë "për aq kohë sa të ketë nevojë". Ai, gjithashtu, tha se NATO-ja do t’i ndihmojë vendit të shkatërruar nga lufta t’i transformojë forcat e armatosura në një ushtri moderne sipas standardeve perëndimore.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:15
Zelensky: Mbi 6 milionë familje të prekura nga ndërprerjet e energjisë elektrike

Më shumë se gjashtë milionë familje ukrainase janë prekur nga ndërprerjet e energjisë elektrike, të shkaktuara nga bombardimet ruse të infrastrukturës energjetike. 

"Për momentin ndërprerjet e energjisë vazhdojnë në shumicën e rajoneve dhe në Kiev. Në total, më shumë se gjashtë milionë përdorues," theksoi Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm të mbrëmjes në mediat sociale.

Ora 21:49
Dy javë më parë u tërhoqën, rusët nuk i ndalin bombardimet në spitalin e Khersonit, 49 sulme brenda 24 orëve

Pacientët e spitalit po evakuoheshin nga Kherson ndërkohë që Rusia rriti bombardimin e saj të përditshëm të qytetit nga ku u tërhoq dy javë më parë. Forcat ruse bombarduan qytetin dhe zonën përreth 49 herë në 24 orët e fundit, duke vrarë të paktën 10 civilë dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë, tha të premten në mëngjes kreu i administratës ushtarake rajonale Kherson, Yaroslav Yanushevych.

Menjëherë pas deklaratës së zotit Yanushevych, u raportuan shpërthime të tjera në qytet, i cili ka mbetur pa ngrohje dhe energji elektrike pasi ushtarët rusë që po largoheshin hodhën në erë një pjesë të madhe të infrastrukturës themelore të rajonit.

"Për shkak të granatimeve të vazhdueshme ruse, ne po evakuojmë pacientët e spitalit nga Kherson. Pacientët u transferuan në Mykolaiv, ndërsa 100 pacientë nga institucioni rajonal i kujdesit psikiatrik u zhvendosën në Odesa”- tha zoti Yanushevych.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha në fjalimin e tij të bërë mbrëmjen e së enjtes se Rusia kishte filluar bombardimet si "hakmarrje" pasi trupat ukrainase rimorën qytetin.

Ora 19:39
Putin takohet me komandantin çeçen Kadyrov

Presidenti rus Vladimir Putin do të takohet sot me komandantin çeçen Ramzan Kadyrov. Kjo u njoftua nga kreu i Kremlinit.

"Unë duhet të takoj Ramzan Akhmatovich tani, kam një takim pune me të," tha Putin, cituar nga agjencia e lajmeve RIA Novosti.

Ora 17:53
Këshilltari i qeverisë së Kievit: Ju premtoj se vendi do të ketë pothuajse mbulim normal të energjisë elektrike

1669395020_kievi.PNG

Furnizimi me energji elektrike në kryeqytetin ukrainas të Kievit do të jetë afër niveleve normale deri të shtunën, sipas një këshilltari të ministrisë së energjisë të vendit.

Oleksandr Kharchenko, drejtor i Qendrës Kërkimore të Industrisë së Energjisë, tha në një konferencë se "faktori kryesor" në rivendosjen e energjisë në Kiev dhe në të gjithë Ukrainën ishte funksionimi i tre centraleve bërthamore funksionale të vendit. Ai tha se priste që ata të punonin me kapacitet normal deri të premten mbrëma.

“Tani faktori kyç janë termocentralet bërthamore. Aktualisht ka mungesë të prodhimit të energjisë. Duke gjykuar nga situata, termocentralet tona bërthamore do të arrijnë kapacitetin e tyre normal të planifikuar deri sonte. Kjo do të thotë që ne do të kthehemi në oraret e planifikuara të ndërprerjeve dhe njerëzit do të marrin energji elektrike për të paktën 16 deri në 18 orë në ditë. Qyteti i Kievit do të ketë pak a shumë mbulim normal me energji elektrike nesër”, tha Kharchenko.

Ukraina është shumë e varur nga energjia bërthamore, sipas Shoqatës Botërore Bërthamore. Para pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt, 15 reaktorët në katër termocentralet e saj prodhonin rreth gjysmën e energjisë elektrike të vendit, raportojnë mediat e huaja.

Kharchenko hyri në detaje në lidhje me ndikimin e sulmit të madh raketor rus të së mërkurës në rrjetin energjetik, për të cilin ai tha se "u kthye në integritetin dhe aftësinë e tij për të operuar si një sistem i vetëm brenda 10 deri në 11 orë" nga ndërprerja. 

Ai tha se përveç rilidhjes së termocentraleve, rritjes së kapacitetit të tyre gjenerues dhe menaxhimit të balancës së rrjetit, inxhinierëve u duhej të riparonin pajisjet dhe "hap pas hapi" të rilidhnin konsumatorët që ishin shkëputur.

Sulmet dëmtuan ose shkatërruan më shumë se gjysmën e "pajisjeve kryesore" të rrjetit të transmetimit të energjisë elektrike të tensionit të lartë, shtoi ai.

“Bota nuk do të prodhojë sasinë e mjaftueshme për të mbuluar nevojat e Ukrainës edhe brenda një viti. Tani jemi në diskutime me të gjithë prodhuesit e pajisjeve të tilla”, tha ai. 

Kharchenko bëri thirrje që gjeneratorët të zbusin ndikimin e goditjeve të mëtejshme.

"Aktualisht jemi duke kërkuar gjeneratorë të të gjitha niveleve të energjisë, nga e gjithë bota, për të siguruar qytetet tona në rast të ndërprerjes së energjisë", tha ai. 

Kryetarja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, u ka bërë thirrje qyteteve të dhurojnë gjeneratorë dhe transformatorë për të ndihmuar ukrainasit të kalojnë dimrin.

Ambasadori i SHBA në Kiev tha të premten se USAID kishte dorëzuar 80 gjeneratorë në Ukrainë "për të ndihmuar në mbajtjen e energjisë elektrike".

Ambasadorja Bridget Brink shkroi në Twitter: "Kjo mbështetje është vetëm një pjesë e përgjigjes së SHBA ndaj sulmit mizor dhe të vazhdueshëm të Rusisë ndaj infrastrukturës kritike ndërsa ne vazhdojmë të qëndrojmë me #StandËithUkraine". 

Ora 17:06
Papa letër ukrainasve: Jeni një popull i fortë dhe i guximshëm

1669392176_papa.PNG

Papa Françesku i ka shkruar një letër popullit ukrainas që u publikua të premten nga Vatikani.

“Nuk kalon asnjë ditë që të mos jem pranë jush dhe të mos ju mbaj në zemër dhe lutje”, tha Papa në letrën, e cila fillimisht ishte shkruar në italisht. Dhimbja juaj është dhimbja ime”, ka shkruar Papa. 

Françesku nuk e përmendi Rusinë, por pyeti: "Si është e mundur që burrat t'i trajtojnë burrat e tjerë në këtë mënyrë?" , raportojnë mediat e huaja.

Papa përmendi vuajtjet e fëmijëve të vegjël ukrainas të vrarë dhe të zhvendosur që u është dashur të ikin nga lufta.

"Në secilën prej tyre është disfata e mbarë njerëzimit", ka shkruar Papa.

Letra shprehte simpatinë për të rinjtë "të cilëve u është dashur të marrin armët për të mbrojtur me guxim vendin e tyre", nënat që kanë humbur bashkëshortët, të moshuarit dhe vullnetarët.

"Në këtë oqean të së keqes dhe dhimbjes. Nëntëdhjetë vjet nga gjenocidi i tmerrshëm i Holodomorit, unë e admiroj aromën tuaj. Edhe në tragjedinë e pamasë që po vuani, populli ukrainas kurrë nuk është dekurajuar apo braktisur në përulje”, ka shkruar Papa.

Holodomor 1932-1933, ose Uria e Terrorit, u projektua artificialisht nga udhëheqësi sovjetik Joseph Stalin, i cili hoqi rezervat e ushqimit nga fshatarët ukrainas, duke çuar në vdekjen e miliona njerëzve.

“Bota ka njohur një popull të guximshëm dhe të fortë, një popull që vuan dhe lutet, qan dhe lufton, reziston dhe shpreson, një popull fisnik dhe martir”, shtoi Papa.

Ora 17:04
Ministri britanik: Sulmet ruse në infrastrukturën kritike janë një shenjë e 'dëshpërimit' të Putinit

1669393186_wa.PNG

Sulmet ruse në infrastrukturën kritike në Ukrainë janë një shenjë e "dëshpërimit" të Vladimir Putin, ka thënë sekretari i mbrojtjes Ben Wallace.

Duke folur gjatë një vizite në një kantier detar në Glasgow sot, Wallace tha se ukrainasit duhet "të shtypin momentin për të vazhduar ta shtyjnë Rusinë prapa", raportojnë mediat e huaja.

Wallace tha: "Në frontin civil, ata duhet të mbrojnë infrastrukturën kombëtare që Putini po synon qëllimisht me shpresën se ai do të shkatërrojë ekonominë e tyre dhe kjo do të thotë se ata luftojnë shumë gjatë dimrit."

Ai vuri në dukje paligjshmërinë e synimit të infrastrukturës civile sipas ligjit ndërkombëtar, duke shtuar se "ne nuk do të lejojmë që ai lloj ngacmimi dhe brutaliteti të jetë i suksesshëm".

Wallace tha: "Një pjesë e këtij shënjestrimi tregon se ai ka një ndjenjë dëshpërimi që ushtria e tij nuk është e suksesshme."

Ai vuri në dukje tërheqjen e fundit të Moskës nga qyteti port jugor i Ukrainës, Kherson dhe tha gjithashtu se ishte "interesante" që një mori komandantësh rusë janë shkarkuar.

Gjithashtu ai shtoi: "Kështu që unë mendoj për të maskuar se Putini thjesht po përpiqet të hedhë në erë infrastrukturën e njerëzve”.

Ora 16:09
Fotot satelitore tregojnë mungesën e energjisë elektrike në Ukrainë

1669390054_drite.PNG

Ukraina po përpiqet të riparojë dëmet në infrastrukturën e saj energjetike, pas bombardimeve të shumta ruse dhe të rikthejë energjinë për miliona ukrainas.

Aktualisht, në kryeqytetin e Kievit, rreth 50% e klientëve mbeten pa energji elektrike në temperatura pothuajse të ulëta, sipas autoriteteve ukrainase, raportojnë mediat e huaja.

OKB tha se më shumë se 7.2 milionë refugjatë ukrainas janë regjistruar në të gjithë Evropën, ndërsa më shumë se 6.9 milionë janë zhvendosur brenda vendit.

Siç shihet nga imazhet satelitore të NASA-s, gjatë natës nga hapësira Ukraina mund të shihet si një vello e zezë në Tokë, në krahasim me periudhën e paraluftës. Në Kiev , shtëpia e tre milionë njerëzve, 60% e banorëve janë pa energji elektrike, tha kryebashkiaku Vitali Klitschko.

“Ne e dimë se sulme të tilla raketore mund të ndodhin përsëri. Ne duhet të jemi të gatshëm për çdo zhvillim”, tha ai.

Autoritetet e Kievit kanë krijuar qendra, ku banorët mund të karikojnë telefonat e tyre, të ngrohen dhe të pinë një pije të ngrohtë.

Ora 15:48
Guvernatori i Kherson: Pacientët e spitalit po evakuohen nga vendi

1669387513_kjherson.PNG

Qyteti u bombardua 17 herë para mesditës së djeshme dhe sulmet vazhduan deri në mbrëmje, duke vrarë të paktën katër persona dhe duke plagosur 10, sipas administratës ushtarake të Kherson.

Dhjetëra njerëz u plagosën në goditjet që goditën ndërtesat e banimit dhe ato tregtare, duke ndezur disa nga zjarri, duke hedhur hi në ajër dhe duke ndotur rrugët me xhama të thyer.

Sulmet shkaktuan shkatërrim në disa lagje banimi të pa goditura më parë në luftën që sapo ka hyrë në muajin e saj të dhjetë, raportojnë mediat e huaja.

Tani, guvernatori rajonal Yaroslav Yanushevych ka thënë se autoritetet po "evakuojnë pacientët e spitalit nga zona".

"Fëmijët që po trajtoheshin në spitalin klinik rajonal Kherson u transportuan në Mykolaiv. Atje do të vazhdojnë të marrin të gjithë kujdesin e nevojshëm mjekësor", shkroi ai në Telegram.

Ai tha gjithashtu se pacientët në objektin rajonal të kujdesit psikiatrik Kherson po evakuoheshin gjithashtu nga qyteti.

Ora 15:10
NATO zotohet të vazhdojë ndihmën për Ukrainën

1669046679_Stoltenberg.PNG

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u zotua të premten se aleanca veri-atlantike do t’i ndihmojë Ukrainës të mbrohet në luftën kundër Rusisë "për aq kohë sa të ketë nevojë". Ai, gjithashtu, tha se NATO-ja do t’i ndihmojë vendit të shkatërruar nga lufta t’i transformojë forcat e armatosura në një ushtri moderne sipas standardeve perëndimore.

Në një konferencë për media para takimit të ministrave të Punëve të Jashtme të NATO-s, që do të mbahet javën e ardhshme në Rumani, Stoltenberg kërkoi nga vendet anëtare që, ose individualisht ose në formë grupore, të vazhdojnë t’i ndihmojnë Ukrainës me armë dhe sisteme të mbrojtjes ajrore. NATO-ja, si organizatë, nuk dërgon armatim.

“NATO-ja do të vazhdojë të qëndrojë pranë Ukrainës për aq kohë sa të ketë nevojë. Ne nuk do të tërhiqemi”, tha ish-kryeministri i Norvegjisë.

“Aleatët janë duke dërguar në mënyrë të paprecedentë mbështetje ushtarake dhe unë pres që ministrat e Punëve të Jashtme do të pajtohen ta rrisin edhe mbështetjen jo-vdekjeprurëse”.

Stoltenberg tha se anëtarët e organizatës 30-kombëshe të sigurisë i kanë ndihmuar Ukrainës me karburante, gjeneratorë, furnizime mjekësore, pajisje për dimër dhe pajisje për bllokimin e dronëve – veçanërisht tani që Rusia e ka sulmuar infrastrukturën e energjisë në Ukrainë.

“Në takimin tonë në Bukuresht, unë do të bëj kërkesë për edhe më shumë”, tha ai. “Në periudhën më afatgjate, ne do t’i ndihmojmë Ukrainës të kalojë nga pajisjet e kohës Sovjetike në standardet, doktrinat dhe trajnimet moderne të NATO-s”.

Stoltenberg tha se ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, do t’i bashkohet grupit të ministrave për të diskutuar rreth nevojave më urgjente të vendit të tij, por edhe të diskutohet se çfarë mbështetje afatgjate mund të ofrojë NATO-ja.

Shefi i NATO-s tha se kjo mbështetje do t’i ndihmojë Ukrainës drejt anëtarësimit në këtë aleancë në të ardhmen.

Takimi në Bukuresht, që do të zhvillohet më 29 dhe 30 nëntor, mbahet gati 15 vjet pasi NATO-ja u kishte premtuar Ukrainës dhe Gjeorgjisë se një ditë mund të bëheshin anëtare të kësaj organizate, premtim ky që e kishte zemëruar shumë Rusinë.

Pjesëmarrës në këtë takim do të jenë edhe ministrat e Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës, Gjeorgjisë dhe Moldavisë - tri vende partnere që NATO-ja thotë se janë nën presion të shtuar nga Rusia.

Stoltenbergu tha se takimi do të tregojë se NATO-ja po “merr hapa të mëtutjeshëm për t’i ndihmuar ata ta mbrojnë pavarësinë e tyre dhe për ta përforcuar aftësinë e tyre ta mbrojnë veten”.
Që kur presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e kishte urdhëruar pushtimin e Ukrainës para dhjetë muajve, NATO-ja e ka përforcuar mbrojtjen e aleatëve që janë fqinje me Ukrainën dhe Rusinë. Mirëpo, e kanë bërë këtë me kujdes që të mos përfshihet në një luftë më të gjerë me një fuqi nukleare si Rusia.

Por, Stoltenbergu nuk i bëri presion Ukrainës të nisë negociata për paqe me Rusinë. Diplomatë evropianë dhe të NATO-s kanë thënë që Putini nuk duket i gatshëm të ulet në tavolinë për bisedime të tilla.

“Shumica e luftërave përfundojnë me negociata”, tha ai. “Por, se çfarë ndodh në tavolinën e negocimit varet nga ajo që ndodh në fushën e betejës. Kështu që, mënyra më e mirë për t’i rritur mundësitë për zgjidhje paqësore është ta mbështesim Ukrainën”./REL.

Ora 15:07
VIDEO/ Pas sulmeve ruse, banorët e Kievit përdorin gjeneratorët në dyqan për t'u përgatitur ushqim fëmijëve

1669386633_sh.PNG

Teksa forcat ruse vazhdojnë të synojnë infrastrukturën kritike të energjisë në Ukrainë, banorët janë përballur me ndërprerje të energjisë dhe mungesë të ujit.

Ditën e djeshme, kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se rreth 70% e kryeqytetit ukrainas ishte ende pa energji elektrike, raportojnë mediat e huaja.

Në një deklaratë Telegram ai tha se "inxhinierët e energjisë elektrike po bëjnë çmos për të rikthyer energjinë elektrike sa më shpejt të jetë e mundur" dhe shtoi se furnizimi me ujë ishte rivendosur në rreth gjysmën e Kievit në bregun e majtë të lumit Dnipro.

Një video po bën xhiron në internet sidomos në Twitter ku shihet një prind në Kiev duke përdorur një gjenerator në një dyqan për të përgatitur ushqim për fëmijën e tij.

Realities of Kyiv residents now: parents come to a store with a generator to prepare food for small children. #UkraineWillWin #StandWithUkraine️ pic.twitter.com/XwiUKJL8BS

— UkraineWorld (@ukraine_world) November 25, 2022
Ora 14:59
OKB: Sulmet ruse kanë “zhytur” miliona njerëz në vështirësi ekstreme

1669384617_ik.PNG

Sulmet ruse në infrastrukturën civile në Ukrainë kanë vrarë të paktën 77 civilë që nga tetori dhe kanë zhytur miliona njerëz në vështirësi ekstreme, tha shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut, Volker Türk.

Që nga fillimi i tetorit, forcat ruse kanë lëshuar raketa afërsisht një herë në javë me qëllim shkatërrimin e  rrjetit energjetik të Ukrainës, duke dëmtuar energjinë dhe furnizimin me ngrohje të vendit, raportojnë mediat e huaja.

“Miliona njerëz po zhyten në vështirësi ekstreme dhe kushte të tmerrshme jete nga këto greva. E marrë në tërësi, kjo ngre probleme serioze sipas të drejtës ndërkombëtare humanitare, e cila kërkon një avantazh konkret dhe të drejtpërdrejtë ushtarak për çdo objekt të sulmuar”, tha ai.

Ora 14:55
Rusia: NATO është bashkëpunëtor në krimet e Ukrainës

1669388402_rusi1.PNG

Në një postim në Telegram, zëdhënësja e ministres së Jashtme ruse, Maria Zakharova, akuzoi NATO-n për bashkëpunimin në krimet e regjimit të Ukrainës.

 “NATO është bashkëpunëtor në krimet e regjimit të Ukrainës”, ka shkruar Maria.

Ajo iu përgjigj deklaratave të sekretarit të përgjithshëm të NATO -s, Jens Stoltenberg, i cili tha se NATO do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën për sa kohë të jetë e nevojshme.

Disa ditë para takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht të Rumanisë, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës foli në një konferencë shtypi mbi vendosmërinë e organizatës së sigurisë për të qëndruar përkrah Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë.

Ai u kërkoi vendeve anëtare të vazhdojnë me dhurimin e sistemeve ajrore dhe furnizimeve të tjera jetike për Ukrainën, sidomos tani që po dimri po afron.

Ora 14:26
Britania miraton 8 milionë paund ndihmë për Ukrainën

1669383570_cle.PNG

Sekretari i Jashtëm i Britanisë, James Cleverly, u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev për të siguruar mbështetjen e saj ndaj Ukrainës fillimin e dimrit.

Britania njoftoi 3 milion paund (rreth 3.6 milion dollarë) mbështetje për Fondin e Partneritetit, por ai dhe Sekretarja e Mjedisit Therese Coffey njoftuan gjithashtu 5 milion paund për një nismë të udhëhequr nga Ukraina për të transportuar grurë në vendet që po vuajnë nga uria, raportojnë mediat e huaja.

"Me fillimin e dimrit, Rusia po vazhdon të përpiqet të thyejë vendosmërinë e Ukrainës përmes sulmeve brutale ndaj civilëve, spitaleve dhe infrastrukturës energjetike. Rusia do të dështojë", tha Cleverly, sipas një deklarate nga Zyra e Jashtme, Commonwealth & Development.

Ai gjithashtu shtoi: "Britania qëndron krah për krah me Ukrainën. Unë kam njoftuar sot një paketë mbështetjeje praktike për miqtë tanë ukrainas në luftën e tyre, nga ambulancat deri te mbështetja vendimtare për të mbijetuarit e dhunës seksuale të kryer nga ushtria ruse”.

Sipas njoftimit, financimi i ri do të synohet për zonat e marra së fundmi nga kontrolli rus në Ukrainën jugore, duke përfshirë edhe rajonin Kherson.

Ora 14:15
Paralajmërim për Rusinë, Gjermania voton për shpalljen e Holodomorit një 'gjenocid'

1669382909_gjermani1.PNG

Ministrja e jashtme gjermane Annalena Baerbock mirëpret përpjekjet në parlamentin e vendit për të shpallur Holodomor, vdekjen nga uria e miliona ukrainasve në vitet 1932-1933, një "gjenocid".

Një tekst, i parë nga AFP, nga deputetët e koalicionit gjerman të udhëhequr nga qendra e majtë dhe konservatorët e opozitës synohet si një "paralajmërim" për Rusinë pasi Ukraina përballet me një krizë të mundshme urie këtë dimër për shkak të pushtimit të Moskës, raportojnë mediat e huaja.

Politikanët planifikojnë të votojnë për rezolutën javën e ardhshme, pas ditës përkujtimore të Ukrainës për urinë, e cila bie çdo vit të shtunën e fundit të nëntorit.

Holodomor erdhi nga përpjekjet e liderit sovjetik Josef Stalin për të kolektivizuar bujqësinë dhe për të çrrënjosur lëvizjen e sapolindur nacionaliste të Ukrainës.

Ora 13:39
Takohet me nënat e ushtarëve rusë, Putin: Mos besoni gjithçka që shihni në televizior për konfliktin

1669057616_asdasdasdas.JPG

Vladimir Putin ka marrë pjesë në një takim televiziv me nënat e ushtarëve rusë të dislokuar në Ukrainë, raportojnë mediat e huaja.

Ai u tha nënave që të mos besojnë gjithçka që shohin në televizion apo lexojnë në internet, duke pretenduar se kishte shumë “fake” që qarkullonin për konfliktin.

Putin tha: “Dua ta dini se unë personalisht, si dhe e gjithë lidershipi i vendit, të gjithë e ndajmë këtë dhimbje. Ne e kuptojmë se asgjë nuk mund të zëvendësojë humbjen e një djali, një fëmije. Jeta është më e ndërlikuar dhe e larmishme sesa ajo që shfaqet në ekranet televizive apo në internet. Nuk mund të besosh asgjë atje. Ka shumë fake lajme, mashtrime, gënjeshtra. Ka shumë sulme informacioni. Kam folur drejtpërdrejt me djemtë në telefon, gjithsesi kam folur me ata që më kanë befasuar me humorin, me qëndrimin ndaj detyrës. Kjo më jep çdo arsye për të thënë se ata janë heronj”.

Në takimin e regjistruar paraprakisht, ai tha se udhëheqja ruse ndau dhimbjen e familjeve që kishin humbur të dashurit dhe se asgjë nuk mund të zëvendësojë agoninë e humbjes së një djali.

E diela shënon Ditën e Nënës në Rusi, kështu që takimi është mbajtur për të përkuar me festën. 

Ora 13:36
Zyrtari ukrainas: Këshilltarët ushtarakë iranianë janë vrarë në Krime

1669379556_ole.PNG

Zyrtari i lartë i sigurisë së Ukrainës ka konfirmuar vdekjen e këshilltarëve ushtarakë iranianë në Krime. 

Raportet në mediat izraelite thanë se 10 u vranë nga sulmet ushtarake ukrainase në territorin e pushtuar nga Rusia në tetor, raportojnë mediat e huaja.

Oleksiy Danilov, sekretari i këshillit të mbrojtjes dhe sigurisë kombëtare të Ukrainës, tha për The Guardian se këshilltarët ushtarakë iranianë ishin vrarë, por nuk tha se sa. 

Danilov tha se iranianët kishin qenë në Krime për të trajnuar forcat ruse për të përdorur dronët e armatosur Shahed-136 të furnizuar në Moskë nga Teherani. 

Ai paralajmëroi se çdo iranian tjetër në territorin e pushtuar ukrainas që po mbështeste pushtimin do të vritet gjithashtu. 

"Ju nuk duhet të jeni aty ku nuk duhet të jeni. Ata ishin në territorin tonë. Ne nuk i ftuam këtu, dhe nëse ata bashkëpunojnë me terroristët dhe marrin pjesë në shkatërrimin e kombit tonë, ne duhet t'i vrasim ata”, tha Danilov për gazetën. 

Teherani fillimisht kishte mohuar t'i shiste dronë iranianë Rusisë, por më vonë pretendoi se i kishte furnizuar Moskës një "një numër të vogël" armësh muaj përpara fillimit të pushtimit. 

Ajo mohon dërgimin e trajnerëve iranianë për të ndihmuar forcat ruse në Krime. 

Ora 12:45
Zelensky i kërkoi çlirimin e gadishullit, përgjigjet Peskov: Negocimi për Krimenë është jashtë diskutimit

1669038167_Peskogv.PNG

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha për mediat të premten se negociatat për statusin e Krimesë ose territoreve të tjera ruse nuk mund të diskutohen.

Sipas zyrtarit rus, Kievi nuk është i gatshëm dhe është i paaftë për të zgjidhur çështjen pa përdorur metoda ushtarake, raportojnë mediat e huaja.

"Negocimi për Krimenë është jashtë diskutimit", tha Peskov.

Edhe pse presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shprehu dje mbështetjen e tij për përdorimin e mjeteve joushtarake për të kthyer Krimenë nën kontrollin e Kievit, ai gjithashtu vuri në dukje se fusha e betejës është rruga kur nuk ka diplomaci.

Ora 12:13
Zelensky: Nuk ka asnjë përçarje mes evropianëve, vendosni kufirin e çmimit të naftës ruse

1668977478_rstfdfgdfgdfg.png

Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky tha se nuk ka "asnjë përçarje" midis evropianëve kur bëhet fjalë për përballjen e sulmit të Rusisë ndaj vendit të tij, raportojnë mediat e huaja.

Në një fjalim virtual në konferencën "Idea e Evropës" në Lituani, Zelensky tha të premten: "Rusia mund të përdorë ende forma të ndryshme terrori. Ata ende kanë mjaft raketa, raketa dhe bomba për të vrarë njerëz çdo ditë dhe për të provokuar vështirësi të reja për Ukrainën dhe të gjithë Evropën. Por mund të themi se ata kurrë nuk do të kenë diçka për të cilën kanë një aksion kyç.”

Ai tha: “Nuk ka ndarje. Nuk ka përçarje mes evropianëve. Ne duhet ta ruajmë këtë, kështu që ky është misioni ynë numër një këtë vit”.

Udhëheqësi ukrainas dha diversifikimin e Evropës nga gazi rus si një shembull i qëndrimit të bashkuar të Evropës, duke thënë se Rusia "nuk mund të armatizojë më energjinë".

Ai tha se donte që bisedimet e anëtarësimit për ofertën e Ukrainës për t'u bërë pjesë e Bashkimit Evropian të zhvillohen me "të njëjtën shpejtësi si ne fituam kandidaturën tonë".

“Nuk është vetëm në Ukrainë që miliona njerëz nuk kanë ngrohje, dhe nuk kanë energji elektrike, për shkak të Rusisë. Po flasim për miliona evropianë që vuajtën nga terrori rus. Nuk është vetëm Ukraina që sulmohet nga Rusia, është Evropa dhe ne jemi të gjithë pjesë e së njëjtës shtëpi”, tha Zelensky.

Rreth 50% e kryeqytetit të Ukrainës Kiev është pa energji të premten në mëngjes pas sulmeve ruse në infrastrukturën kritike që çuan në ndërprerje të gjera të energjisë elektrike, sipas autoriteteve ukrainase.

Ora 12:00
Stoltenberg: Ka ardhur koha që Suedia dhe Finlanda të anëtarësohen në NATO

1669046679_Stoltenberg.PNG

Në një konferencë për shtyp në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, theksoi se ka ardhur koha që NATO të mirëpresë suedezët dhe finlandezët si anëtarë me të drejta të plota.

“Ka ardhur koha që Suedia dhe Finlanda t’i bashkohen NATO-s”, tha Stoltenberg.

Të enjten Budapesti deklaroi se mbështet anëtarësimin e menjëhershëm të dy shteteve nordike në Aleancë, raportojnë mediat e huaja.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha se për sa i përket Ukrainës, “dyert e NATO-s janë të hapura. Dhe këtë nuk është vetëm me fjalë, ne e kemi treguar edhe me veprime”, tha ai, duke kujtuar se në vitet e fundit Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut u pranuan në bllok.

“Me këto vendime kemi treguar se dyert e NATO-s janë të hapura dhe se Rusia nuk ka të drejtën e vetos për zgjerimin e NATO-s. Ky mesazh vlen edhe për Ukrainën”, tha Stoltenberg.

Sipas Stoltenberg, kreu i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës është ftuar në një takim në Bukuresht të martën dhe të mërkurën e ardhshme për të diskutuar mbështetjen për vendin.

Gjithashtu, në takim do të marrin pjesë ministrat e jashtëm të Gjeorgjisë, Moldavisë, Bosnje-Hercegovinës, Finlandës dhe Suedisë.

Stoltenberg shtoi se nuk do të kishte paqe të qëndrueshme në Ukrainë nëse Rusia fitonte luftën, duke theksuar se Aleanca nuk do të hiqte dorë nga mbështetja e saj për Kievin.

Ora 11:45
Zelensky: Çdo diskutim për të arritur marrëveshje paqeje pa çlirimin e Krimesë, thjesht humbje kohe

1669276949_Screenshot3.jpg

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka mbetur këmbëngulës që Rusia duhet të shtyhet nga i gjithë territori i vendit të tij, përfshirë Krimenë. 

Zelensky dëshiron të rimarrë territorin e pushtuar fillimisht nga Rusia në 2014, Krimenë e aneksuar, së bashku me pjesë të rajoneve lindore të Luhansk dhe Donetsk (të cilat kanë qenë pjesërisht nën sundimin e separatistëve pro-rusë), raportojnë mediat e huaja.

“Ne duhet t’i kthejmë të gjitha tokat, sepse besoj se fusha e betejës është rruga kur nuk ka diplomaci. Nëse nuk mund ta marrim plotësisht tokën tonë, lufta thjesht është e ngrirë. Është çështje kohe para se të rifillojë”, tha Zelensky për Financial Times.

Ai gjithashtu pranoi se fati i Krimesë po ngrihet në axhendën ndërkombëtare.

“Unë e kuptoj se të gjithë janë të hutuar nga situata dhe çfarë do të ndodhë me Krimenë. Nëse dikush është i gatshëm të na ofrojë një rrugë për de-okupimin e Krimesë me mjete joushtarake, unë do të jem vetëm në favor. Nëse zgjidhja nuk përfshin de-okupimin dhe Krimea është pjesë e Federatës Ruse, askush nuk duhet të humbasë kohën e tij për këtë. Është humbje kohe”, tha Zelensky. 

Ora 11:35
Sekretari i Jashtëm britanik takim me Zelensky në Kiev

1669372330_8.PNG

Në kuadër të vizitës së tij në Kiev, Sekretari i Jashtëm, James Cleverly, ka zhvilluar një takim me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. 

Në foton e publikuar ata shihen duke shtrënguar duart në formë respekti, ku Cleverly tha se i kishte premtuar presidentit ukrainas se Mbretëria e Bashkuar po e mbështeste Ukrainën duke vepruar dhe jo duke thënë fjalë boshe, raportojnë mediat e huaja.

Më herët, Mbretëria e Bashkuar njoftoi një paketë mbështetjeje "praktike" për Ukrainën duke përfshirë 35 automjete të tjera emergjente.

Ai gjithashtu do të sigurojë 3 milionë funte të tjera për rindërtimin e infrastrukturës lokale si shkollat ​​dhe strehimoret, si dhe fonde shtesë për të mbështetur të mbijetuarit e sulmeve seksuale.

Ora 11:27
NATO i përgjigjet thirrjeve polake për dërgimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore në Ukrainë

1669371828_ue.PNG

Ditën e djeshme Polonia kishte refuzuar ofertën e sistemeve të mbrojtjes ajrore nga Gjermania, pasi një predhë e humbur vrau dy persona kur u ul pranë kufirit me Ukrainën. 

Polonia tha se sistemi i mbrojtjes do të dërgohej më së miri në Ukrainë, por Gjermania tha se ky do të ishte një proces shumë më i ndërlikuar, raportojnë mediat e huaja.

Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht, tha se përdorimi i sistemeve të NATO-s jashtë territorit të saj duhet të miratohet nga të gjitha vendet anëtare.

“Këto Patriotë [sisteme të mbrojtjes ajrore] janë pjesë e një mbrojtjeje ajrore të integruar të NATO-s, domethënë janë të destinuara për territorin e NATO-s. Nëse ato përdoren jashtë zonës së NATO-s, atëherë duhet të bihet dakord paraprakisht me NATO-n dhe me aleatët”, tha ministri. 

Megjithatë, NATO nuk dukej e prirur të përfshihej në këtë çështje. 

Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg tha se vendimi nëse do të dërgohen njësitë e mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë varet nga kombet specifike. 

Ai tha se këto ishin vendime kombëtare, megjithëse shtoi se rregullimet ndonjëherë nënkuptojnë se kërkohen konsultime me aleatët e tjerë. 

Ora 10:21
Aktivizohet sistemi i mbrojtjes ajrore në Krime

1669368348_4.PNG

Sistemi i mbrojtjes ajrore është aktivizuar në qytetin Armiansk në Krime, ka cituar agjencia e lajmeve TASS të ketë thënë një kryebashkiak lokal.

Rajoni jugor i Ukrainës u aneksua nga Rusia në vitin 2014 dhe mbetet nën kontrollin e Moskës, raportojnë mediat e huaja.

Ukraina, e cila ka më shumë armë me rreze të gjatë, duket se ka kryer sulme ndaj objektivave ushtarake në Krime muajt e fundit. 

Në tetor, anija kryesore ruse e Detit të Zi ka të ngjarë të jetë dëmtuar në një sulm me dron në portin e Krimesë të Sevastopol. 

Moska e konsideron gadishullin si rus, por Ukraina ka sinjalizuar se dëshiron të rimarrë territorin. 

Ora 09:54
Gjermania: G7 do të diskutojë për ndihmën ndaj Ukrainës në Bukuresht, javën e ardhshme

Ministrat e Jashtëm nga Grupi i Shtatë (G7-ës) do të diskutojnë se si të mbështesin më tej Ukrainën në sigurimin e furnizimit të saj me energji gjatë një takimi në Bukuresht javën e ardhshme. Lajmi u bë i ditur në Twitter Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock.

"Sulmet e Rusisë ndaj infrastrukturës civile janë një krim i patolerueshëm, çnjerëzor. (Presidenti rus Vladimir) Putin mund ta zhysë popullin e Ukrainës në të ftohtë dhe në errësirë me raketat e tij. Ai kurrë nuk do ta thyejë vullnetin e tyre për liri dhe mbështetjen tonë," shtoi ajo.

Një takim i ministrave të jashtëm të NATO-s është planifikuar të zhvillohet në Bukuresht të martën dhe të mërkurën.

Një takim i ministrave të jashtëm të G7 i mbajtur në Gjermani në fillim të këtij muaji me iniciativën e Baerbock u fokusua në atë se si të mbështesë Ukrainën gjatë dimrit përballë sulmeve ruse në rrjetin e saj energjetik./Reuters.

Ora 09:43
Moska ka shpenzuar 82 miliardë dollarë për luftën në Ukrainë

Rusia ka shpenzuar 82 miliardë dollarë, e barabartë me një të katërtën e buxhetit të saj vjetor, për luftën në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt, sipas vlerësimit të Forbes.

Media amerikane shkruan se Moska deri më tani ka shpenzuar më shumë prej 5.5 miliardë dollarë vetëm për furnizime me artileri dhe kostot e luftës për Rusinë akoma po rriten, ndërsa burimet e saj po mbarojnë teksa përmend dhe marrëveshjen me Iranin për furnizimin e armëve dhe një marrëveshje të mundshme me Korenë e Veriut.

Vitin e ardhshëm, "fatura e luftës" mund të bëhet shumë e lartë, besojnë ekspertët e Forbes.

Ora 07:59
Rusia godet rrjetin energjetik ukrainas, Olena Zelenska: Do të durojmë! Ndërprerjet e energjisë nuk janë më e keqja që na ndodh

1669359743_olena.JPG

Zonja e parë ukrainase Olena Zelenska u shpreh se Ukraina do të durojë këtë dimër që po vjen, pavarësisht të ftohtit dhe ndërprerjeve të shkaktuara nga raketat ruse, dhe do të vazhdojë të luftojë atë që ajo e përshkruan si një luftë të pikëpamjeve botërore, sepse "pa fitore nuk mund të ketë paqe".

Në një intervistë për BBC, Olena thotë se janë gati ta durojnë gjithçka ka shkaktuar lufta në Ukrainë, ndonëse vijojnë goditjet ndaj rrjetit energjetik.

“Ne kemi pasur kaq shumë sfida të tmerrshme, kemi parë kaq shumë viktima, aq shumë shkatërrime, saqë ndërprerjet e energjisë elektrike nuk janë gjëja më e keqe që na ndodh”, tha Zelenska.

Në një sondazh të fundit ku 90% e ukrainasve thanë se ishin gati të jetonin me mungesa të energjisë elektrike për dy deri në tre vjet nëse mund të shihnin perspektivën e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

“E dini, është e lehtë të vraposh një maratonë kur e di se sa kilometra ka. Në këtë rast, megjithatë, ukrainasit nuk e dinë distancën që duhet të vrapojnë. Ndonjëherë mund të jetë shumë e vështirë," thotë ajo. 

Të gjithë ukrainasit do të bëhen më të fortë për shkak të kësaj lufte, parashikon zonja e parë e Ukrainës.

A.M./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Dimri: 26/11/2022 06:29

    Per mediat ka te drejt , aq te drejt sa edhe emrin media duhet me e zevendesu me fjalen genjeshtra

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Tensionet në Kosovë? Abazoviç: S’ka alternativë tjetër përvecc dialogut! Lufta kundër korrupsionit ul nacionalizmin

Tensionet në Kosovë? Abazoviç: S’ka alternativë tjetër përvecc dialogut! Lufta kundër korrupsionit ul nacionalizmin