Lufta në Ukrainë/ Zelensky i drejtohet NATO-s: Na duhen të paktën 128 avion luftarak F-16

Lufta në Ukrainë/ Zelensky i drejtohet NATO-s: Na duhen të paktën 128 avion luftarak F-16

Volodymyr Zelensky

Ukraina ka nevojë menjëherë për të paktën 128 avionë luftarakë F-16, përndryshe nuk do të jetë në gjendje të konkurrojë me forcat ajrore ruse.

Kështu tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në prag të samitit të NATO-s në Uashington.

"Pra, derisa të kemi 128 avionë, nuk do të jemi në gjendje të krahasohemi me ta në qiell. Në çdo rast, do të jetë e vështirë," tha Zelensky.

Që nga maji i kaluar, aleatët perëndimorë të Ukrainës u angazhuan për furnizimin me rreth 85 avionë luftarakë F-16 në Ukrainë, por koha për disa prej këtyre dërgesave është aktualisht e paqartë. Në qershor, Politico raportoi, duke cituar zyrtarë të SHBA-së dhe NATO-s, se Danimarka, Norvegjia, Holanda dhe Belgjika kishin planifikuar të dorëzonin më shumë se 60 avionë luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA në Ukrainë këtë verë, por Kievi nuk do të kishte një skuadron të plotë të pilotëve të trajnuar deri në fund të vitit 2025.

Thuhet se vetëm 20 pilotë ukrainas F-16 pritet të përfundojnë stërvitjen deri në fund të vitit 2024. Kievi i bën thirrje SHBA-së të trajnojë më shumë pilotë luftarakë ukrainas F-16, por aktualisht nuk ka vend për të pranuar më shumë pilotët në programin e trajnimit, sipas zyrtarëve amerikanë.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Spanja kërkon sot trofeun e katërt, Anglia historinë! Gjithçka duhet të dini për finalen e Europianit

Euro 2024/ Spanja kërkon sot trofeun e katërt, Anglia historinë! Gjithçka duhet të dini për finalen e Europianit