Lufta, Kievi: 84 raketa ruse po hyjnë nga Deti i Zi në Mesdhe! Senati tërheq amendamentin që zgjati dërgesën e armëve në Kiev me një vit

Kievi sërish në errësirë. Kompania e energjisë ukrainase “Dtek” njoftoi këtë mëngjes rifillimin e ndërprerjeve të energjisë.

“Në Kiev rifillojnë ndërprerjet emergjente të energjisë duke filluar nga sot , po bëhet gjithçka e mundur për të garantuar energji elektrike për çdo përdorues për 2-3 orë dy herë në ditë. Programet e ndërprerjes për stabilizim nuk funksionojnë”, njoftoi Dtek, raporton “UNIAN”.

“Sapo të ribalancojmë situatën, do t’i rikthehemi planit orar”, shtoi kompania. Rinisin në kryeqytet për herë të parë që nga 23 nëntori. “

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg duke folur në Forumin Aspen-GMF në Bukuresht, që po zhvillohet në kryeqytetin rumun thotë se NATO ka stërvitur ushtarë ukrainas që nga viti 2014 në Yavoriv.

“Mbështetja ushtarake nga vendet e NATO-s për Ukrainën nuk filloi në shkurt të këtij viti. Në vitin 2014 në qendrën e trajnimit Yavoriv , ​​e cila u bombardua" nga rusët në fazat e hershme të luftës, "pashë ushtrinë kanadeze dhe amerikane të trajnonin ushtrinë ukrainase. Dhe kjo është arsyeja pse, kur Rusia nisi pushtimin, "trupat ukrainase ishin shumë më të trajnuara, të afta për të luftuar",  u shpreh ai.

Gjatë javës së kaluar, ushtria ruse ka gjuajtur bomba dhe raketa 258 herë në 30 vendbanime në rajonin Kherson. Kjo është bërë e ditur nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë një fjalimi video në mbrëmje drejtuar kombit, raporton “Ukrinform”.

Presidenti francez Emmanuel Macron pritet të mbërrijë në Shtetet e Bashkuara në mbrëmje, në vizitën e parë shtetërore të presidencës së Joe Biden, ku ndër të tjera, temë e bisedës do të jetë dhe lufta në Ukrainë .

Lajm në përditësim...

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:34
Biden u drejtohet liderëve të Kongresit: Ukraina dhe COVID-19 janë prioritetet kryesore

1669757461_joe.PNG

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha më 29 nëntor se sigurimi i fondeve për Ukrainën dhe pandemia COVID-19 janë prioritetet e tij para se republikanët të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në fillim të vitit të ardhshëm.

Biden zhvilloi bisedime me liderët demokratë dhe republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit amerikan lidhur me atë se çfarë mund të bëhet në javët që kanë mbetur para se republikanët të marrin kontrollin e Dhomës.

Aktualisht, demokratët kanë kontrollin e dy dhomave të Kongresit amerikan.

Republikanët fituan shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e mesmandatit të mbajtura më 8 nëntor dhe do të marrin kontrollin e kësaj dhome në janar. Marrja e kontrollit të Dhomës komplikon agjendën e Bidenit gjatë dy vjetëve të ardhshëm.

Në zgjedhjet e nëntorit, demokratët e Bidenit arritën të mbanin kontrollin e Senatit.

Biden tha se dhënia e ndihmës më të madhe ushtarake për Ukrainën është prioritet, por edhe financimi i masave për të luftuar pandeminë e koronavirusit.

Lideri i republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, mori pjesë në takimin me Biden. Ai u tha gazetarëve se do të ngrehë pyetje lidhur me financimin e Ukrainës, ndihmë që ka kaluar shifrën prej 18 miliardë dollarësh. Por, ai shtoi se është i gatshëm që të punojë me demokratët nëse ata “kanë vullnet që të vënë nën kontroll shpenzimet tona”.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, pas takimit u tha gazetarëve se demokratët ndoshta duhet të miratojnë planin e shpenzimeve të Qeverisë më 30 shtator. Kjo do të mundësonte që republikanët të mos kenë mundësi të bëjnë shkurtime në buxhet.

Biden po ashtu tha se financimi i Qeverisë përtej 16 dhjetorit, për të shmangur mbylljen, është lart në agjendën e tij.

Përveç McCarthyt dhe Pelosit, në takimin me Biden ishin të pranishëm edhe lideri i Senatit, Chuck Schumer dhe lideri republikan në Senat, Mitch McConnell./REL.

Ora 21:59
Scholz: Do të dërgojmë më shumë tanke kundërajrore në Ukrainë

1669124915_Scholz.PNG

Kancelari gjerman Olaf Scholz të martën u zotua për dërgimin e më shumë tankeve anti-ajrore Gepard në Ukrainë, raportojnë mediat e huaja.

"Ne do të vazhdojmë të punojmë për të siguruar atë sistem shumë efikas", tha Scholz gjatë një konference të përbashkët shtypi me organizatat financiare dhe ekonomike botërore. 

Scholz dënoi bombardimet e vazhdueshme dhe siguroi Ukrainën për ndihmë të mëtejshme afatshkurtër, tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Hebestreit në një njoftim për shtyp. 

“Presidenti ukrainas ka shprehur mirënjohjen e tij për mbështetjen shumë të gjithanshme të Gjermanisë në terma monetare, por edhe në aspektin e dërgesave të armëve, sepse artileria dhe sistemet e mbrojtjes ajrore që ne ofrojmë kanë një ndikim shumë domethënës në aftësinë e Ukrainës për të garantuar integritetin dhe sovranitetin e saj”, u tha Scholz gazetarëve. 

Deri më sot, qeveria gjermane ka ofruar ndihmë financiare afatshkurtër për riparimin e infrastrukturës energjetike në shumën prej rreth 56 milionë euro (rreth 58 milionë dollarë). Gjermania po siguron gjithashtu mbi 350 gjeneratorë pasi Ukraina vuan nga ndërprerjet e energjisë elektrike për shkak të granatimeve ruse.

Kancelari gjerman përsëriti mbështetjen e vazhdueshme të Gjermanisë për Ukrainën, duke përfshirë mbrojtjen ajrore dhe rindërtimin afatgjatë.

Scholz tha se oferta gjermane për sistemin e saj të mbrojtjes ajrore Patriot për Poloninë nuk ishte jashtë tryezës, pasi raketat e humbura goditën vendin më 15 nëntor.

Ora 21:54
Pentagoni jep alarmin: Kina mund të ketë 1500 koka bërthamore deri në vitin 2035 

1669754983_kina6.PNG

Kina mund të ketë një rezervë prej 1500 kokash bërthamore deri në vitin 2035 nëse vazhdon me ritmin aktual të zhvillimit bërthamor, sipas një raporti të publikuar sot nga Pentagoni.

Shifra nënvizon shqetësimin në rritje në Shtetet e Bashkuara në lidhje me synimet e Kinës për të zgjeruar arsenalin e saj bërthamor, raportojnë mediat e huaja.

“Ata kanë një rritje të shpejtë që është shumë domethënëse për t’u mbajtur sekret”, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane gjatë një konference mbi raportin vjetor të Pentagonit mbi ushtrinë e Kinës.

Raporti i cili mbulon kryesisht aktivitetet në vitin 2021, thekson se Kina aktualisht ka një rezervë bërthamore prej më shumë se 400 kokash.

Projeksioni i Pentagonit për arsenalin bërthamor të Kinës prej 1000 kokash deri në vitin 2030 mbeti i pandryshuar, tha zyrtari, duke shtuar se parashikimi për vitin 2035 bazohet në një ritëm të pandryshuar zgjerimi.

Kina thotë se arsenali i saj është më i vogël se ai i SHBA-së dhe Rusisë dhe se është gati për dialog, por vetëm nëse Uashingtoni redukton rezervat e tij bërthamore në nivelin e Kinës.

Sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimeve të Paqes në Stokholm, SHBA-ja ka një rezervë prej rreth 3700 koka bërthamore, nga të cilat afërsisht 1740 janë të vendosura.

Ora 20:56
Vdekja e Ministrit të Jashtëm të Bjellorusisë nxit 'teoritë konspirative'

1669751552_make.PNG

Është mbajtur një funeral shtetëror për ministrin e Jashtëm të Bjellorusisë, Vladimir Makei, i cili vdiq papritur në moshën 64-vjeçare. 

Mediat dhe vëzhguesit kanë ngritur dyshime për shkakun e vdekjes së Vladimir Makei, duke theksuar se politikani kishte qenë një zë pro-perëndimor brenda qeverisë. 

Spekulimet të cilat kanë pretenduar se zoti Makei mund të ishte helmuar nga spiunët rusë janë ngritur pa ofruar prova, raportojnë mediat e huaja.

Artyom Shraibman, një analist i pavarur politik, tha: "Makei po e mbante të hapur dritaren e mundësive për vendosjen e një dialogu me Perëndimin, duke i dhënë presidentit të Bjellorusisë Lukashenko një hapësirë ​​për manovra dhe pazare me Kremlinin. Makei ka fituar një reputacion si zëri kryesor properëndimor në qeverinë bjelloruse, kështu që nuk është për t'u habitur që vdekja e tij ka nxitur teori të shumta konspirative”.

Makei i ka qëndruar besnik Alexander Lukashenkos dhe ka qenë një aleat kyç, megjithëse ai shihet si më liberal në krahasim me udhëheqësin bjellorus. 

Ora 19:23
Ish-presidenti rus Mevedev kërcënon NATO-n: Nëse furnizoni Ukrainën me sisteme kundërajrore do të kundërpërgjigjemi

1669750953_mde.PNG

Ish-presidenti rus, Dmitry Mevedev, paralajmëroi sot NATO-n që të mos furnizojë Ukrainën me sisteme kundërajrore “Patriot”, teksa cilësoi aleancën euroatlantike “entitet kriminal”, raportojnë mediat e huaja.

“Nëse, siç la të kuptohet (Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ) , NATO furnizon fanatikët ukrainas me sisteme Patriot dhe forca ushtarake, ata do të bëheshin menjëherë një objektiv legjitim i forcave tona të armatosura”, shkroi Medvedev në Telegram.

Në mesazhin e tij kërcënues nuk bëhet e qartë nëse objektiv I Rusisë do të jenë sistemet “Patriot”, forcat ukrainase, ose personeli i NATO-s

Ora 19:17
Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë: Rusia e ka humbur ‘përgjithmonë’ Evropën si klientin e saj më të madh të energjisë

1669621358_wqerqwerq.jpg

Rusia e ka humbur përgjithmonë Evropën si klientin e saj më të madh të energjisë, tha sot shefi i Agjencisë ndërkombëtare të Energjisë, Fatih Birol në një konferencë energjetike, raportojnë mediat e huaja.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë pret që prodhimi i naftës ruse të ulet me rreth 2 milionë fuçi naftë në ditë deri në fund të tremujorit të parë të vitit të ardhshëm, tha Fatih Birol për Reuters në kuadër të një konference për energjinë.

Ora 18:52
Franca dërgon 100 gjeneratorë në Ukrainë pas sulmeve në infrastrukturën energjetike

1669744144_macron.PNG

Franca ka dërguar 100 gjeneratorë në Rumani për transport të mëtejshëm në Ukrainë, shkroi të martën ambasada franceze në Rumani.

“100 njësitë do t’i dorëzohen Ukrainës shumë shpejt”, ka shkruar ambasada në Twitter.

BE ka dërguar 500 gjeneratorë në Ukrainë, nga 17 vende të BE-së, tha në Twitter Mbrojtja Civile dhe Ndihma Humanitare e BE-së. Këta variojnë nga gjeneratorë e vegjël të përshtatshëm për familjet e vogla deri tek ato shumë më të fuqishme me kapacitete të larta.

“Duke pasur parasysh nevojat e mëdha për energji në Ukrainë, nevojiten shumë më tepër pajisje”, tha Mbrojtja Civile dhe Ndihma Humanitare e BE-së në Twitter.

Miliona ukrainas kanë mbetur me akses të reduktuar në ngrohje dhe energji këtë dimër, pas sulmeve ruse që synojnë infrastrukturën kritike të energjisë

Ora 18:36
Kuleba: Ne kemi nevojë për raketa dhe gjeneratorë

1669476542_kuleba.PNG

Ditën e sotme në Bukuresht, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka diskutuar me Sekretarin e Përgjithshëm të Aleancës Jens Stoltenberg për Ukrainën e cila ka nevojë për sisteme mbrojtje ajrore dhe gjeneratorë për energjinë elektrike, raportojnë mediat e huaja.

“Ne kemi nevojë për sisteme të mbrojtjes ajrore, veçanërisht Patriotët, dhe transformatorë për rrjetin elektrik. Kjo po diskutohet sot në Bukuresht. Herën e fundit që mora pjesë në një ministror të NATO-s përdora tre fjalë: armë, armë dhe armë. Këtë herë do të përdor edhe tre të tjera: së shpejti së shpejti së shpejti”, tha Kuleba.

Ora 18:27
Kryetari i bashkisë së Kievit mesazh Zelensky-t: Rusët do jenë të lumtur nëse luftojmë njëri-tjetrin

1669742610_zele.PNG

Vitali Klitschko, kryetari i bashkisë së Kievit, ka thënë se nuk ishte e zgjuar nga ana e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky ta akuzonte atë për dështimin në dhënien e ndihmës ndaj banorëve të kryeqytetit.

Tensionet e vjetra mes dyshes u rindezën kohët e fundit, kur Zelensky tha se Klitschko nuk po bënte mjaftueshëm për të rifilluar furnizimin me energji dhe ujë në qytet, pasi një breshëri bombash ruse shënjestroi objektet energjetike dhe e zhyti kombin në errësirë, raportojnë mediat e huaja.

“Ne kemi shumë probleme me infrastrukturën tonë. Nuk ishte e zgjuar të përpiqeshe të gjeje dikë fajtor brenda Ukrainës. Ne duhet të mbrojmë për vendin… Rusët do të jenë shumë të lumtur nëse fillojmë të luftojmë brenda vendit. Ne duhet të rregullojmë problemet që kemi tani për të ofruar shërbime për qytetarët tanë”, tha Klitschko për Al Jazeera.

Ora 18:12
Stoltenberg: Ukraina një ditë mund t’i bashkohet NATO-s, dera është e hapur

1669741717_stol.PNG

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka riafirmuar angazhimin e aleancës ndaj Ukrainës, duke thënë se një ditë ata do të bëhen anëtare të NATO-s, raportojnë mediat e huaja.

Vërejtjet e Stoltenberg erdhën pasi Sekretari i Shtetit i SHBA-së Antony Blinken dhe homologët e tij të NATO-s u mblodhën në Rumani për të diskutuar mbështetjen për Ukrainën ndërsa Moska vazhdon të bombardojë infrastrukturën energjetike.

Përpara takimit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se "dera e NATO-s është e hapur" ndërsa ai vlerësoi Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi që së fundmi iu bashkuan aleancës. 

“Dera e NATO-s është e hapur”, tha Stoltenberg.

Ora 17:59
Lituania thirrje NATO-s: Duhet të dërgoni tanke moderne në Ukrainë

1669741253_gabriel.PNG

Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis, i ka bërë thirrje NATO-s që t'i sigurojë Ukrainës tanke moderne luftarake për t'i dhënë asaj një avantazh ushtarak kundër Rusisë gjatë muajve të dimrit. 

Ukraina ka kërkuar në mënyrë të përsëritur tanke më të avancuara nga prodhuesit kryesorë të armëve të NATO-s, duke thënë se ato mund të ndihmojnë në konsolidimin e përfitimeve veçanërisht në rajonin e Donbasit, raportojnë mediat e huaja.

Aleanca ushtarake perëndimore ka hezituar të furnizojë armë të tilla, pasi ka frikë se mund të rrisë rrezikun e një konflikti të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Disa orë më parë, Moska paralajmëroi SHBA-në kundër përfshirjes më të madhe në Ukrainë dhe tha se kjo do të rriste "risqet".

Por, duke argumentuar që tanket të sigurohen, ministri i Jashtëm i Lituanisë Gabrielius Landsbergis tha: "Kam biseduar me një numër ekspertësh ushtarakë dhe përgjigja që po dëgjoj është se nëse kemi siguruar tanke deri në këtë dimër, le të themi janar, ajo mund të bëjë ndryshim”.

Ai tha se autoritetet ukrainase i kishin thënë atij se kishin "pilotë" të aftë për të operuar tanke luftarake të NATO-s, duke sugjeruar se disa kishin kaluar tashmë trajnime proporcionale në territorin e aleancës. 

"Është një vendim politik, sepse nga një perspektivë ushtarake gjatë dimrit, kur vija e frontit po stabilizohet, nëse nevojitet një goditje shtesë, atëherë kjo mund të arrihet duke siguruar tanke shtesë beteje", tha ai. 

Ora 17:57
G7 pranon të koordinojë hetimet për krimet e luftës

1669740806_g7.PNG

Grupi i Shtatë demokracive të pasura (G7) po planifikon të krijojë një rrjet për të koordinuar hetimet për krimet e luftës në Ukrainë.

Kievi ka bërë presion që krimet e dyshuara të luftës në Ukrainë të ndiqen penalisht, siç u theksua nga fjalimi i zonjës së parë ukrainase, Olena Zelenska, para deputetëve të Mbretërisë së Bashkuar në orën e fundit, raportojnë mediat e huaja.

Pas një takimi të ministrave të drejtësisë të G7 në Berlin, një deklaratë e përbashkët thoshte se do të kishte një pikë kontakti qendrore kombëtare në çdo shtet për ndjekjen penale të krimeve ndërkombëtare. 

Ministri gjerman i drejtësisë Marco Buschmann tha: "Shqyrtimi gjyqësor i mizorive të kryera në Ukrainë do të zgjasë vite, ndoshta edhe dekada. Por ne do të jemi të përgatitur mirë dhe do të këmbëngulim për aq kohë sa të duhet”.

Ai shtoi se rrjeti do të thotë se provat mund të ndahen midis shteteve dhe organizatave ndërkombëtare. 

Viktimat e sulmit seksual duhet të regjistrohen në atë mënyrë që të jetë e pranueshme në gjykatë, kështu që ata do të duhet të japin deklaratën e tyre vetëm një herë, tha ai.

Ora 17:38
Rusia sulmon SHBA-në pas ndërprerjes së bisedimeve bërthamore

1669739737_us.PNG

Një zyrtar i Kremlinit ka akuzuar SHBA-në për sjellje toksike anti-ruse dhe fajësoi këtë për shtyrjen e bisedimeve për armët bërthamore. 

Zyrtarët rusë dhe amerikanë do të takoheshin në Kajro këtë javë, raportojnë mediat e huaja.

"Në të gjitha fushat, ne vërejmë nivelin më të lartë të toksicitetit dhe armiqësisë nga Uashingtoni. Si pjesë e luftës hibride gjithëpërfshirëse të nisur kundër nesh, pothuajse çdo hap i SHBA-së drejt Rusisë është subjekt i një dëshire patologjike për të dëmtuar vendin tonë kudo që të jetë e mundur", tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova. 

Takimet u caktuan për të diskutuar Traktatin e Ri START, e vetmja marrëveshje e mbetur që rregullon dy fuqitë më të mëdha bërthamore në botë. 

Zyrtarët amerikanë kanë bërë thirrje vazhdimisht për dialog për çështjet bërthamore.

Ora 17:28
Stoltenberg: Europa duhet të përgatitet për mbërritjen e më shumë refugjatëve

1669722831_ew9i.png

Gjatë një samiti në Bukuresht Jens Stoltenberg, tha se Europa duhet të përgatitet për një valë të dytë të mundshme emigrimi nga Ukraina, raportojnë mediat e huaja.

Shifrat e fundit tregojnë se që nga 24 shkurti deri më 22 shtator, më shumë se 7.4 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina.

“Ne duhet të përgatitemi për më shumë refugjatë që vijnë në Europë. Kjo është një luftë, një luftë brutale”, tha ai.

Ora 17:22
SHBA njofton 53 milionë dollarë për sigurimin e pajisjeve energjetike për Ukrainën

1669298313_energji.PNG

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar 53 milion dollarë (44 milion £) për të mbështetur blerjen e pajisjeve të rrjetit të energjisë në Ukrainë për të ndihmuar vendin të luftojë sulmet ruse që synojnë infrastrukturën e saj energjetike, e cila la miliona njerëz në errësirë ​​dhe pa ngrohje, raportojnë mediat e huaja.

"Kjo pajisje do t'i dërgohet me shpejtësi Ukrainës në bazë emergjence për të ndihmuar ukrainasit të ngulmojnë gjatë dimrit", thuhet në një deklaratë të Departamentit të Shtetit të SHBA.

Ai shtoi se paketa do të përfshijë transformatorët e shpërndarjes, ndërprerësit dhe shkarkuesit e mbitensionit midis pajisjeve të tjera.

Ora 17:16
Olena Zelenska bën thirrje për një gjykatë speciale: Ne kemi nevojë për drejtësi

1669195108_Zelenska.PNG

Në një fjalim historik para deputetëve britanikë në Westminster në Britani, zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska, u bëri thirrje Mbretërisë së Bashkuar të ndihmojë në vendosjen e drejtësisë për Ukrainën. 

Ajo tha: "Fitorja nuk është e vetmja gjë që na duhet, ne kemi nevojë për drejtësi".

Duke i bërë jehonë komenteve të kryeparlamentarit Lindsay Hoyle, ajo krahason konfliktin aktual me Luftën e Dytë Botërore dhe thotë se sirenat e dëgjuara anembanë Ukrainës janë "identike me ato të dëgjuara nga brezat britanikë që nuk u dorëzuan, dhe ne nuk do të dorëzohemi", raportojnë mediat e huaja.

Ajo tha se do të ishte e paimagjinueshme që nazistët të mos ishin përballur me drejtësinë pas luftës, kështu që e njëjta gjë duhet bërë edhe për Rusinë. 

Olena Zelenska i kërkon Britanisë të ndihmojë në ngritjen e një "gjykate speciale" kundër Rusisë për ta mbajtur atë "përgjegjëse për krimin e luftës dhe terrorit". Ajo deklaroi se Britania mund të bëhet një lider botëror për këtë çështje. 

Duke përshkruar ndërprerjet e fundit të energjisë me të cilat u përball Ukraina, ajo thotë se kirurgët u lanë duke kryer operacione në errësirë, shërbimet e transportit u ndalën dhe komunikimi u bë i vështirë.

Ajo përshkruan gjithashtu akte të tmerrshme të dhunës seksuale të dyshuara të kryera nga trupat ruse, duke përfshirë përdhunimin e një vajze katërvjeçare.  

Në Kherson, Zelenska tha se forcat ruse janë ende duke kryer "sulme të planifikuara, mizore" ndaj civilëve, shkollave dhe spitaleve, duke shtuar se këto urdhra do të kishin ardhur nga udhëheqja e lartë ruse. 

Ajo tha se 200,000 km të Ukrainës mbeten të mbuluara me mina dhe municione të pashpërthyera të lëna pas nga trupat ruse. Teksa përfundon fjalimin e saj, deputetët, mes të cilëve ishte edhe ish-kryeministri Boris Johnson, janë ngritur në këmbë duke duartrokitur.

Ora 16:19
Rajoni i Ukrainës u bombardua 30 herë në më pak se dy orë

1669734894_ukraoine.PNG

Forcat ruse kanë bombarduar rajonin Sumy të Ukrainës gati 30 herë në më pak se dy orë, sipas ushtrisë ukrainase, raportojnë mediat e huaja.

“Asnjë ushtar ukrainas nuk u vra në sulmet dhe nuk pati humbje të pajisjeve”, tha ai. 

Dmytro Zhivytsky, kreu i administratës shtetërore rajonale të Sumy, tha se të paktën gjashtë shtëpi u dëmtuan dhe katër të tjera janë shkatërruar pothuajse në dy rrugë të ndryshme në Vorozhbyan. 

“Banorët ishin në gjendje të fshiheshin në strehimore”, tha ai. 

Ora 16:12
Ukraina arreston zyrtarin e Khersonit, dyshohet se ka ndihmuar forcat ruse

1669734532_uk.PNG

Ukraina ka arrestuar një nënkryetar të këshillit të qytetit të sapoçliruar të Khersonit, me dyshimin se ka ndihmuar forcat ruse që morën kontrollin e qytetit në mars, tha prokurori i shtetit të Ukrainës. 

Zyrtari i Kherson, i cili nuk u përmend në deklaratë, dyshohet se ka bashkëpunuar me autoritetet okupuese dhe ka ndihmuar në funksionimin e shërbimeve publike nën urdhërat e rusëve, tha prokurori, raportojnë mediat e huaja.

Sipas akuzave zyrtari përballet me 12 vite burg nëse ndiqet penalisht dhe shpallet fajtor. Ai është në paraburgim, por mund të lirohet me kusht, tha prokurori. 

Ukraina çliroi qytetin e Khersonit më 11 nëntor pasi forcat ruse u tërhoqën. Moska e kishte kontrolluar më parë qytetin që në fillim të luftës.

Ukraina ka legjislacion që kriminalizon aktin e bashkëpunimit, por zyrtari i këshillit të qytetit Kherson dyshohet për krimin paksa të ndryshëm të "ndihmës së një shteti agresor". 

Ora 15:59
Putin planifikon të instalojë gjykata ruse në 4 rajonet e aneksuara të Ukrainës

1669621358_wqerqwerq.jpg

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se në katër rajonet ukrainase të aneksuara nga Rusia do të instalohen gjykata federale dhe gjykatat e territoreve do të integrohen në sistemin gjyqësor rus sa më shpejt të jetë e mundur.

“Katër subjekte të reja janë bërë pjesë e Rusisë, DPR (Republika Popullore e Donetskut), LPR (Republika Popullore e Luhansk), Zaporizhzhia dhe rajonet Kherson. Në këto territore, është planifikuar të krijohen gjykata federale. Gjykata e Lartë, së bashku me organet e tjera, ka shumë punë për të bërë në formimin e përbërjeve të reja të gjykatave dhe integrimin e shpejtë të gjykatave në sistemin gjyqësor rus. Dhe kjo duhet bërë sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Putin të martën duke folur në Kongresin e 10-të Gjith-Rus të Gjyqtarëve në Kremlin.

Nëpërmjet procesit të aneksimit, i cili është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar, Moska ka njohur katër rajone të Ukrainës si territor rus, raportojnë mediat e huaja.

Kjo përfshin Luhansk dhe Donetsk, si dhe Kherson dhe Zaporizhzhia, dy zona në Ukrainën jugore që janë pushtuar nga forcat ruse që menjëherë pas fillimit të pushtimit.

Ora 15:48
Ukraina: 88 mijë ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës

1669554111_arme55.JPG

Ukraina pretendon se ka vrarë më shumë se 88,000 ushtarë rusë që nga fillimi i luftës, raportojnë mediat e huaja.

Deri më 29 nëntor, 88,380 ushtarë rusë janë vrarë dhe 280 avionë dhe 261 helikopterë janë shkatërruar, 16 varka janë shkatërruar sipas një postimi në Twitter nga faqja zyrtare e Ukrainës.

Qindra mijëra rusë janë dërguar për të luftuar në Ukrainë, duke përfshirë disa nga më shumë se 300,000 të thirrur si pjesë e një mobilizimi të shpallur në shtator.

Ora 15:41
Kina shpall bashkëpunimin energjetik me Rusinë

1669732595_xi.PNG

Kina deklaroi se është e gatshme të krijojë një bashkëpunim më të ngushtë me Rusinë në çështjet e energjisë për të garantuar sigurinë globale të energjisë.

Presidenti Xi Jinping e bëri njoftimin pikërisht në kohën kur grupi i kombeve G7 përgatitet të vendosë masa të reja mbi eksportet e naftës të Rusisë, raportojnë mediat e huaja.

Në një mesazh për forumin e katërt energjetik Kinë-Rusi, Xi Jinping tha:

"Kina është e gatshme të punojë me Rusinë për të krijuar një partneritet më të ngushtë energjetik, për të promovuar zhvillimin e energjisë së pastër dhe të gjelbër dhe për të ruajtur së bashku sigurinë ndërkombëtare të energjisë dhe stabilitetin e zinxhirëve të furnizimit të industrisë”.

Deklarata mund të përfaqësojë një zhgënjim për ata që kanë shpresa se Kina mund të kërkojë të distancohet nga pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin.

Megjithatë, është e mundur që vërejtjet janë kryesisht simbolike dhe nuk pasqyrojnë ndonjë zhvillim të rëndësishëm në marrëdhëniet midis vendeve aleate.

Ora 15:16
Kiev: Do të dëbojmë shtetasit rusë nga Krimea që kanë ardhur prej vitit 2014

1669121607_uhstar.PNG

Ukraina po shqyrton dëbimin e të gjithë qytetarëve rusë që mbërritën në Krime pasi u aneksua nga Moska në vitin 2014, shkroi Tamila Tasheva, përfaqësuesja e Presidentit Volodymyr Zelensky për Krimenë, në një artikull të botuar nga Ukrainska Pravda. 

Sipas legjislacionit ukrainas, të gjithë të huajt që kanë hyrë në gadishull pas vitit 2014 jo përmes pikave të kontrollit ukrainas kanë shkelur kushtet e qëndrimit dhe jetojnë ilegalisht në territorin e Krimesë, raportojnë mediat e huaja.

Aji tha se vendimi është i thjeshtë dhe nuk bie ndesh me ligjin ndërkombëtar, dhe se njerëzit që hynë ilegalisht në territorin e gadishullit duhet të largohen nga Republika Autonome e Krimesë dhe Sevastopolit duke ikur vullnetarisht ose do të dëboheshin me forcë.

Ajo shtoi se legjislacioni aktual ukrainas gjithashtu parashikon mundësinë e kthimit me forcë të të huajve dhe personave pa shtetësi, megjithëse aktualisht nuk mund të zbatohet në territoret e pushtuara përkohësisht. Tasheva shkroi gjithashtu se Ukraina nuk i njeh pasaportat që Rusia shpërndau "me dhunë" për banorët e gadishullit të Krimesë nën pushtimin e saj.

“Të gjithë ata ishin dhe mbeten qytetarë të Ukrainës", tha ajo.

Ora 14:41
Kievi: Rusët po përgatiten për sulme, luftanije e Moskës me 84 raketa në detin e Zi dhe Mesdhe

Luftanijet ruse me gjithsej 84 raketa lundrimi të tipit Kalibr janë gati për luftim në Detin e Zi dhe Mesdhe, paralajmëroi Marina e Ukrainës, raporton Ukrinform.

"Ka dymbëdhjetë anije luftarake të armikut në Detin e Zi, duke përfshirë një raketë të tipit Kalibr me një breshëri totale prej tetë raketash të gatshme luftarake," thuhet në raport. Ka nëntë anije luftarake ruse në Mesdhe, duke përfshirë pesë raketa të tipit Kalibr me një breshëri totale prej 76 raketash.

Ditët e fundit, njoftoi Marina e Ukrainës, 23 luftanije ruse kanë lundruar në Detin Azov, duke përfshirë tre nga ngushtica e Bosforit; 20 anije lundruan në Detin e Zi dhe gjashtë u drejtuan për në Bosfor."

Ora 14:26
Peskov: Kërkohet 'vullnet politik' për të rifilluar negociatat me Ukrainën

1669718830_wrewqrewqrew.png

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha të martën se kërkohet “vullnet politik” për të rifilluar negociatat me Kievin, por se në klimën aktuale, negociatat me Ukrainën janë “të pamundura sepse pala ukrainase i mohon ato”.

I pyetur se çfarë kërkohet për rifillimin e tyre, ai tha, “duhet të jetë vullnet politik dhe gatishmëri për të diskutuar ato kërkesa të Rusisë që janë të njohura në Kiev”.

Peskov i bëri komentet gjatë një telefonate të rregullt me ​​gazetarët.

Moska e ka akuzuar vazhdimisht Kievin për tërheqje nga negociatat. Kur u pyet të hënën për mundësinë që Vatikani mund të ndërmjetësojë në negociatat Rusi-Ukrainë, Peskov tha se ata i mirëpritën iniciativa të tilla, por shtoi se platformat për negociata “aktualisht nuk janë të kërkuara” nga pala ukrainase.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nënshkroi një dekret në fillim të tetorit duke përjashtuar zyrtarisht mundësinë e negociatave me presidentin rus Vladimir Putin në përgjigje të aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës nga Rusia, i cili është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar.

Por duke folur për CNN në mes të nëntorit, Zelensky tha se nuk përjashtonte negociatat e paqes me presidentin rus në Moskë. Zelensky kishte ofruar më parë disa herë që të ulej për të biseduar me Putinin dhe zyrtarët rusë gjatë fillimit të luftës.

Ora 13:56
Stoltenberg: Putin humbet dhe përdor dimrin si armë


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , pas mbërritjes në takimin e ministrave të jashtëm të Aleancës Atlantike në Bukuresht, në fjalën e tij tha se presidenti rus Vladimir Putin po përdorë dimrin si armë, pasi ka shkaktuar sulme serioze ndaj infrastrukturës ukrainase.

"Që nga fillimi i këtij pushtimi brutal, ne kemi qenë dëshmitarë të dështimit të Vladimir Putin, i cili po përgjigjet me sulme edhe më serioze ndaj infrastrukturës së gazit për t'i privuar ukrainasit nga energjia elektrike, uji dhe ngrohja" në mënyrë që të përdorin dimrin si armë ", kështu deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , pas mbërritjes në takimin e ministrave të jashtëm të Aleancës Atlantike në Bukuresht.

Ora 13:48
Lufta në Ukrainë/ Moska, afër përdorimit të rezervave strategjike të armëve

Burime të NATO-s, thonë se Moska është afër përdorimit të rezervave strategjike të armëve në luftën në Ukrainë, raporton La Repubblica.

“Në frontin e materialit të luftës, Rusia do të ketë zgjedhje shumë të vështira" për të bërë "në javët dhe muajt e ardhshëm", sepse ajo do të duhet të vendosë nëse do të fillojë të tërheqë rezervat strategjike, jo të dizajnuara për këtë konflikt". Kështu pohon një burim i lartë diplomatik i NATO-s. Kjo është një sfidë "më e mprehtë" për Rusinë sesa për Ukrainën - pohon burimi - pasi, megjithëse është e vërtetë që Aleanca duhet të rrisë prodhimin e luftës për të mbushur magazinat e saj, ajo mund të "mbështesë" ende ndihmën ushtarake për të gjithë Ukrainën.

Ora 13:23
Deklaratat e Papa Françeskut mbi mizoritë në luftën në Ukrainë, ambasadori rus Avdeev proteston në Vatikan


Ambasadori rus në Vatikan, Aleksander Avdeev ka protestuar ndaj deklaratave të Papa Françeskut që dolën në shtypin amerikan, në lidhje me mizorinë e kryera nga personeli ushtarak rus në Ukrainë.

Duke folur për agjencinë e lajmeve “RIA Novosti” , ambasadori Avdeev tha se ka pasur bisedime mbrëmë me krerët e shërbimit diplomatik të Vatikanit.

"Unë shpreha indinjatën për insinuatat e tilla dhe vura re se asgjë nuk mund të lëkundë kohezionin dhe unitetin e popullit shumëkombësh rus," tha Avdeev.

Dje Papa Françesku, në një intervistë për revistën jezuite America , pati kritika të ashpra ndaj ushtrisë ruse. Ai tha se disa grupe pakicë të ushtarëve të saj, kanë pasur sjellje më të këqija sesa të tjerët, në luftën e nisur në Ukrainë muaj më parë.

“Trupat “më mizore” janë zakonisht ato të çeçenëve dhe burjatëve”, ka thënë Papa.

Ora 13:17
Papa Francesku zbulon dy grupet më mizore brenda ushtrisë ruse! Reagon Rusia: Ne jemi një familje me ta

1669637229_cq5dam.web.1280.1280.jpeg

Papa Françesku ka përshkruar dy nga grupet e pakicave etnike të Rusisë, çeçenët dhe burjatët, si disa nga trupat "më mizore" që luftojnë në Ukrainë.

“Më mizorët janë ndoshta ata që janë nga Rusia, por nuk janë të traditës ruse, si çeçenët, burjatët e kështu me radhë. Unë flas për një popull që është martir. Nëse keni një popull martir, keni dikë që e martirizon", shtoi ai në intervistën për revistën jezuite "America", e cila është zhvilluar më 22 nëntor, sipas mediave të huaja.

Çeçenët janë një grup etnik me origjinë nga Çeçenia në Rusinë jugore. Udhëheqësi, Ramzan Kadyrov, ka qenë kryesisht mbështetës i luftës në Ukrainë duke përfshirë dërgimin e ushtarëve çeçenë në luftë.

Buryatët janë një grup etnik nga Siberia Lindore që kufizohet me Mongolinë. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova reagoi për deklaratën e Papës me nota kritike.

"Ne jemi një familje me Buryatë, çeçenë dhe përfaqësues të tjerë të vendit tonë shumëkombësh dhe shumë-konfesionist. Dhe së bashku ne patjetër do të lutemi për Selinë e Shenjtë, secili në mënyrën e vet."- thuhet në reagimin e bërë.

Ora 12:51
Shefi i NATO-s: Kemi stërvitur ukrainasit që nga viti 2014! Ne do ta mbështesim Kievin deri në fund


 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg duke folur në Forumin Aspen-GMF në Bukuresht, që po zhvillohet në kryeqytetin rumun thotë se NATO ka stërvitur ushtarë ukrainas që nga viti 2014 në Yavoriv.

“Nuk filloi në shkurt të këtij viti. Në vitin 2014 në qendrën e trajnimit Yavoriv , e cila u bombardua nga rusët në fazat e hershme të luftës, pashë ushtrinë kanadeze dhe amerikane të trajnonin ushtrinë ukrainase. Dhe kjo është arsyeja pse, kur Rusia nisi pushtimin, trupat ukrainase ishin shumë më të trajnuara, të afta për të luftuar", u shpreh Stoltenberg.

Stoltenberg tha gjithashtu se NATO është vigjilente dhe se do të mbështesë Kievin deri në fund.

"Ne po takohemi në Bukuresht në një moment kritik për sigurinë tonë dhe mesazhi i sotëm është i qartë: NATO është këtu, NATO është vigjilente”, tha Stoltenberg në Bukuresht, në kongresin e Aspenit.

"Ne do ta mbështesim Ukrainën deri në fund, nuk do të tërhiqemi. Lufta e Putinit nuk na ka bërë të harrojmë partnerët e tjerë, si Gjeorgjia, Moldavia dhe Bosnje-Hercegovina. Të cilët ne do t'i mbështesim, në mënyrë që ata të mund të mbrohen," shtoi ai.

Ora 12:46
Ukraina: Kievi sërish në errësirë, programet e ndërprerjes për stabilizim nuk funksionojnë


Kievi sërish në errësirë. Kompania e energjisë ukrainase “Dtek” njoftoi këtë mëngjes rifillimin e ndërprerjeve të energjisë.

“Në Kiev rifillojnë ndërprerjet emergjente të energjisë duke filluar nga sot , po bëhet gjithçka e mundur për të garantuar energji elektrike për çdo përdorues për 2-3 orë dy herë në ditë. Programet e ndërprerjes për stabilizim nuk funksionojnë”, njoftoi Dtek, raporton “UNIAN”.

“Sapo të ribalancojmë situatën, do t’i rikthehemi planit orar”, shtoi kompania. Rinisin në kryeqytet për herë të parë që nga 23 nëntori."

Ora 11:45
Peskov: Kievi duhet të ketë vullnet politik për të diskutuar kërkesat e Rusisë të cilat dihen


“Kievi duhet të ketë "vullnet politik për të diskutuar kërkesat e Rusisë të cilat janë të njohura", kështu deklaroi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, kur iu përgjigj pyetjes se cilat kushte duhet të përmbushë Ukraina që të fillojnë negociatat mes dy vendeve. Lajmin e bën të ditur Ria Novosti .

Ora 09:47
Samiti i NATO-s në Rumani, SHBA pritet të shpallë ndihmë të konsiderueshme për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të shpallin ndihmë "të konsiderueshme" financiare për Ukrainën për ta ndihmuar atë të përballet me dëmet e shkaktuara nga sulmet ruse në infrastrukturën e saj energjetike, raporton Guardian , duke cituar zyrtarë të lartë amerikanë.

“Ndihma, e cila do të detajohet nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken në margjinat e takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s sot dhe nesër në Bukuresht, është thelbësore dhe nuk është fundi," u tha gazetarëve të hënën një zyrtar i lartë.

S.C/G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Turi: 29/11/2022 10:18

  Do ta shohim dhe sa kohe do ta mbeshtesni Ukrainen me armatime , por kam frike se shume shpejt do ndryshojne gjerat dhe ju do ta lini ne mes te rruges si beni zakonisht me ( miqte ) tuaj

  Përgjigju
  • Askushi: 29/11/2022 15:55

   Turicke ja do ta shohim si do shkojë. Te jap dhe nje parashikim të vogël, nqs Rusët nuk terhiqen brenda verës së vitit që vjen rezikojnë të humbasin dhe Krimenë.

 • Sondazhi i ditës:

  Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Debat i fortë në ‘Studio Live’, analisti Burimi: Lërë propagandën! Lapaj: Do më dëgjosh, t’i s'paske fare etikë, nuk bie në nivelin tënd

Debat i fortë në ‘Studio Live’, analisti Burimi: Lërë propagandën! Lapaj: Do më dëgjosh, t’i s'paske fare etikë, nuk bie në nivelin tënd