Lufta në Ukrainë/ Zelensky pas bastisjes në Kharkiv: Ne kemi nevojë për vendime të forta nga aleatët për të shkatërruar avionët rusë kudo që janë

Lufta në Ukrainë/ Zelensky pas bastisjes në Kharkiv: Ne kemi nevojë për vendime të forta nga aleatët për të shkatërruar avionët rusë kudo që janë

Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka reaguar rreth sulmit të fundit që Forcat e Armatosura ruse kryen mbrëmjen e 21 qershorit në Ukrainë. Presidenti tha që ata kanë nevojë për vendime të forta nga aleatët për të shkatërruar avionët rusë kudo që janë.

 “Aleatët tanë kanë nevojë për vendime të forta për të qenë në gjendje të shkatërrojnë terroristët dhe avionët luftarakë rusë kudo që janë”, shkruan Volodymyr Zelensky, në Telegram, duke komentuar bastisjen e fundit ruse në Kharkiv, e cila ka shkaktuar "deri më tani 3 të vdekur dhe 19 të plagosur.

 Ky terror rus i bombave ajrore të drejtuara duhet dhe mund të ndalet", sipas të cilit "ne kemi demonstruar tashmë se është e mundur të mbrohen njerëzit dhe jetët nga terrorizmi raketor, veçanërisht duke çliruar zonat kufitare nga lëshuesit terroristë", thekson ai.

Mbrëmjen e djeshme, 21 qershor, Forcat ruse nisën një sulm ajror, me raketa dhe dronë, në shumë rajone të Ukrainës. Në rajonin e Lviv, një raketë goditi një infrastrukturë duke shkaktuar një zjarr të madh, raportoi guvernatori Maksym Kozytskyi.

Mbi 20 mijë njerëz kanë mbetur pa energji elektrike në rajone të ndryshme të Ukrainës për shkak të bombardimeve ruse, raporton Ukrinform duke cituar Ministrinë e Energjisë. Në rajonin e Volyn janë raportuar probleme me shpërndarjen e gazit. Rajonet e Dnipropetrovsk, Donetsk, Zaporizhzhia dhe Ivano-Frankivsk janë prekur në mënyrë të veçantë.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Firmoset marrëveshja me Fondin e Katarit, për sheshin fundor te 'Bulevardi i Ri', Veliaj: Pajë që do t’i mbetet Tiranës! Fokus te puna, që të lëmë gjurmë, jo te zhurma

Firmoset marrëveshja me Fondin e Katarit, për sheshin fundor te 'Bulevardi i Ri', Veliaj: Pajë që do t’i mbetet Tiranës! Fokus te puna, që të lëmë gjurmë, jo te zhurma