Lufta/ Alarm për bomba në shkollat e Kievit! Moska: Sistemi i raketave Sarmat vihet në gatishmëri! SHBA: Suksese të dukshme të Ukrainës në 72 orë

Lufta/ Alarm për bomba në shkollat e Kievit! Moska: Sistemi i raketave Sarmat vihet në gatishmëri! SHBA: Suksese të dukshme të Ukrainës në 72 orë

Forcat zjarrfikëse në Rusi

Rusia ka vendosur sistemin raketor strategjik Sarmat në “modalitet luftarak” duke ngritur nivelin e gatishmërisë. Sarmat RS-28, u testua në prill të vitit 2022 në një ngjarje të ndjekur drejtpërdrejt nga Presidenti Vladimir Putin, i cili festoi, edhe pse Pentagoni atë rast e kishte hedhur poshtë si një operacion "rutinë" që nuk përfaqësonte një "kërcënim" serioz. 

Ndërkohë policia ukrainase ka marrë një kërcënim me bombë për të gjitha shkollat ​​e mesme në Kiev. Vendimi për evakuimin e fëmijëve dhe mësuesve nga ambientet do të merret individualisht nga administrata e institucioneve arsimore dhe policia.

"Policia Metropolitane ka marrë informacion se në të gjitha shkollat ​​e mesme në Kiev janë vendosur bomba. Oficerët e policisë po punojnë për këtë gjë, njësitë e shërbimit të urgjencës shtetërore do të përfshihen nëse është e nevojshme", thuhej në mesazh. 

Nga ana tjetër Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë depërtuar në rajonin e Zaporizhzhia.

Ushtria ukrainase tha se njësitë e saj kishin avancuar drejt dy fshatrave në jug dhe në lindje të Robotyne, sipas CNN.

"Ata po konsolidojnë pozicionet e tyre", tha shtabi i përgjithshëm i ushtrisë.

Edhe Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, konfirmoi se së fundmi tha se gjatë 72 orëve të fundit ata kanë parë një përparim të dukshëm nga ushtria ukrainase në kundërsulmimin e saj, veçanërisht në jug të Zaporizhzhia.

"Gjatë 72 orëve të fundit ne kemi parë një përparim të dukshëm nga ushtria ukrainase në kundërsulmimin e saj, veçanërisht në jug në zonën e Zaporizhzhia”, tha Kirby.

Ndërkohë Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar se së shpejti do të takohet me homologun e tij kinez Xi Jinping, por nuk sqaroi se në cilin rast do të takohet me të. Gjithashtu ditët e fundit është folur për mundësinë që Putin mund të udhëtojë në Kinë në tetor me rastin e forumit të Rrugës së Mëndafshit.

"Takimi do të bëhet së shpejti me presidentin e Republikës Popullore të Kinës. Jam i lumtur për mikun tim, sepse ai është një person që bën shumë për zhvillimin e marrëdhënieve ruso-kineze dhe lidhjeve në fusha të ndryshme", tha Putin. 

Sulm ajror me dron në rajonin rus të Pesskov, jo shumë larg kufirit të Letonisë. Sipas burimeve lokale në mediat sociale, sulmi u krye përmes dronëve kundër të cilëve u aktivizua mbrojtja kundërajrore ruse. 

Të njëjtat burime flasin për një sulm në një aeroport me shkatërrimin e një avioni strategjik Ilyushin Il-76Il-76.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:53
Putin vizitë ‘surprizë’ në vendlindjen e prindërve të tij

1693601514_put.jpg

Presidenti rus Vladimir Putin vizitoi këtë mbrëmje Turginovo, fshatin në rajonin qendror Tver, prejardhja e familjes së tij.

Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, shkruan agjencia Tass.

Prindërit e tij u pagëzuan në kishën e Turginovos në vitin 1911. Në rrjetet sociale po qarkullon një video ku shihet Putin duke zbritur nga makina e tij dhe duke ndaluar për të folur me njerëzit.

Këto video janë postuar në kanalet Telegram dhe llogaritë e mediave sociale, ku dyshohet se janë xhiruar pranë fshatit Turginovo, rrethi Kalininsky, rajoni Tver. 

Peskov është pyetur nëse presidenti kishte bërë një udhëtim në rajon, por ai e ka konfirmuar këtë gjë duke u përgjigjur “Po”.

"Po, ashtu është. Pas vizitës në Senezh, Putin vendosi të shkojë në fshatin nga vjen familja e tij. Ne do të publikojmë informacione dhe pamje me video në ditët në vijim", tha Peskov.

Ora 21:39
Rusia thotë se nuk do të lejojë që bankat e huaja të largohen lehtë

1693597155_KK.jpg

Zëvendësministri rus i financave, Alexei Moiseev, tha të premten se Moska nuk do të lejojë që bankat e huaja të largohen me lehtësi nga Rusia.

“Qëndrimi ynë është i qartë dhe nuk ndryshon, do të tregohemi të ashpër ndaj bankave të huaja që duan të largohen, çka do të varet nga vendimi për të shkrirë asetet ruse”, tha Moiseev gjatë një takimi.

Në përgjigje të pyetjeve në lidhje me aplikimet për shitjen e aseteve, zoti Moiseev tha se “Raiffeisen Bank RBIV.VI” e Austrisë nuk kishte bërë një kërkesë të tillë, raporton Reuters.

“Jam në dijeni të aplikimit të një banke të huaj për të shitur asetet, e cila është në shqyrtim nga komisioni qeveritar”, tha Moiseev.

Vitin e kaluar, vendet perëndimore vunë sanksione ndaj Rusisë lidhur me agresionin e saj në Ukrainë, duke ngrirë më shumë se 300 miliardë dollarë asete të bankës qendrore ruse të mbajtura jashtë vendit.

Ora 21:30
Dita e parë e shkollës, nxënësit ukrainas mësojnë se si të fluturojnë dronët

1693596684_uk.jpg

Në Ukrainë ditën e sotme ka nisur viti i ri shkollor. Teksa disa do të praktikojnë aftësitë e tyre të shkrim-leximit dhe numërimit, të tjerët kanë mësuar të fluturojnë me drone.

Në një postim në Facebook, kryetari i bashkisë së Lviv Andriy Sadovyi ndau foto të të rinjve të ulur para kompjuterëve dhe duke mësuar “aftësitë e fluturimit”, raportojnë mediat e huaja.

“Ky është realiteti ynë i ri. Aftësitë e fluturimit dhe grumbullimi i dronëve janë një nga elementët e programit Mbroni Ukrainën, i cili do të studiohet në shkollat ​​tona”, tha Sadovyi.

Dronët janë bërë një pjesë e madhe e luftës, me Ukrainën dhe Rusinë që i përdorin ato si armë të lira dhe lehtësisht të adaptueshme.

Ora 20:50
Bjellorusia pretendon se një helikopter ushtarak polak ka shkelur kufirin mes dy vendeve

Bjellorusia akuzoi sot Poloninë se një helikopter ushtarak ka shkelur kufirin mes dy vendeve.

Sipas Komitetit Shtetëror të Kufirit Bjellorusi, helikopteri ushtarak Mi24 kaloi kufirin, duke fluturuar në një lartësi shumë të ulët dhe depërtoi në një thellësi prej 1200 metrash në territorin e Bjellorusisë. Më pas ai u kthye në territorin polak, raportojnë mediat e huaja.

Ministria e Punëve të Jashtme të Bjellorusisë njoftoi se thirri të ngarkuarin me punë të Polonisë për një shpjegim dhe kërkoi që incidenti të hetohej.

Ora 20:24
Zelensky do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

1692878196_volodymyrzelenskyrusi.jpg

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, pritet të marrë pjesë në mbledhjen vjetore të liderëve botërorë në Kombet e Bashkuara këtë muaj.

Zelensky do të marrë pjesë në takimin e Nju Jorkut, në një seancë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për situatën në vendin e tij, tha ambasadori i Shqipërisë në OKB.

Shqipëria ka marrë drejtimin e presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, raportojnë mediat e huaja.

Udhëheqësit botërorë do të mblidhen në Nju Jork në 18 shtator për një takim të nivelit të lartë.

Seanca e Këshillit të Sigurimit do të mbahet dy ditë më vonë më 20 shtator.

Zelensky u shfaq praktikisht në takimin e liderëve botërorë të vitit të kaluar, por nuk është e qartë nëse ai do të bëjë të njëjtën gjë këtë herë, apo do të shfaqet personalisht.

Ora 19:43
Moska: Sistemi i raketave Sarmat vihet në gatishmëri

1693590196_jhdsf.jpg

Rusia ka vendosur sistemin raketor strategjik Sarmat në “modalitet luftarak” duke ngritur nivelin e gatishmërisë. 

Kështu ka deklaruar kreu i agjencisë ruse të hapësirës, Roscosmos, Borisov.

Sistemi raketor, Sarmat RS-28, u testua në prill të vitit 2022 në një ngjarje të ndjekur drejtpërdrejt nga Presidenti Vladimir Putin, i cili festoi, edhe pse Pentagoni atë rast e kishte hedhur poshtë si një operacion "rutinë" që nuk përfaqësonte një "kërcënim" serioz. 

Sipas parashikimeve të presidentit rus, raketa duhej të ishte vënë në funksion deri në fund të vitit të kaluar nga një bazë në Territorin Krasnoyarsk, në rajonin qendror të Siberisë, por më pas pati një vonesë.

Ora 19:36
Policia ukrainase: Kemi marrë një kërcënim me bombë në shkollat ​​e mesme në Kiev

1693589846_li.jpg

Policia ukrainase ka marrë një kërcënim me bombë për të gjitha shkollat ​​e mesme në Kiev. 

Kjo është raportuar nga administrata ushtarake e kryeqytetit ukrainas, siç raporton UNIAN . 

"Policia Metropolitane ka marrë informacion se në të gjitha shkollat ​​e mesme në Kiev janë vendosur bomba. Oficerët e policisë po punojnë për këtë gjë, njësitë e shërbimit të urgjencës shtetërore do të përfshihen nëse është e nevojshme", thuhej në mesazh. 

Vendimi për evakuimin e fëmijëve dhe mësuesve nga ambientet do të merret individualisht nga administrata e institucioneve arsimore dhe policia. Në mbarë vendin sot është dita e parë e vitit shkollor 2023/2024.

Ora 18:33
Danimarka urdhëron Rusinë të reduktojë stafin e ambasadës në Kopenhagë, probleme me sigurimin e vizave në Moskë

1693585951_905480.jpg

Danimarka ka vendosur të kufizojë në pesë numrin e diplomatëve rusë të lejuar në ambasadën në Kopenhagë dhe personelin administrativ në 20, duke e detyruar Moskën të shkurtojë stafin e saj, tha Ministria e Jashtme daneze në një deklaratë të premten.

“Vendimi për të patur të njëtin numër punonjësisht në ambasadat respektive do të thotë që ambasada ruse në Kopenhagë duhet të reduktojë stafin e saj aktual”, njoftoi ministria daneze, duke thënë se vendimi duhet të zbatohet deri më 29 shtator.

Nuk është e qartë se sa diplomatë dhe punonjës të tjerë do të duhet të largohen nga ambasada ruse, raporton Reuters..

Prej një kohe të gjatë Danimarka dhe Rusia kanë zhvilluar negociata lidhur me vizat për punonjësit në ambasadën daneze në Moskë, me synimin për një funksionim të mirë të ambasadave si në Danimarkë ashtu edhe në Rusi, tha ministria.

“Negociatat nuk kanë çuar në rezultate për shkak të përpjekjeve të përsëritura ruse për të përfshirë punonjësit e zbulimit rus në kërkesat për viza si pjesë e këtyre negociatave”, tha ministria daneze në një deklaratë.

Ambasada e Rusisë në Kopenhagë nuk ishte menjëherë e disponueshme për koment.

Në prill 2022, Danimarka iu përgjigj pushtimit rus të Ukrainës duke dëbuar 15 diplomatë rusë, për të cilin Moska u hakmor duke i shpallur shtatë punonjës të ambasadës daneze në kryeqytetin rus si “persona non-grata”.

Ora 18:11
Inteligjenca ukrainase: Sulmi me dron në bazën ajrore Pskov u bë nga brenda Rusisë

1693584660_453.jpg

Sulmi me dron në një bazë ajrore në qytetin rus të Pskov të martën u nis nga brenda Rusisë, tha shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, Kyrylo Budanov.

Ai tha se dy avionë mallrash të kompanisë Ilyushin u shkatërruan dhe dy u dëmtuan. Rusia thotë se katër janë dëmtuar.

Budanov nuk tha nëse sulmi ishte kryer nga operativë ukrainas apo rusë, raporton BBC.

Sulmet me dronë të Ukrainës ndaj Rusisë ndodhin pothuajse çdo ditë. Ajo kishte pranuar tashmë sulmin në Pskov.
Por komentet e z. Budanov duket se i japin fund spekulimeve se ajo ishte shkaktuar nga një armë me rreze të gjatë.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha të enjten se një armë e prodhimit ukrainas kishte goditur një objektiv në një distancë prej 700 km. Pskov është afërsisht 500 km nga kufiri ukrainas.

“Ne po punojmë nga territori i Rusisë”, tha Budanov për faqen e internetit të Zonës së Luftës të enjten, pa thënë se çfarë lloji apo sasie të dronëve janë përdorur.

Sulmet me dronë në disa zona në Rusi vazhduan gjatë natës të së enjtes deri të premten.

Raporte të pakonfirmuara thonë se një fabrikë që prodhon pjesë elektronike për raketa në qytetin Lyubertsy jashtë Moskës është goditur.

Megjithatë, kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin tha në kanalin e tij Telegram se dronët mbi Lyubertsy u rrëzuan pa shkaktuar dëme apo viktima.

Ashtu si me sulmet e mëparshme në zonën e Moskës, një numër fluturimesh nga aeroportet e Moskës u vonuan ose u anuluan të premten në mëngjes.

Guvernatori i rajonit të Kurskut, Roman Starovoyt tha se një ndërtesë banimi dhe një ndërtesë administrative ishin goditur në qytetin e Kurchatov, afër centralit bërthamor të Kursk.

Instituti për Studimin e Luftës tha të enjten se përparime u bënë pranë Bakhmutit në lindje, si dhe në perëndim të rajonit të Zaporizhzhia.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, tha se gjatë 72 orëve të fundit ata kanë parë një përparim të dukshëm nga ushtria ukrainase në kundërsulmimin e saj, veçanërisht në jug të Zaporizhzhia.

Ora 17:50
Kremlini konfirmon: Bisedimet Putin-Erdogan do të zhvillohen në Soçi të hënën

1692965555_vladimirputinrusierdoganturqi.jpg

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov, konfirmoi se presidentët e Rusisë dhe Turqisë, Vladimir Putin dhe Recep Tayyip Erdogan, do të zhvillojnë bisedime më 4 shtator në Soçi, Rusi.

Ata do të diskutojnë rreth rikthimit të mundshëm të marrëveshjes së OKB-së që lejonte eksportet e drithit ukrainas përmes Detit të Zi.

OKB-ja dhe Turqia ndërmjetësuan vjet një marrëveshje që zgjati deri muajin e kaluar, kur Moska u tërhoq.

Ankaraja po përpiqet të bindë Rusinë që të ribëhet palë e marrëveshjes, që mundësoi eksportimin e dhjetëra milionë tonëve drithë nga portet e Odesas.

Ora 17:33
John Kirby: Gjatë 72 orëve të fundit kemi parë sukseset e dukshme nga ushtria ukrainase

1691832770_johnkirbyshba.jpg

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, tha se gjatë 72 orëve të fundit ata kanë parë një përparim të dukshëm nga ushtria ukrainase në kundërsulmimin e saj, veçanërisht në jug të Zaporizhzhia.

Këtë gjë ai e deklaroi në një konferencë virtuale me një grup të vogël gazetarësh

"Gjatë 72 orëve të fundit ne kemi parë një përparim të dukshëm nga ushtria ukrainase në kundërsulmimin e saj, veçanërisht në jug në zonën e Zaporizhzhia”, tha Kirby.

Ora 17:28
Putin: Do të takohem së shpejti me Presidentin kinez Xi Jinping, ai më quan mikun e tij

1693318936_906.jpg

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar se së shpejti do të takohet me homologun e tij kinez Xi Jinping.

"Takimi do të bëhet së shpejti me presidentin e Republikës Popullore të Kinës. Jam i lumtur që më thërreth miku i tij, sepse ai është një person që bën shumë për zhvillimin e marrëdhënieve ruso-kineze dhe lidhjeve në fusha të ndryshme", tha Putin. 

Putin nuk sqaroi se në cilin rast do të takohet me Presidentin kinez, por ditët e fundit është folur për mundësinë që Putin mund të udhëtojë në Kinë në tetor me rastin e forumit të Rrugës së Mëndafshit.

Ora 17:21
Zyrtari ukrainas: Sulmet me dronë në Rusi do të rriten

1692124878_mykhailopodolyakukrainenato.JPG

Sulmet me dronë në Rusi do të rriten, deklaroi një zyrtar i lartë ukrainas, Mykhailo Podolyak.

Disa sulme me dronë janë nisur kundër rajoneve ruse në javët e fundit dhe Mykhailo Podolyak tha se kjo tregon se lufta po zhvendoset gradualisht në vendin e Vladimir Putinit.

“Sa i përket Rusisë, ka një numër në rritje të sulmeve nga dronë të paidentifikuar të nisur nga territori i Federatës Ruse dhe numri i këtyre sulmeve do të rritet. Sepse kjo është faza e luftës kur armiqësitë gradualisht po transferohen në territorin e Federatës Ruse”, tha Podolyak.

Podolyak gjithashtu përjashtoi bisedimet e paqes për momentin, duke thënë se çdo negociatë do të përbënte “kapitullim” nga ana e Ukrainës.

Ora 16:11
Zelensky: Vdekja e Prigozhin tregon se nuk mund të negociohet me Putin, ai kishte frikë nga ai prandaj e vrau

1693577484_zz.jpg

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, përmes video-lidhjes në Forumin Evropian House-Ambrosetti, tha se nëse Putini e ka vrarë Prigozhin atëherë ai po tregon akoma edhe më shumë dobësitë e tij.

Zelensky tha se është e pamundur të negociosh me Putinin për arsye se ai nuk di të mbajë fjalët dhe premtimet që i jep dhe se fjala e liderit rus është e pavlerë.

Ai gjithashtu tha se nuk mund t’i besosh Putinit për arsye se vdekja e Prigozhin erdhi si pasojë e frikës së liderit rus nga lideri i grupit Wagner.

"Nëse është e vërtetë që Putini vrau Prigozhin, ai po na tregon më tej dobësinë e tij. Premtimi i disa garancive për Prigozhin dhe më pas vrasja e tij do të thotë se sa të dobëta janë fjalët e Putinit. Është e pamundur të shkosh të negociojë me Putinin sepse ai nuk mban fjalët dhe premtimet e veta. Të gjitha këto konfirmojnë se ne nuk mund t'i besojmë Putinit dhe se fjala e tij është e pavlerë. Ai kishte frikë nga Prigozhin dhe prandaj e trajtoi atë siç e pamë”, tha Zelensky.

Ora 16:00
OKB i dërgon letër Lavrov para takimit Putin-Erdogan: Ti kthehemi marrëveshjes së drithërave

 

Organizata e Kombeve të Bashkuara i ka dërguar një propozim ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, për t’u rikthyer në marrëveshjen e drithërave të Detit të Zi që do të lejonte eksportin e sigurtë të grurit ukrainas.

Letra e Guterres vjen përpara takimit midis presidentit rus, Vladimir Putin dhe homologut të tij turk, Tayyip Erdogan. Ata pritet të takohen të hënën për të  diskutuar kryesisht eksportet e grurit të Detit të Zi.

“Ne nuk mund të kemi një nismë të Detit të Zi që kalon nga kriza në krizë, nga pezullimi në pezullim. Ne duhet të kemi diçka që funksionon dhe që funksionon në të mirë të të gjithëve”, tha Guterres.

Por sipas një diplomati rus, letra e OKB-së nuk përmban asgjë të re përveçse përmbledh idetë e mëparshme të OKB-së, për eksporte të sigurta të cilat nuk u realizuan.

Nga ana tjetër Sergei Lavrov ka deklaruar se Rusia nuk sheh asnjë sinjal garancie për ta lejuar rifillimin e marrëveshjes së grurit përmes Detit të Zi.

Një nga kërkesat kryesore të Moskës është që Banka Bujqësore Ruse të rilidhet me sistemin e pagesave ndërkombëtare SWIFT të cilin BE-ja e ndërpreu atë në Qershor 2022. Moska ka thënë se kufizimet në pagesa, logjistikë dhe sigurime kanë penguar dërgesat.

Ora 15:31
Zelensky: Moska po demonstron dobësi duke krijuar kaos në Afrikë

1693237304_zz.jpg

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, përmes video-lidhjes në Forumin Evropian House-Ambrosetti, deklaroi se Moska po demonstron dobësi duke krijuar kaos në Afrikë.

Zelensky tha se agresoi rus po bën krime kundër njerëzimit dhe bota është në dijeni të të gjithave gjërave që po ndodhin në Ukrainë.

Ai gjithashtu tha se Rusia nuk po tregon forcën e saj, por po e bën këtë gjë për të shpërqendruar botën. Si përfundim ai e mbylli fjalimin e tij duke thënë “Terror nuk do të thotë forcë”.

"Ne e shohim qartë se kush është armiku. Nuk ka forcë në anën tjetër të frontit, ata thjeshtë po bëjnë krime kundër njerëzimit, bota i sheh të gjitha këto. Kush e sheh forcën duke hedhur raketa nga aeroplanët, kush sheh forcë te një lider që duhet të lëvizë nëpër vendin e tij me një automjet të blinduar? Ne shohim dobësi, jo forcë, edhe kur ata përpiqen të krijojnë kaos në Afrikë. Ata nuk po tregohen të fortë, por për të shpërqendruar bota. Terror nuk do të thotë forcë”, tha Zelensky.

M.Q./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Babi: 01/09/2023 16:03

    Kur u be nje palaco te meret me politiken e botes kjo eshte cmenduri dhe me e keqja eshte se po e bejne dhe hero kete debilin qe vrau djemte e nenave per interesat e Amerikes

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Kokaina në portin e Durrësit/ Fotot e të arrestuarve, droga e paketuar në qese vakumi për të mos u nuhatur nga qentë anti-drogë

Kokaina në portin e Durrësit/ Fotot e të arrestuarve, droga e paketuar në qese vakumi për të mos u nuhatur nga qentë anti-drogë