Lufta/ Moska: Bomba në rajonin e Belgorodit, një i vrarë! Putin: Është koha për vetëvendosje

Lufta/ Moska: Bomba në rajonin e Belgorodit, një i vrarë! Putin: Është koha për vetëvendosje

Shtëpi në flakë pas bombardimeve në Ukrainë

Rusët thuhet se po përgatisin një provokim në shkallë të gjerë "në orët e ardhshme" në Zaporizhzhia. Kështu pretendon inteligjenca ushtarake ukrainase e cituar nga Kiev Independent , sipas së cilës “për të arritur këtë objektiv do të kryhet një sulm direkt në territorin e uzinës.

"Për të arritur këtë, një sulm do të kryhet drejtpërdrejt në territorin e uzinës. Pas kësaj, do të bëhet një njoftim për një çlirim katastrofik të substancave radioaktive. Natyrisht, Ukraina do të fajësohet për incidentin".

Ndërkohë që zyrtarët më të lartë ukrainas kanë thënë së fundmi se ushtria e vendit të tyre është gati për të rimarrë territoret e humbura përmës një kundërsulmi në shkallë të gjerë. Deklaratën e ka bërë Komandanti i Forcave të Armatosura të Ukrainës Valeriy Zaluzhny, përmes një videoje, por edhe këshilltari i Zelensky përmes një videoje të rrallë për BBC. Ai nuk përmendi një datë, por tha se një sulm për të rimarrë territorin nga forcat pushtuese të Presidentit Vladimir Putin mund të fillojë "nesër, pasnesër ose pas një jave".

 Teksa bombardimet kanë vijuar edhe gjatë natës, me rusët që pretendojnë se në qyteti i Mariupol është goditur nga Kievi me raketa britanike me rreze të gjatë veprimi. Nga ana tjetër Presidenti i Brazilit, Luiz Inacio Lula da Silva ka telefonuar mbrëmë Presidentin rus Putin dhe rithekson gatishmërinë e Brazilit, së bashku me Indinë, Indonezinë dhe Kinën, për të biseduar për paqen në Ukrainë. Këtë e raporton vetë Lula në Tëitter.

“Sapo mora telefonin me Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. E falënderova për ftesën për të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut dhe iu përgjigja se për momentin nuk mund të shkoj në Rusi, por ritheksova gatishmërinë e Brazilit, së bashku me Indinë, Indonezinë dhe Kinën, për të dialoguar me të dyja palët në konflikti në kërkim të paqes”, shkroi në Tëitter kreu i shtetit brazilian.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:59
Zelensky: Rusia do të humbasë bashkë me ata që e ndihmojnë me terrorin

1684659695_zelensky.jpg

"Çdo person që punon me Rusinë do të mbyllet nga sanksionet. Dhe Federata Ruse do të humbasë gjithçka, së bashku me ata që përpiqen disi ta ndihmojnë atë me terror." Kështu deklaroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në video-mesazhin e tij të zakonshëm të mbrëmjes, të marrë nga Ukrinform . "Ne do të vazhdojmë hapat tanë të sanksioneve dhe paketa të reja, edhe më të mëdha sanksionesh janë në rrugë e sipër," shtoi kreu i shtetit, duke falënderuar Japoninë, Finlandën, Gjermaninë, Kanadanë dhe Islandën për ndihmën e Ukrainës këtë javë. "Ne do ta bëjmë javën e ardhshme të fortë edhe për sa i përket bashkëpunimit me partnerët. Nuk do të humbasim asnjë javë", theksoi ai.

Ora 22:58
Putin: Ne luftojmë për të drejtën tonë! Është koha për vetëvendosje

1685133194_vladimirputin.JPG

“Për ne tani është koha për vetëvendosje, luftë për të drejtën për të qenë vetvetja”. Kështu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin në një videomesazh me rastin e hapjes së Akademisë së Industrive Kreative në lagjen artistike të Tavridës. Lajmin e bën të ditur Ria Novosti . “Rusia nuk ka nevojë për standarde, të imponuara mizorisht nga jashtë, që shtypin çdo identitet”, shtoi ai.

Ora 21:04
Lukashenko shtrohet në spital? Bjellorusia s'e konfirmon

1685042031_alexanderlukashenko.JPG

Burime të larta bjelloruse në mërgim kanë mohuar për La Repubblica lajmin sipas të cilit Lukashenko është shtruar me urgjencë në spital në Moskë pas një takimi me Putinin. Kundërshtari bjellorus, Valery Tsepkalo, kishte ngritur alarmin në një postim në Twitter , të marrë më pas nga disa gazeta. Tsepkalo është një ish-kandidat presidencial i vendit, ish-ambasador në Shtetet e Bashkuara dhe bashkëshorti i Veronika Tsepkalo, një kandidate kundër Lukashenkos në 2020.

Ora 17:23
Lufta/ Moska: Sulm me bomba në rajonin e Belgorodit, një civil i vrarë

1685201114_D5OHI535EJGZ3PYJLW4LP2RTMA.jpg

Guvernatori i rajonit të Belgorodit në Rusi Vyacheslav Gladkov raporton në kanalin e tij Telegram, cituar nga Tass , një bombardim ukrainas në Shebekino, në të cilin një civil mbeti i vrarë, ndërsa dy të mitur dhe një burrë u plagosën.

"Një person u vra. Ai ishte roje sigurie nga një kompani operuese e qytetit dhe ishte jashtë në momentin e sulmit. Dy adoleshentë ishin midis të plagosurve. Një vajzë 15-vjeçare pësoi lëndime në këmbë dhe një 17-vjeçare -Djali i vjetër pësoi një kontuzion”, shkroi Gladkov duke përfunduar se një burrë me lëndime në lëkurën e kokës u trajtua në spital.

Ora 13:10
Zelensky: Ne do t'u lëmë trashëgim paqen fëmijëve tanë, por më parë do fitojmë

1684659695_zelensky.jpg

"Është paqja që ne do t'ua kalojmë fëmijëve dhe nipërve tanë si trashëgimi e brezit tonë. Kemi dhe nuk duam alternativë tjetër. Por për të kaluar paqen si trashëgimi, duhet të arrijmë në ditën kur mund të themi se ne e kemi përfunduar këtë luftë me fitoren tonë”, shkroi sot presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky .

Ora 13:07
Lavrov: Pres sanksione në Kiev për kërcënime ndaj Putinit

1685185806_Screenshot7.jpg

“Nuk kam asnjë dyshim se kukullistët në Uashington dhe Londër kanë filluar të shqetësohen se sa të qëndrueshëm mendërisht janë këta njerëz”.

Kështu u shpreh në një intervistë të cituar nga Tass, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, duke iu referuar deklaratave të krerëve të shërbimeve sekrete në Kiev, të cilët së fundmi thanë se e konsiderojnë Vladimir Putinin një objektiv kryesor .

“Shpresoj se sanksionet kundër këtyre të ashtuquajturve zyrtarë do të pasojnë. Perëndimi duhet të marrë përgjegjësinë për këto fjalë”.

Ora 12:43
Transferimi i armëve bërthamore në Bjellorusi, Moska i përgjigjet Joe Biden-it: Po marrim masa për luftën ‘hibride’ me SHBA-të

1680516772_moska.JPG

Rusia i është përgjigjur komentit të presidentit të SHBA-ve, Joe Biden lidhur me transferimin e armëve bërthamore ruse në territorin bjellorus. Në reagim theksohet se është e drejtë sovrane e Rusisë që të garantojnë sigurinë e federatës në një situatë lufte ‘hibride’ përballë SHBA-ve.

“Është e drejta sovrane e Rusisë dhe Bjellorusisë që të garantojnë sigurinë e tyre me mjetet që ata i konsiderojnë të nevojshme në mes të një lufte hibride në shkallë të gjerë të nisur nga Uashingtoni kundër nesh.   Masat që marrim janë plotësisht në përputhje me detyrimet tona ligjore ndërkombëtare”, thuhet në shënimin e misionit diplomatik.

Ora 08:04
Ukraina: Gati për të nisur kundërsulmin për të rimarrë territorin

1685167476_Screenshot2.jpg

Ukraina është e gatshme të nisë kundërsulmimin e saj të shumëpritur kundër forcave ruse, ka thënë një nga zyrtarët më të lartë të sigurisë në vend për BBC. Oleksiy Danilov, këshilltari i Zelensky, nuk përmendi një datë, por tha se një sulm për të rimarrë territorin nga forcat pushtuese të Presidentit Vladimir Putin mund të fillojë "nesër, pasnesër ose pas një jave".

Ai paralajmëroi se qeveria e Ukrainës nuk kishte "të drejtë të gabojë" me vendimin, sepse kjo ishte një "mundësi historike" që "ne nuk mund ta humbim". Si sekretar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Danilov është në zemër të kabinetit de facto të luftës të Presidentit Volodymyr Zelensky.

Intervista e tij e rrallë me BBC-në u ndërpre nga një mesazh telefonik nga presidenti Zelensky duke e thirrur atë në një takim për të diskutuar kundër ofensivës.

Gjatë intervistës, ai konfirmoi gjithashtu se disa forca mercenare Wagner po tërhiqeshin nga qyteti i Bakhmut, vendi i betejës më të përgjakshme të luftës deri më tani - por ai shtoi se ata "po rigrupoheshin në tre vende të tjera" dhe "nuk do të ndodhë që ata do të pushojnë së luftuari”. Danilov tha gjithashtu se ishte "absolutisht i qetë" në lidhje me fillimin e Rusisë për të vendosur armë bërthamore në Bjellorusi, duke thënë: "Për ne, nuk është një lajm".

Ukraina ka planifikuar një kundërsulm prej muajsh. Por ajo ka kërkuar sa më shumë kohë të jetë e mundur për të trajnuar trupat dhe për të marrë pajisje ushtarake nga aleatët perëndimorë. Ndërkohë, forcat ruse kanë përgatitur mbrojtjen e tyre.

K.T./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra