Lundrimi për në Antarktik kthehet në tragjedi stuhia përmbyt anijen, humb jetën gruaja amerikane! Plagosen 4 të tjerë

Lundrimi për në Antarktik kthehet në tragjedi stuhia përmbyt anijen, humb jetën gruaja amerikane! Plagosen 4 të tjerë

Anija turistike

Një pasagjer u vra dhe katër u plagosën kur një "dallga gjigante " goditi anijen e tyre të lundrimit gjatë një stuhie në fillim të kësaj jave.

Pasagjerët kishin marrë një lundrim në Antarktik në bordin e Viking Polaris kur u godit nga stuhia ndërsa lundronte drejt Ushuaia, Argjentinë, vonë të martën në mbrëmje.

Stuhia shkaktoi një valë gjigante që theu disa xhama në anijen turistike dhe këto ranë mbi dhe vranë një grua amerikane.

Viking Cruises konfirmoi në një deklaratë të lëshuar të shtunën se anija ishte goditur nga një "valë mashtruese" - një lloj valë që Shërbimi Kombëtar i Oqeanit i SHBA-së e përshkruan si "më të madhe se dyfishi i madhësisë së valëve përreth".

“Me pikëllim të madh konfirmuam se një mysafir ndërroi jetë pas incidentit,” tha Viking Cruises.

Ai nuk zbuloi emrin apo kombësinë e pasagjerit.

Megjithatë, agjencia shtetërore argjentinase e lajmeve Telam tha se pasagjerja e vdekur ishte një grua amerikane e cila "mori goditje nga një sipërfaqe xhami që u shemb në mes të stuhisë".

“Katër mysafirë të tjerë pësuan lëndime jo të rrezikshme për jetën gjatë incidentit dhe u trajtuan nga mjeku në bord dhe stafi mjekësor i anijes,” tha Viking.

Linja e lundrimit tha se po heton dhe ka anuluar udhëtimin e radhës të Viking Polaris të planifikuar për nga 5 deri më 17 dhjetor.

Varka mbërriti në Argjentinë të mërkurën dhe kishte pësuar "dëmtime të kufizuara" gjatë incidentit, tha Viking Cruises.

Shërbimi Kombëtar i Oqeanit i SHBA-së i përshkruan valët mashtruese si "shumë të paparashikueshme" dhe thotë se ato shpesh vijnë papritur nga drejtime të tjera përveç erës dhe valëve mbizotëruese.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

I jashtëzakonshëm Vedat Muriqi i shënon super gol Real Madridit (VIDEO)

I jashtëzakonshëm Vedat Muriqi i shënon super gol Real Madridit (VIDEO)