Macron bën thirrje për reduktim të varësisë së Evropës nga SHBA: Duhet ta rimendojmë autonominë tonë strategjike

Macron bën thirrje për reduktim të varësisë së Evropës nga SHBA: Duhet ta rimendojmë autonominë tonë strategjike

Joe Biden dhe Emanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se Evropa duhet të marrë një rol më të sigurt brenda Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut, duke reduktuar mbështetjen nga SHBA dhe duke zhvilluar aftësitë e veta mbrojtëse, për të siguruar paqen në një rajon të tronditur nga lufta në Ukrainë.

Duke folur me tre gazetarë në kthimin e tij në Paris nga një samit në Aman të Jordanisë, Macron theksoi se ai nuk e sheh shtytjen e tij për të zhvilluar mbrojtjen evropiane si një alternativë ndaj NATO-s. Një Evropë më e fortë, tha zoti Macron, do të lejojë që kontinenti të bëhet më autonom brenda aleancës, duke vepruar "brenda NATO-s, me NATO-n, por gjithashtu duke mos u varur nga NATO".

“Një aleancë nuk është diçka nga e cila duhet të mbështetem. Është diçka që duhet të zgjedh, diçka me të cilën punoj”, tha zoti Macron. "Ne duhet të rimendojmë autonominë tonë strategjike."

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua të mërkurën me Presidentin Biden në Shtëpinë e Bardhë dhe iu drejtua një sesioni të përbashkët të Kongresit. Vizita e profilit të lartë është një përpjekje për të mbështetur mbështetjen politike në SHBA, e cila ka furnizuar shumë më tepër armë sesa çdo aleat evropian për të kundërshtuar pushtimin e Rusisë.

B.V//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Jose Mourinho jep parashikimet: Ja kush do jetë fitues! Bellingham lojtari më i mirë i turneut

Euro 2024/ Jose Mourinho jep parashikimet: Ja kush do jetë fitues! Bellingham lojtari më i mirë i turneut