Macron deklaroi për dërgim trupash në Ukrainë/ Reagon Hungaria dhe Gjermania: Nuk do të ndodhë

Macron deklaroi për dërgim trupash në Ukrainë/ Reagon Hungaria dhe Gjermania: Nuk do të ndodhë

NATO

Disa prej liderëve europianë kanë reaguar ndaj deklaratave të Macron se mund të dërgohen trupa të NATO-s në Ukrainë. Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto tha se Budapesti nuk do t’i dërgojë Kievit trupa apo armatime dhe qëndrimi i këtyre në këtë çështje është solid i pandryshueshëm.

Ndërsa, kancelari gjerman Olaf Scholz tha se nuk do të ketë asnjë ushtar europian apo të NATO-s që të zbarkojë në Ukrainë.

“Edhe një herë, në një debat të frytshëm, u diskutua ajo çfarë është arritur mes nesh e cila do të gjejë zbatim edhe në të ardhmen, që nuk do të ketë trupa këmbësorë dhe as ushtarakë në tokën ukrainase të dërguar nga vendet europiane apo shtetet e NATO-s,” tha ai.  

Presidenti francez tha të martën se dërgimi i trupave të NATO-s apo vendeve europiane në Ukrainë “nuk përjashtohet”. Por sidoqoftë, shtoi ai, plane të tilla nuk ka mes liderëve europianë.  

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 28/02/2024 03:43

    Ide e mire,por me nje kusht, francezet te jene te paret ne front,jo te NATO-s si pergjithesues,te shohim sa trima jane, se ne dy luftera boterore ishin aleatet qe i shpetuan!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin