Macron: Duhet të qëndrojmë vigjilent, ISIS-K ende një kërcënim

Kanë kaluar 48 orë pas sulmit të përgjakshëm në aeroportin e Kabulit ku humbën jetë mbi 200 persona dhe presidenti francez, Emmanuel Macron ka paralajmëruar se ISIS-K në shtetin Islamik mbetet ende një kërcënim.

“Ne të gjithë e dimë se nuk duhet të ulim vigjilencën, sepse ISIS-K në Shteti Islamik mbetet një kërcënim dhe se lufta kundër grupeve terroriste duhet të jetë një përparësi e qeverisë tuaj” tha Macron, pas një takimi me kryeministrin irakian Mustafa al-Kadhemi në Bagdad.

Kadhemi u përgjigj se Iraku dhe Franca janë partnerë kryesorë në luftën kundër terrorizmit.

Macron synon të nxjerrë në pah rolin e Francës në rajon dhe vendosmërinë e saj për të nxitur luftën kundër terrorizmit.

Presidenti francez e konsideron Irakun "thelbësor" për stabilitetin në Lindjen e Mesme të trazuar, shtoi ai.

Ndërkohë ministria franceze e Mbrojtjes Florence Parley ka shkruar në Twitter së: Në më pak se dy javë, trupat franceze kanë përfunduar operacionin për të evakuuar pothuajse 3,000 persona, përfshirë më shumë se 2,600 afganë që u zhvendosën në Francë.

 


Lajmi kryesor:

Sulmi terrorist në aeroportin e Kabulit, hakmerret SHBA! Vret me dron 2 ‘koka’ të grupit ISIS-K, plagos një tjetër! Talebanët i kërkojnë Biden përfaqësi diplomatike në Afganistan


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

MEPJ njofton qytetarët për masat e reja: Nga sot Zvicra kërkon test PCR për të gjithë, përfshirë të vaksinuarit! Greqia ndalon hyrjen nga vendet e treta