Macron për vrasjen e efektives së policisë: Akt terrorist

Një oficere policie franceze, ka humbur jetën pas sulmeve me thikë jashtë një stacioni policie në rrethin Ile-de-France, në periferi të Parisit, të premten pasdite. Sipas raportimeve të para, autori plagosi në qafë oficeren e policisë, për të humbur më pas jetën në spital. Agresorja një shtetase me origjinë tuniziane, u neutralizua pasi sigurimi qëlloi ndaj saj ndërsa ka marrë dy plumba dhe ka humbur jetën.

Dëshmitarët në zonë thanë se autori i sulmit po thërriste “Allahu Akbar” – “Zoti është i Madh” në momentin kur e goditi me thikë.

Kryeministri francez Jean Castex, si dhe zyrtarë të tjerë shkuan në skenën e ngjarjes në Rambuje dhe deklaruan se incidenti do të hetohej si sulm terrorist.

Presidenti francez Emmanuel Macron komentoi përmes Twitterit se mbarë Franca qëndron përkrah punonjëses, kolegëve të saj dhe forcave franceze të rendit. “Në betejën me terrorizmin islamik, nuk do të dorëzohemi”, tha ai.

Marine Le Pen, udhëheqëse e ekstremit të djathtë tha se policia kishte nevojë për më shumë mbrojtje.

“Mbështetni policinë, dëboni emigrantët e paligjshëm, çrrënjosni Islamizmin,” shkroi ajo në një postim.

Sulmi ndodhi gjashtë muaj pas një incidenti me armë të ftohtë kur një adoleshent ekzekutoi me prerje koke një mësues Samuel Patty në një periferi tjetër të Parisit.

Franca është goditur nga një valë sulmesh nga ekstremistë islamistë ose individë të frymëzuar nga kjo ideologji ekstremiste që kanë lënë të vrarë rreth 250 vetë.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Dëbora shkon deri në 15 cm në Kukës, bllokohen disa rrugë që lidhin fshatrat