Madona Vs Kremlin, tension për
koncertin në Shën Petërsburg

Madona Vs Kremlin, tension për <br />koncertin në Shën Petërsburg
RUSI- Dy ditë më parë, gjatë spektaklit të saj në Moskë popstarja amerikane bëri apel për lirimin e Pussy Riot. Sot ajo ndodhet në qytetin e presidentit Putin. Komuniteti i homoseksualëve pret gjithashtu që këngëtarja të thotë diçka në favor të tyre.

Shqetësimi maksimal është përqendruar kryesisht në koncertin që do të mbahet sot në Shën Petërsburg, vendlindjen e presidentit, kryeministrit Medvedev si dhe i të gjithë nomenklaturës në pushtet. Madona mund të apelojë për lirimin e Pussy Riot, siç bëri dy ditë më parë në Moskë, ku ndër të tjera gjatë shfaqjes, ajo tregoi kurrizin e saj ku shkruhej emri i grupit.

Por pritshmëritë janë se gjërat mund të shkojnë edhe më keq: Pritet që mund të prekë çështjen e homoseksualëve, çështje e cila është e ndaluar në mënyrë kategorike me ligj. Madje ky ligj i jep të drejtë policisë që të arrestojë këdo që mbron të drejtat e këtij minoriteti.

Popstarja amerikane, e cila ka bërë luftë për të drejtat e tyre, tashmë nuk mund të kthehet mbrapa. Homoseksualët e Shën Petërsburgut kanë kërkuar që të paktën të thuhet diçka për ta. Ndërkohë stafi i këngëtares po mendon të shpërndajë në mënyrë simbolike byrzylyqe rozë, por edhe kjo, sipas ligjit përbën krim.

Çështja e Pussy Riot ka ndikuar mjaft keq në reputacionin e presidentit Putin, gjithsesi për momentin përjashtohet ideja se mund të arrestohet apo qoftë të gjobitet këngëtarja amerikane.

Reagimet e politikanëve në Rusi nuk kanë qenë aspak pozitive. Zëvendës kryeministri i vendit ka reaguar mjaft ashpër për sa i përket këngëtares, duke u shprehur se "si gjithë ish- k****t që plaken, Madonës iu është tekur të mbajë leksione morali".

Klima përpara koncertit të këngëtares paraqitet aspak e mirë. Mes grupeve ultraortodokse, komunistëve si dhe përçmimit të politikanëve, gjasat janë që koncerti të jetë një bojkoti i mundshëm. Nga ana tjetër policia ka vendosur kamera për të regjistruar çdo provë që mund të tregojë për krime të mundshme.

(ed.ka/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Të hënën përballja, trajneri i Polonisë: Shqiptarët i vlerësojmë shumë, por do vendosim ne!

Të hënën përballja, trajneri i Polonisë: Shqiptarët i vlerësojmë shumë, por do vendosim ne!