Makina përplasi policin te vijat e bardha në Durrës, Balla: Do propozoj paketë ligjore për të goditur më ashpër shkelësit e rregullave të qarkullimit

DURRËS- Një ditë pasi një makinë përplasi efektivin e policisë teksa po kalonte në vizat e bardha para drejtorisë së policisë në Durrës, ministri i Brendshëm Taulant Balla ka vizituar sot efektivin e plagosur.

Pas vizitës Balla bëri një deklaratë për mediat, ku tha se se fatmirësisht efektivi shpëtoi dhe pas pak kohësh do ti bashkohet shokëve. Balla nënvizoi se do rritet ndëshkueshmëria ndaj shkelësve të rregullave të qarkullimit rrugor.

Për këtë, shtoi ai do të propozohet paketë ligjore e cila parashikohet të godasë rreptë shkelësit e rregullave të qarkullimit në perimetrin e sigurisë së shkollave, në qendrat e banuara e pranë institucioneve.

'Jemi me fat që ky djalë i ri, punonjës i policisë prej 5 muajsh, nuk ka dëmtime të pakthyeshme dhe gjendja e tij shëndetësore paraqitet e mirë, që na jep mundësinë që ta kemi sa më shpejt në kuadër të forcave të policisë në DVP Durrës. Ajo që dua të them në këtë komunikim me ju shkon përtej kësaj ngjarjeje. Fakti që ndodh një aksident rrugor brenda qytetit ku ka një kufizim të detyrueshëm të shpejtësisë së mjeteve, fakti që mbi vizat e bardha goditet një punonjës policie, kjo pikë së pari, duhet të rrisë alarmin brenda vetë Policisë së Shtetit, brenda strukturës së ngarkuar me sigurinë rrugore. Ajo që është detyra e policisë, është të mbrojë jetën dhe garantojë sigurinë e çdo qytetari të këtij vendi. Ky aksident i ndodhur mbrëmë në Durrës është një alarm edhe një rritje e përgjegjësisë së reagimit që ne duhet të bëjmë për të garantuar që brenda qyteteve të mos tolerojmë askënd që ecën me shpejtësi tej normave të lejuara. Kodi Rrugor e ka përcaktuar shumë qartë se sa është shpejtësia dhe kufizimi i shpejtësisë në rrugë.

Prej ditës së parë në detyrë kam kërkuar të rrisim kufizimin e shpejtësisë edhe brenda perimetrit të sigurisë në shkolla ku natyrshëm kjo ka dhënë një efekt. Ajo që duhet të bëjmë, - ia kam kërkuar edhe Drejtorit të DVP Durrës, por edhe drejtuesve të policisë në të gjitha qarqet, - është që t’i bëjmë shembuj të gjitha ata që guxojnë. Për fat të keq vazhdohet një traditë e keqe e këtyre 30 viteve, të xhirimit të gomave, të shpejtësisë tej normave të lejuara, të zhurmave dhe të gjithçkaje tjetër. Prandaj e thashë që ky aksident i ndodhur dje në vizat e bardha ndërsa kalonte një punonjës policie, është një alarm për vetë ne, sepse është detyra jonë të rrisim sigurinë për të gjithë qytetarët e këtij vendi. 

Kam një apel edhe për të gjithë drejtuesit e mjeteve, ndërkohë që sapo kemi mbyllur festat e nëntorit dhe përgatitemi për festat e fundvitit, duhet ta kuptojë gjithkush që Policia e Shtetit do të rrisë kontrollet e veta për të garantuar sa më shumë siguri në rrugë, por pa harruar asnjëherë që siguria në rrugë është përgjegjësi është e çdo drejtuesi mjeti.

Ne jemi duke përgatitur propozime të reja për ndryshime në Kodin Rrugor, sepse e vërteta është që nuk mund të përballohet dot një situatë e tillë e sigurisë rrugore pa rritur ndëshkimet për të gjithë shkelësit e rregullave të qarkullimit rrugor. Shumë shpejt do t’i bëjmë publike propozimet tona. Në fakt kemi mbledhur edhe nga njësitë tjera, struktura të tjera, njësitë e qeverisjes vendore, propozime që lidhen më kufizimet e shpejtësisë, pa harruar këtu çështjen e perimetrit të sigurisë në kuadër të paketës së sigurisë në shkolla. Sepse dikush që ecën me shpejtësi brenda perimetrit të sigurisë së një shkolle, nuk mund të ndëshkohet njëlloj sikur në një rrugë tjetër normale.

Nga eksperienca e vendeve të tjera, ju e dini mirë që një vepër penale e karakterit të shkeljes së sigurisë rrugore, ndëshkohet dy-fish nëse ajo ndodh pranë një shkolle, ose në një zonë, komunitet.
Prandaj na duhet që të gjithë këtyre shkelësve t’u dalim përpara në mënyrë që ndëshkimet të jenë ekzemplare, në mënyrë që ngjarje të tilla të mos përsëriten më”, apeloi Balla.

Efektivi i policisë së Durrësit Mariglen Allka 20 vjeç mbeti i plagosur, pasi u përplas nga një makinë që drejtohej nga Antonio Frroku, 30-vjeç, e cila po ecte me shpejtësi të lartë në një zonë të banuar.

Policia njoftoi se Frroku po lëvizte me makinë në gjendje të dehur në momentin kur ka përplasur efektivin që po kalonte vijat e bardha.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Do propozoj: 01/12/2023 13:42

    Denimin e gomarit

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kryebashkiaku i Poliçanit: Jemi të gatshëm t’i prodhojmë që sot municionet! Kemi kërkuar nga 'Mbrojtja' të vihet në punë ish-Kombinati, por jemi hasur me burokraci

Kryebashkiaku i Poliçanit: Jemi të gatshëm t’i prodhojmë që sot municionet! Kemi kërkuar nga 'Mbrojtja' të vihet në punë ish-Kombinati, por jemi hasur me burokraci