Mali i Zi/ Mazhoranca nismë për shkarkimin e presidentit Milo Gjukanoviç: Shkeli kushtetutën, nuk bëri konsultime me qeverinë e re

Shumica parlamentare në Malin e Zi ka mbledhur 41 nënshkrime në mbështetje të Propozimi për fillimin e procedurës për të shkarkuar Presidentin Milo Gjukanoviç. Iniciativa i është dorëzuar kryetares së Parlamentit të Malit të Zi, Danijela Gjuroviq.

 

Deputeti Jovan Vuçuroviç pretendoi se Gjukanoviç ka shkelur Kushtetutën, duke mos ftuar të gjithë përfaqësuesit e partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e Malit të Zi në diskutimet për mandatin për përbërjen e Qeverisë.

Shumica parlamentare thekson se Gjukanoviç nuk e ka ftuar në takim as Miodrag Lekiçin, i cili me marrëveshje të shumicës parlamentare ka marrë mbështetjen e 41 deputetëve për të qenë mandatar për përbërjen e Qeverisë së re të Malit të Zi, duke vendosur shpërbërjen e parlamentit.

Kriza politike në Mal të Zi, u thellua pas mocionit të mosbesimit për qeverinë e kryeministrit Dritan Abazoviç pasi nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Kishën Ortodokse Serbe.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë kërkesa e pedagogëve për rritjen e pagës?×

Lajmi i fundit

Rrëfeu historinë e dhimbshme në BBV, Einxhel Shkira bën dedikimin mallëngjyes për nënën e saj: Të duam, unë, bebi dhe Dagz

Rrëfeu historinë e dhimbshme në BBV, Einxhel Shkira bën dedikimin mallëngjyes për nënën e saj: Të duam, unë, bebi dhe Dagz