Mali i Zi të dielën mbyll kufirin me Shqipërinë pas rritjes së numrave me COVID: Lejohet vetëm hyrja tranzit me tampon

Mali i Zi ka vendosur që të dielën të mbyllë kufirin tokësor me Shqipërinë pas rritjes së numrave të të infektuarve në javët e fundit. Lajmin e konfirmon Ministria e Punëve të Jashtme. Pala malazeze lejon hyrjen vetëm tranzit, por me kushtin që personi që kalon kufirin të ketë bërë tamponin në 48 orët e fundit dhe të jetë negativ.

"Nisur nga numri në rritje i shtetasve të infektuar aktiv në vendin tonë, që aktualisht e kalon numrin 700 (limit ky i vendosur më parë nga autoritetet malazeze dhe që e kalon shifrën 25 të infektuar për 100.000 banorë), autoritetet malazeze kanë vendosur të mbyllin kufijtë tokësorë me Shqipërinë dhe të lejojnë hyrjen tranzit në territorin malazez vetëm për shtetasit që prezantojnë në kufi dokumentin e testimit negativ ndaj COVID-19, të bërë brenda 48 orëve" thotë ministria e Jashtme shqiptare.

Mbyllja e kufirit fillon prej mesnatës të së dielës, datë 21 qershor 2020, dhe është e vlefshme deri në një vendim të dytë të Njësisë Operacionale të Krizës në Podgoricë.

Nga ky kufizim përjashtohen udhëtarët që kanë një funksion/nevojë thelbësore, si:
- profesionistët shëndetësorë, kërkuesit mjekësorë;
- personeli i angazhuar me transportin e mallrave dhe çdo personel tjetër transporti;
- diplomatët, stafi i organizatave ndërkombëtare, personeli ushtarak dhe punonjës të ndihmës humanitare gjatë ushtrimit të funksioneve të tyre;
- Kategori të veçanta pasagjerësh në tranzit;
- Personat që kanë nevojë për mbrojtje ndërkombëtare në Malin e Zi, ose për arsye të tjera humanitare.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento

Komente

  • Ilir: 20/06/2020 16:07

    Shtet inekzistent qe ka bere krime monstruoze ndaj shqiptareve dhe qe vazhdon te sillet me djallezi e pabesi...!?

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Respekt për patronazhistët e Partisë Socialiste