Mali i Zi shtrëngon masat kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë e Malit të Zi ka vendosur që nga e marta të marrë masa shtesë për të vënë nën kontroll përhapjen e COVID-19. Në qytetet Podgoricë, Nikshiq, Çetinjë, Ulqin , Herceg Novi dhe Plluzhinë hyjnë në fuqi masa të rrepta. Me masat e reja ka ndalime komunikacioni ndërmjet qyteteve, mbyllje të bareve, kafeneve dhe restoranteve. Pa ashtu ndalohen vizitat  në parqe, në ambientet për argëtimin e fëmijëve dhe palestrave. 
Ndërkohë që për të shkuar në punë njerëzve do t’u kërkohet verifikim i lëshuar nga punëdhënësi, ndërsa të sëmurët lëvizjet e tyre duhet t’i dokumentojnë me raportet  e lëshuara nga mjeku. Niveli i infeksionit me Coronavirus në Malin e Zi vazhdon të jetë shumë i lartë. Ky vend mbetet një nga vendet  me numrin më të madh të të infektuarve në Evropë në 100 mijë banorë. Kjo shifër arrin në 1 mijë e 370 të infektuar. Spitalet janë afër limitit dhe personeli shëndetësor është nën presion të vazhdueshëm.
Pritet që masat e paralajmëruara të vazhdojnë të rëndojnë ekonominë në veçanti turizmin.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

SHBA lehtëson masat anti-COVID, nga nëntori lejon hyrjen e udhëtarëve të vaksinuar plotësisht nga BE dhe Mbretëria e Bashkuar